Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

My jsme staré časy

  0:01aktualizováno  0:01
Sdružení osvobozených politických vězňů sesadilo předsedu za vstřícný postoj k sudetským Němcům. Sdružení chce mít k sudetským Němcům postoj tvrdý, nebo alespoň tvrdší. Podobné radikální proudy se objevují i v sudetoněmeckých spolcích. Sečteno oni i my jsme náhle o padesát let zpátky.

Svaz bojovníků za svobodu, jehož je sdružení členem, zastavil postiženému funkce. Svaz má v zemi, kde svoboda je, problematické místo.

Je to svaz vzpomínek na hrdinství, na čas bojů? Svaz bojující dnes proti dávným dějům? Měnící tak sám sebe v historickou expozici? Nebo je to naopak sdružení živé, které umí vnímat současná nebezpečí ohrožující svobodu?

Požadavek být tvrdý k sudetským Němcům je starý padesát let, a kdo nechce, aby se mu svět měnil pod rukama, musí se ho držet. Žije však tehdy, kdy se nosilo - být tvrdý Češi k Němcům, předtím Němci k Čechům.

To mají být tvrdí i potomci tvrdých? Může se lehce stát, že jejich i naši radikálové, šermující tehdejšími zbraněmi, uváznou kdesi v zapomnění. Evropský život půjde jinudy než "radikálové" s tvrdými zásadami.

Nebo, nedej bůh, půjde s nimi - cestou tvrdosti a "nemilosrdného" vymáhání a napravování domnělých či pravých nároků, zásad a starých práv a křivd?

Není obtížné představit si, co ty dvě cesty znamenají. Jedna mír, soužití, klid, druhá napětí, hněv a válku. Každá válka této planety vždy začala jako náprava staré křivdy. "Tvrdý postoj" osvobozených vězňů tak daleko do budoucnosti nemíří. Míří zpět. Říká jediné: My jsme ty staré časy a nebudeme se už měnit.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Najdete na iDNES.cz