Sbírka zlatých historických předmětů nazvaná Krym: Zlato a tajemství Černého...

Sbírka zlatých historických předmětů nazvaná Krym: Zlato a tajemství Černého moře. | foto: Allard Pierson Museum

Muzeum si zapůjčilo z Krymu zlatou sbírku. Teď neví, komu ji vrátit

  • 241
Archeologické muzeum v Amsterdamu čeká těžká volba. Cennou historickou sbírku z Krymu si totiž v zimě zapůjčilo od Ukrajiny, mezitím však poloostrov vojensky zabralo Rusko. Vedení muzea nyní netuší, komu má vlastně vzácné exponáty vrátit.

Sbírka historických předmětů nazvaná Krym: Zlato a tajemství Černého moře, která obsahuje nálezy staré i několik tisíciletí, se ocitla v legislativním vakuu.

Nizozemci si totiž zapůjčili zlaté exponáty z pěti muzeí, z nichž čtyři leží na Krymu, a podepsali smlouvy s Ukrajinou. Po vojenské invazi a politickém převratu už však muzea na ukrajinském poloostrově kontroluje Rusko.

Artefakty si teď nárokují oba státy. "Tyto předměty by se měly vrátit na Krym," řekl ruské agentuře ITAR-TASS prezidentský vyslanec pro mezinárodní kulturní spolupráci Michail Švydkoj. "Předpokladám však velké problémy právního charakteru. Amsterdamské muzeum podepsalo záruku o vrácení sbírky nejen do krymských muzeí, které dnes už patří Rusku, ale i do muzeí na Ukrajině."

Výstava, která byla prodloužena až do srpna, ukazuje, jak se území Krymu vyvíjelo od osídlení Řeky v 7. století před naším letopočtem přes období, kdy Krymu vládli například Skythové, Gótové či Hunové. K vidění jsou i mimořádně vzácné předměty včetně zlatých šperků, helmic či bohatě zdobených zbraní.

Teoreticky se může i stát, že sbírka zůstane v Evropě. Navzdory tomu, že ruská média už spekulují, jaká ruská muzea by mohla kolekci přijmout. "Muzeum Allarda Piersona považuje za nadmíru důležité, aby se tomuto případu věnovala náležitá péče," řekl mluvčí muzea v Amsterdamu serveru The Art Newspaper. "Vzhledem ke složitosti celého tématu řešíme vracení exponátů společně s našimi právníky."

Spornou záležitost už dokonce projednává i nizozemské ministerstvo zahraničí. Exponáty totiž není možné vrátit Krymu a Ukrajině zároveň, jak bylo původně domluveno. Ačkoliv mezinárodní společenství včetně Nizozemska ruskou anexi neuznává, není pochyb o tom, že poloostrov už je pod plnou kontrolou Moskvy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue