Mýcení v rezervaci soud pokutoval

  • 10
Domažlický podnikatel Zdeněk Hoffmann musí zaplatit dva miliony za kácení v chráněném Slavkovském lese, rozhodl chebský soud. Pokud nezaplatí, odsedí si 20 měsíců. Hoffmann v roce 1996 bez povolení vymýtil 25 hektarů v nejcennější části rezervace. Za dřevo dostal 11 milionů.

Kontroverzní podnikatel, známý zejména výrobou napodobeniny becherovky na Slovensku, byl už dřív plzeňským soudem podmínečně potrestán za krácení daní 3 lety vězení s odkladem na 5 let.

Vzhledem k tomu, že k drancování rezervace došlo již před osmi lety, senát Hoffmannovi jen rozšířil trest o finanční postih za trestný čin ohrožení a poškození životního prostředí značného rozsahu.

"Vzhledem k dlouhé době od spáchání činu je dvoumilionová pokuta poměrně citelným trestem, ale přesto ještě zvážím odvolání proti rozsudku, protože jsem žádal nepodmíněný trest," řekl žalobce Viktor Böhm.

Mýcení rozvrátilo celý les
Hoffmann pleněním svého lesa v přísně chráněné oblasti Trojhran řešil dluhy. Zatímco lesní plán mu povoloval vytěžit jen 10 tisíc krychlových metrů za deset let, Hoffmann nechal firmu PCC vykácet od března do srpna 1996 přes 13 tisíc kubíků.

"Vytvořením rozsáhlých těžko zalesnitelných holin došlo k rozvrácení lesního ekosystému a ohrožení okolních navazujících porostů," konstatovala předsedkyně trestního senátu Soňa Wildová.

Náprava škod podle soudních potrvá až 250 let. "Některé ekologické změny na floře, fauně, minerálních pramenech a podobně lze dokonce považovat za nevratné a mohou se dále zhoršovat," konstatoval znalec v oboru ekologie Pavel Musiol.

Hoffmann se hájil tím, že PCC porušila smlouvu, kterou s ní uzavřel, a že se drancování marně pokoušel zabránit s pomocí ochranářů a policie. "Všichni se báli jít do lesa proti ozbrojeným mužům," vysvětloval Hoffmann.

Soud však jeho obhajobu označil za účelovou. Podle svědků totiž v době kácení Hoffmann o žádném vydírání nemluvil a naopak povoloval i přes úřední zákaz inspekce životního prostředí další a další těžbu.

Úřady řeší desítky případů kácení
Zdevastovaný Hoffmannův les koupila v konkurzu společnost Gerimo, která již zalesnila 22 hektarů holin. "S tím, co zde bylo napácháno, se ale bude les vyrovnávat řadu desetiletí," řekl pracovník Správy CHKO Slavkovský les Václav Procházka.

K nelegálnímu kácení stromů dochází podle něho v celé zemi. "Za poslední měsíc přišlo na Českou inspekci životního prostředí tolik podání, že je úřad nestíhá vyřizovat," potvrdil Marek Jehlička z občanského sdružení Arnika.

"Obrátili jsme se na ministerstvo životního prostředí se žádostí o přijetí systémových opatření, která umožní případy nezákonného kácení efektivně přešetřovat," doplnil.


Video