Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hrdinný kapitán a tklivá kapela aneb pět nepotopitelných mýtů o Titaniku

  2:00
Před 100 lety se potopil Titanic. Vedle množství informací o jeho vyplutí, konstrukci či zkáze doprovází nejznámější námořní katastrofu i neméně mýtů. Mnohé z nich se díky filmovému plátnu a dobovému tisku dostaly do povědomí jako fakta. Třeba o tom, že by byl Titanic nepotopitelný, před tragédií nikdo nemluvil.

Zaprvé: Mýtus o nepotopitelné lodi

Ve velkofilmu Jamese Camerona z roku 1997 vzhlédne matka Rose (neboli Kate Winsletové) k obrovské lodi a pronese: "Tak to je ta loď, o které říkají, že je nepotopitelná!" Jeden z největších mýtů okolo Titaniku tvrdí, že společnost White Star Line chvástavě spouštěla Titanic na vodu jako nepotopitelnou loď, připomněl ve svém materiálu portál BBC News. Jenže to se nikdy nestalo.

"Není pravda, že by si to tenkrát lidé mysleli," vysvětluje britský historik Richard Howells. "Je to zpětně vytvořený mýtus, který dodává příběhu atraktivitu. Mýtus o tom, jak člověk ve své donebevolající pýše postavil nepotopitelnou loď, kterou pak Bůh nechal na první plavbě klesnout ke dnu na důkaz lidské domýšlivosti."

White Star Line nikdy nevydala prohlášení, že by Titanic měl být nepotopitelný, upozorňuje BBC. "A nikdo o tom ani nespekuloval, dokud nedošlo ke katastrofě," doplňuje Howells.

Sága Titaniku OBRAZEM:

čtrnáct dobových zastavení

Pozůstatky z obrovské lodi jsou dodnes ceněnovou součástí světových sbírek.

Výstavba Titaniku v docích Belfastu

Nouzové volání zachytil ruský parník Birma.

Dva záchranné čluny přivážejí přeživší katastrofy.

Důkazem je i velmi malý počet filmového materiálu, který by vyplutí lodě zachycoval. Rok po plavbě sesterského Olympiku totiž Titanic nebyl takovou senzací, která by fascinovala celý svět. Titanic měl stejného kapitána jako Olympic, plul stejnou trasou a byl jen o málo lépe vybaven. První obří parník společnosti White Star Line prostě sebral Titaniku onen lesk senzace. Ten ho získal až svým potopením.

Zadruhé: Poslední slovo lodního orchestru

Silný motiv všech filmových Titaniků ukazuje lodní orchestr, jak hraje, zatímco se loď nezadržitelně potápí. Poslední skladbou, kterou se hrdinní muzikanti loučili se světem, měla být Nearer, My God, To Thee (Blíž k tobě, Bože můj), náboženská píseň známá z pohřbů.

Svědci potvrdili, že kapela skutečně do posledních chvil působivě hrála. Nesouhlasili však v tom, že by evakuaci pasažérů doprovázela zmíněná tklivá píseň. "Přeživší se shodují, že palubou zněl ragtime a populární šlágry té doby. Hudba měla naopak dodat vyděšeným cestujícím kuráž," vysvětluje Simon McCallum z britského archivu.

"Už se nedozvíme, jaký byl osud všech sedmi muzikantů, ale jejich čin se stal poetickým motivem. A v kombinaci s pohřební znělkou rezonuje na filmovém plátně o to víc," dodává Brit.

Zatřetí: Hrdinná smrt kapitána Smithe

Nejsou známy ani poslední minuty kapitána Edwarda J. Smithe. Do historie ale vstoupil jako statečný muž, který do posledních chvil organizoval záchranu a nakonec klesl ke dnu spolu se svěřenou lodí. Muž, který nesl plnou zodpovědnost za Titanic, jeho posádku, pasažéry a tedy i potopení a počet obětí, tak z toho vyvázl velice dobře.

Podívejte se:

Sonary zmapovaly ponurý hrob Titaniku

Přední část vraku leží asi 600 metrů od zádi. Klesala relativně pomalu, zatímco záď mířila ke dnu mnohem rychleji a zaryla se do něj hlouběji.

"Kapitán věděl, kolik je na palubě pasažérů a kolik má k dispozici míst na záchranných člunech, a přesto je nechal spouštět na vodu poloprázdné," nebere si servítky historik Paul Louden-Brown z britské Společnosti historie Titaniku.

V klidných a tichých vodách té noci navíc ani nehrozilo příliš velké nebezpečí, že se čluny převrhnou. Přesto první člun s kapacitou 65 míst dosedl na hladinu pouze se sedmadvaceti lidmi. Nikdo ani nerozkázal, aby se čluny vrátily pro ty, kdo zůstali v ledové vodě plavat.

