Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Muži zneužívají gesta galantnosti k ženám

  13:05aktualizováno  13:05
Feminismus je živým pojmem, nad kterým diskutují jak ženy, tak muži. V čem ale spočívá jeho pravá podstata? "Gesta galantnosti vůči ženám jsou zneužívána v profesním styku mužů a žen" odpověděla mimo jiné v rozhovoru se čtenáři iDNES Lenka Simerská ze společnosti Gender Studies.

ODPOVĚDI LENKY SIMERSKÉ NAJDETE ZDE

"Neznám ženu, které by v kultivovaném vztahu či styku s muži vadila pozornost a výpomoc," odmítla Lenka Simerská představy, že feminismus zastává pouze vyhraněná, až militantní stanoviska vůči mužům.

V přístupu k ženám musí však podle ní Česká republika ještě mnoho dohnat. "Nejdál jsou skandinávské země, které se dostaly nejdále v zastoupení žen v politice, ekonomice, vyrovnaly role ve veřejném i soukromém životě."

"Kult mladosti zasahuje obě pohlaví," podotkla Lenka Simerská. Ženy jsou přesto postiženy tímto fenoménem víc, protože mnozí muži neváhají komentovat jejich vzhled, ač sami o svou vizáž nepečují.

Sdružení založila Jiřina Šiklová
Společnost Gender Studies si vypůjčila název z anglického termínu, který označuje studium zkoumající vliv společnosti a kultury na rozdílné vlastnosti sociálních rolí mužů a žen.

Zakladatelkou společnosti i průkopnicí vědeckého zkoumání problematiky v Česku je socioložka Jiřina Šiklová, která Gender Studies rozjela v roce 1991 ve svém bytě.

Lenka Simerská má na vizitce "koordinátorka ekonomických a ICT projektů", v rámci Gender Studies má na starosti plánování kampaní, finanční provoz či komunikaci.

"Naším cílem je přispívat k toleranci vůči alternativním životním stylům a vytvářet prostor pro diskusi o postavení a rolích žen a mužů ve společnosti a zejména zprostředkovávat informace o situaci českých žen do zahraničí," říká k cílům Gender Studies.

Feminismus na internetu
Lidé z Gender Studies šíří osvětu nejen tradičními postupy, tedy přednáškami a literaturou, ale také pomocí moderních technologií, jako je internet. Už pět let provozují webové stránky www.feminismus.cz, které prošly v posledních měsících zásadní inovací.

"Snažíme se ženám poskytovat informace jako nadstavbu nad tyto stereotypní role. Dáváme jim signál, že použití internetu je běžné a že to není jen o lakování nehtů," podotkla Lenka Simerská pro ČTK.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

Pieta k 49. výročí sebeupálení Jana Palacha v prostorách tzv. Husova dvorku,...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz