Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Muzeum odmítlo hákový kříž na messerschmittu, modeláři se bouří

  13:35aktualizováno  13:35
Letecké muzeum v pražských Kbelích otevřelo novou expozici - hangár s letadly z druhé světové války. Vedle strojů převážně ruské výroby stojí první nasazené proudové letadlo, slavný Messerschmitt 262. Nemá ale hákový kříž na svislé ocasní ploše. Modeláři proto mluví o falšování historie.

Messerschmitt Me 262 bez hákového kříže na svislé ocasní ploše (20. června 2009) | foto: Jan Wirnitzer, iDNES.cz

Dvousedadlový messerschmitt Me 262 Schwalbe, známý jako "švalbina", patří mezi hlavní lákadla nově otevřené expozice v hangáru Karla Janouška (československého maršála, legionáře a organizátora československých jednotek v Královském letectvu Velké Británie - pozn. red.). A vlastně celého muzea vůbec. Ale ne všem se zpracování ojedinělého stroje líbí.

Letadlo totiž původně mělo československé barvy - ustupující Němci už ho nedostavěli. A československému letectvu se hodilo na výcvik, proto ho zprovoznilo. S označením Avia CS-92.

"To letadlo je dvousedadlový stroj, dokompletovaný po válce v českých zemích. Na dochovaných fotografiích ho máme jen bez zadní části, ta vznikla až po válce," vysvětluje ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

Messerschmitt Me 262 bez hákového kříže na svislé ocasní ploše (20. června 2009)Messerschmitt Me 262 bez hákového kříže na svislé ocasní ploše (20. června 2009)

"Je typově jediná, kterou máme (muzeum má Me 262 v čs. provedení, ten je ale jednomístný - pozn. red.). 'Marking' jsme nechali předělat na německý, logicky ta svastika na zadní směrovce nikdy nebyla," dodává. Letadlo tak postrádá znak, který užívali němečtí nacisté - jen na boku trupu má takzvané "trámové kříže".

Na webu modelforum.cz, kde se na čas objevily fotografie z upravování messerschmittu do německých barev, se ale proti kroku VHÚ zvedla vlna nevole. "Zase typický kočkopes. Když už jsme se tedy odhodlali prezentovat 'švalbku' tak, jak vypadala za války, proč ustrneme v půli cesty?" ptá se jeden z diskutérů.

"Nevím co je více kontraproduktivní - zda takto vymazávat nacistickou minulost Německa a pak nechat na neonacistech, aby jí nové generaci 'vysvětlovali', a nebo ji vysvětlit odborně v kontextu reálných událostí a historie a do té Me 262 patří i s hákovým křížem na směrovce jako výsostným znakem Luftwaffe na této části letadla," napsal další diskutér.

Hákový kříž tam byl, museli ho zamalovat

Restaurátor skutečně hákový kříž na svislou ocasní plochu letadla nastříkal. Jenže nakonec ho překryla další vrstva barvy - německé kamufláže. "Oni ji tam nastříkali, ale my jsme to nechtěli. Kamufláž je přefocená z knížky, tam hákový kříž je, ale od první chvíle bylo domluvené, že na letadle nebude," tvrdí Knížek.

Přinejmenším jeden z důvodů je nasnadě. V posledních týdnech a měsících se hodně debatuje o aktivitách neonacistů, jejich zatýkání a protestních pochodech. - přečtěte si Obvinění neonacisté pracovali jako firma, ukázal po razii policejní spis

"Nehodlám, aby mi někdo hajloval u letadla ve Kbelích," říká rezolutně Knížek. "Před několika týdny jsme odhalovali památník parašutistů (co zabili zastupujícího protektora Heydricha - pozn. red.), týden na to se tam začaly scházet skupiny, co tam rozhazují proněmecké vzpomínkové letáky," obhajuje rozhodnutí vystavit "neúplný" stroj.

LETECKÉ MUZEUM KBELY

Muzeum je otevřeno od května do října každý den mimo pondělí od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma.

Na modelforum.cz zazněl i jiný postřeh. "I když 'Němce' nastavím, svastika patří tam, kde byla. Na model i letadlo z muzea. Je to výsostné označení a nesouvisí to ze žádnou propagací ničeho. Proč jim nevadí jiné symboly, třeba srp a kladivo?" podivil se jeden z modelářů.

"Rudé hvězdy tu na letadlech být můžou, ale hákové kříže ne. Němci tady prostě za války zabíjeli, Rusové ne, tak jsou Němci vnímáni negativněji. Je zajímavé, že německá muzea to mají různě - třeba v Berlíně kříže být mohou, v Mnichově ne. Jeden by řekl, že to bude obráceně," řekl iDNES.cz odborník, který si nepřál s problematikou spojovat své jméno.

MESSERSCHMITT 262 SCHWALBE

Messerschmitt Me 262 Schwalbe ("Vlaštovka") byl prvním proudovým letadlem nasazeným v boji. Dvoumotorový stroj začalo německé letectvo - Luftwaffe - nasazovat do boje v roce 1944 (vývoj brzdily problémy s proudovými motory). Válka tehdy už byla prakticky rozhodnutá a její konečný výsledek tak "švalbina" neovlivnila.

Messerschmitt Me 262 ve válečném německém provedení (nedatovaný snímek

Messerschmitt Me 262 ve provedení německé Luftwaffe (nedatovaný snímek).

Zdroj: Profimedia.cz

Letecký historik William Green uvádí, že Me 262 sestřelily celkem přes pět set spojeneckých letadel při vlastních ztrátách něco přes sto strojů. Podle jednoho z  uživatelů modelfora, který se redakci iDNES.cz ozval, ale moderní historici kladou úspěšnost Me 262 do výrazně střízlivějších čísel.
Po válce se na Me 262 učili létat českoslovenští piloti, než přešli v padesátých letech na stroje sovětské výroby. Letecký průmysl messerschmitty vyráběl pod označením Avia S-92, respektive CS-92 (dvoumístná cvičná verze).
Nejvyšší rychlost Messerschmittu 262 kladou různé prameny v závislosti na podmínkách mezi 800 až 870 kilometrů v hodině. Počáteční stoupavost činila 1200 metrů za minutu, s přibývající výškou a řidším vzduchem stoupavost byla slabší.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...Najdete na iDNES.cz