Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Myslíme na tebe, napsali rodiče vojínu Šalitovi v předvečer narozenin

  22:13aktualizováno  22:13
Rodiče zajatého izraelského vojáka Gilada Šalita synovi napsali dopis s přáním k 25. narozeninám, které oslaví v neděli. Mladík vězí v zajetí palestinského hnutí Hamas už pět let a poslední dva roky se neobjevil žádný důkaz, že je ještě naživu. Izraelští aktivisté vyrazí v den jeho kulatin na protestní pochod.

Lidé v Kerem Šalom se připomněli páté výročí únosu vojáka Gilada Šalita | foto: Profimedia.cz

"Jsme tady. Nevzdali jsme to," napsali rodiče mladého vojáka, kterého v roce 2006 zajali ozbrojenci při přeshraničním útoku na přechodu Kerem Šalom. Tři ozbrojené skupiny, z nichž jednu tvořili členové Hamasu, tehdy 19letého Izraelce odvlekli do pásma Gazy.

Fundamentalistické hnutí, které v Gaze vládne, chce Šalita vyměnit za stovky Palestinců, kteří sedí v izraelských žalářích. S tím však nesouhlasí premiér židovského státu Benjamin Netanjahu, podle nějž někteří ze 470 trestanců, o jejichž propuštění Hamas usiluje, spáchali příliš těžké zločiny.

V izraelských káznicích si podle odhadů odpykává trest více než pět tisíc Palestinců, z nichž dvěma stům ještě nebylo osmnáct let.

"Musíš věřit, že jsme na tebe nezapomněli," citovala britská stanice BBC z dopisu Noama a Avívy Šalitových. Zoufalí rodiče mladého vojáka si před časem postavili stan u Netanjahuovy rezidence, aby si premiér každý den vzpomněl na Giladův promarňovaný život.

Pětinu života strávil v kobce

"Nezapomínáme, že v neděli oslavíš 25. narozeniny, své šesté v zajetí a myslíme na to, že jsi více než pětinu svého mladého života strávil v hamaské kobce," pokračovali rodiče. I oni by se měli zúčastnit protestního pochodu u hraničního přechodu Erez, který ke Giladovým kulatinám svolali židovští aktivisté.

O zajatém Izraelci, kterého před lety ozbrojenci ukryli neznámo kde, dva roky nikdo neslyšel. Hamas ho drží na neznámém místě, nesmí ho navštívit pracovníci Červeného kříže ani žádní jiní nezávislí pozorovatelé.

I proto v červnu Červený kříž požádal Hamas o důkaz, že Šalit ještě žije. Palestinci vojáka ukázali naposledy v říjnu před dvěma lety. Hamas tehdy zveřejnil video, na kterém Gilad prosil Netanjahua, aby zařídil jeho propuštění.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Najdete na iDNES.cz