Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Dan Materna, MAFRA

Myslivci budou posílat ocásky divokých prasat, vzrostou také pokuty

  • 441
Pokuta za zakázaný vstup do honitby má vzrůst až na trojnásobek, do výše 30 tisíc korun. Počítá s tím novela mysliveckého zákona, kterou schválila vláda. „Chceme pomoci řešit škody páchané zvěří, nicméně bez větší spolupráce myslivců, zemědělců a státní správy to nepůjde,“ napsal na Facebooku ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL.

„Myslivci by podle mě měli dodržovat plány lovu, a aby dokázali, že odstřelili potřebný počet kusů, budou veterinářům společně se vzorkem masa zasílat například i ocásky divokých prasat,“ napsal lidovecký ministr zemědělství na facebookové stránce.

Zákon má pomoci snížit stavy přemnožených prasat a jelenů. Divoká prasata často žijí například v lánech kukuřice. Zemědělci, aby mohli žádat o náhradu škod způsobených zvířaty, budou muset pole zmenšovat. Myslivci by tak měli mít odstřel zvěře snazší.

„Jako myslivec podporuji možnost redukovat černou zvěř daleko více než teď, aby bylo co nejjednodušší lovit černou zvěř všech kategorií,“ řekl v průběhu jednání k vládou navržené novele mysliveckého zákona vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Hájí navýšení pokut v zákonu. „Všechno se navyšuje, co se týká pokut. Tahle věc je výjimečná, ty pokuty už byly, teď jde jenom o jejich navýšení. Pro některé lidi ochrana přírody, že tam hnízdí ptáci nebo vyvádějí mláďata, tak si z toho nic nedělají a tu zvěř ruší. Je třeba, aby ta sankce byla skutečně dostatečná, aby si na to lidé dávali pozor, protože to je ochrana přírody,“ uvedl Bělobrádek.

Zákon nyní dostanou k posouzení poslanci. Proti novele mysliveckého zákona přitom už existuje petice, kterou zatím podepsalo přes 45 tisíc lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video