Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mýto rozhodne o nemocnici

  18:56aktualizováno  18:56
Vysoké Mýto - V úterý se zřejmě definitivně rozhodne o osudu vysokomýtské nemocnice, která už několik let bojuje o zachování akutních lůžek interny, chirurgie, dětského oddělení a gynekologie s porodnicí. Zastupitelé Vysokého Mýta sice už několik let drží zdravotnické zařízení při životě, ale nyní nemocnice z městské pokladny nutně potřebuje přes dvacet milionů korun na opravu kuchyně, která je v havarijním stavu.

Pro Vysoké Mýto je to příliš velká suma, zastupitelé dnes rozhodnou, zda ji uvolní nebo ne. Stát či kraj by možná nemocnici pomohly, ale požadují, aby nejdříve souhlasila s útlumem akutní péče. Na podporu zachování nemocnice je také na 15.00 hodin svolána manifestace před budovu vysokomýtské radnice.

„Neumím nemocnici slíbit ani korunu, o penězích rozhoduje krajské zastupitelstvo. Samozřejmě je ale jiné uvolnit peníze na činnost, kterou chce kraj podporovat a rozvíjet než dávat miliony korun na péči, kterou kraj nepotřebuje,“ uvedl krajský radní zodpovědný za zdravotnictví a sociální věci Josef Janeček.

Ředitelce vysokomýtské nemocnice Ivaně Urešové se podivná směna zrušení akutních lůžek za peníze na rekonstrukci kuchyně a případně i kotelny nelíbí. Zachování nemocnice chce proto hájit třeba i u soudu.

„Šance je vždycky minimálně u ústavního soudu. Nechci ale předbíhat událostem. Určitě nelze akceptovat, že nám kraj pomůže sehnat prostředky na stavební investice až potom, co zrušíme akutní lůžka,“ tvrdí říká Urešová. Ředitelka se pozastavuje nad tím, že rekonstrukce kuchyně a kotelny bude potřeba i v případě, má-li nemocnice disponovat jen lůžky následné péče.

„Postup kraje vůči nám je pochopitelný. Jestli programové prohlášení rady Pardubického kraje zní, že nebude podporovat nemocnici ve Vysokém Mýte, protože prý není schopná trvalého rozvoje, jinými prostředky než takhle nás k opuštění akutní péče nemohou donutit,“ míní ředitelka.

Podle programového prohlášení rady Pardubického kraje stačí pro zajištění akutní péče v regionu nemocnice v Chrudimi, Pardubicích, Ústí nad Orlicí, Litomyšli a ve Svitavách, nemocnice ve Vysokém Mýtě by proto měla fungovat jako doléčovací zařízení. S tím souhlasí ministerstvo zdravotnictví, Všeobecná zdravotní pojišťovna i Okresní úřad v Ústí nad Orlicí.

„Díky vývoji léčebných postupů, užívání účinnějších léků i náročné zdravotnické techniky dochází k logické koncentraci akutní lůžkové péče do zařízení, která jsou komplexní a víceoborová. Malé čtyřoborové nemocnice bez mikrobiologie, patologie a dalších oborů bohužel nemohou v tomto trendu obstát,“ uvedl Janeček.

Ač vedení vysokomýtské radnice, která je zřizovatelem nemocnice, tvrdí, že není dosud nic rozhodnuto a snaží se najít nějaký kompromis, případné financování provozu z rozpočtu města odmítá.

„Ještě není nic úplně prohráno, ale držet nemocnici za každou cenu se nám asi nepodaří, ekonomicky by nás to zruinovalo. Je naprosto neúnosné, aby město dokázalo z vlastních peněz utáhnout takové zařízení pro spádovou oblast 35 tisíc lidí, o které kraj v podstatě nestojí,“ říká starosta Mýta Bohuslav Fencl.

Město si více než dvacetimilionovou investici do nemocnice v současnosti dovolit nemůže. Potřebuje totiž sehnat šedesát milionů korun na dostavbu školského areálu. Pro nedostatek učeben totiž opět letos hrozilo, že na Základní škole Jiráskova budou chodit žáci na směny. „V otázce o budoucnosti nemocnice věříme, že najdeme řešení ke spokojenosti všech stran. Musíme najít nějakou zlatou střední cestu, aby zůstaly všechny služby pro obyvatel zachovány a hlavně starší lidé měli jistotu, že o ně bude postaráno. Jak to ale vypadá, již tomu tak nebude pod naší hlavičkou,“ přiznává Fencl.

Město již kontaktovalo i soukromé společnosti, například neratovickou Mediaterru, jež provozuje městskou nemocnici a ústav sociální péče v Mariánských Lázních, dále působí v Tanvaldu, Sedlčanech a v Žatci. Společnost si ale zatím vyžádala jen údaje o hospodaření nemocnice.

Co se stane, pokud nemocnice ve Vysokém Mýtě přistoupí na postupný zánik svých 136 akutních lůžek? „Předpokládám, že by tam byla vytvořena lůžka následné péče spadající například pod režim léčebny dlouhodobě nemocných, případně lůžka hospicu, fungovala by tam rehabilitační péče a sociální lůžka,“ uvedl krajský radní Janeček.

Kraj navrhuje nahrazení všech akutních lůžek, která jsou obsazena z 86 procent, 60 následnými. S 96 již existujícími lůžky následné péče by jich mělo Vysoké Mýto celkem 156.

„Mýto bude správním centrem v regionu a nebude mít nemocnici? V minulosti se tu investovalo hodně peněz a nakoupilo se plno nových přístrojů a všechno to snažení má být k ničemu,“ zlobí se Milena Mikulecká z vysokomýtské organizace odborového svazu pracovníků ve zdravotnictví. Ta spolu s místní pobočkou svazu diabetiků chystají i dnešní manifestaci před vysokomýtským městským úřadem.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Policisté v Praze označovali nehodu, do jejich auta naboural jiný vůz

Policie v Praze označovala místo nehody, do jejího vozu narazil další řidič...

Zatímco policisté v Kbelské ulici v Praze označovali porouchané vozidlo, do jejich auta narazil další vůz. Při nehodě...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Pelikán o jmenování vlády bez důvěry: Vrátili jsme se ke kořenům ústavy

Rozhovor s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem - 2.

Česká ústava předpokládá, že prezident nejprve vybere premiéra a ten si až potom jde hledat do parlamentu potřebnou...Najdete na iDNES.cz