Kapitán Smith však hlavně vůbec nevydal oficiální povel k opuštění lodi, kvůli čemuž si mnoho pasažérů vůbec neuvědomovalo vážnost situace.

Historici se shodují, že Smith v dramatických momentech Titaniku vůbec neoplýval jistotou a rozhodností. Nechal například nelogicky spouštět čluny z uzavřené promenády druhé paluby.

"Jako by byl na jiné lodi," popisuje historik John Graves. "Nejasný stav kapitánovy mysli by možná mohl objasnit fakt, že sloužil předtím i na Olympiku. Mohly se mu tak pomíchat představy obou lodí a splynout těch několik odlišností, jako je právě uzavřená promenáda Titaniku."

Začtvrté: Ničemný byznysmen

J. Bruce Ismay, prezident společnosti, která Titanic postavila, je ve filmech vykreslen jako největší zloduch celé tragédie. Nejen že údajně kvůli vidině většího zisku nutil kapitána k vyšší rychlosti, ale prý měl i zbaběle prchnout z lodi v době, kdy se na palubě nacházela spousta vyděšených žen a dětí.

Ismay neštěstí skutečně přežil. Podle svědectví však napomáhal s evakuací pasažérů do posledních chvil a záchranu našel až v posledním spuštěném člunu.

Jeho špatnou pověst přiživil zejména americký mediální magnát William Randolph Hearst, který měl s Ismayem dlouhodobé spory. V novinách ho nechal vykreslit jako zloducha, jenž dbal jen o svůj prospěch a zisk. 

Hearstova média například uvedla dlouhý sloupec jmen obětí a hned vedle sloupec přeživších. Do druhého však výmluvně vepsala pouze byznysmenovo jméno.

Jeho zlodušská postava je tak další vděčný motiv do jakéhokoliv filmu o nepotopitelné lodi. Ismay se přes ostudnou pověst už nikdy nepřenesl a zemřel v ústraní jako zlomený muž.

Zapáté: Bitá třetí třída

Dalším srdceryvným motivem filmového plátna je moment, kdy posádka zamyká přístup pasažérům třetí třídy k záchranným člunům. Dává tak větší možnost bohatším cestujícím k záchraně životů. Ani tento motiv však není založen na nějakém svědectví.

Je pravda, že třetí třída lodi byla oddělena zábranami od zbylých dvou. Bylo to však plně v souladu s tehdejšími americkými zákony o imigraci. Mezi pasažéry třetí třídy se vesměs nacházeli Arméni, Číňané, Nizozemci, Italové, Rusové, Skandinávci i Syřané, kteří mířili do USA za vidinou lepšího života.

Mix chudých z celého světa s sebou do Ameriky vezl potenciální hrozbu šíření nejrůznějších nemocí. "Podle amerického imigračního práva té doby měli být pasažéři třetí třídy odděleni od ostatních až do doby přistání lodi na Manhattanu," potvrzuje historik Howells.

Prostor pro třetí třídu měl disponovat i vlastními záchrannými čluny, takže se ani při evakuaci neměli nejchudší cestující setkat se zbytkem. Nedostatek člunů se však projevil právě zde. Všichni tak museli prokličkovat bludištěm chodeb a schodišť, aby se dostali ke zbylým třídám a mohli být evakuováni. Pod zámkem je však nikdo cíleně nedržel.

Čísla obětí navíc hovoří jasně: 115 mužů z první třídy a 147 mužů ze druhé uvolnilo dobrovolně své místo na člunu ženám a dětem napříč všemi třemi třídami.

Sto let od nejslavnější námořní katastrofy nám tak spíše než lidskou domýšlivost připomíná onu obyčejnou fascinaci velkými příběhy a dojemnými motivy.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Soud potrestá brutální útok na dívku, bodnutá do krku skončila v pytli v lese

24. dubna 2024

Krajský soud v Plzni dnes vynese rozsudek nad devatenáctiletým Ukrajincem Viktorem Veselovským,...

Podezřelé nákupy zbraní se mají hlásit už od července, schvaluje vláda

24. dubna 2024  5:25

Prodejci mají mít už od července povinnost hlásit podezřelé nákupy zbraní. Počítá s tím novela...

Nenávist vůči Ukrajincům, segregace Romů. Amnesty International kritizuje Česko

24. dubna 2024  2:28

Ukrajinští uprchlíci se loni v Česku potýkali s nenávistnými projevy a diskriminací, pokračovala...

Místo do šrotu do opravny. Směrnice EU prodlouží záruku a zakážou „kazítka“

24. dubna 2024

Premium Do budoucna by měla být oprava rozbitých a porouchaných domácích spotřebičů jednodušší. A stejně...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...