Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Může za to nálada nenávisti, říká o vaječných útocích Jiří Paroubek

  5:29aktualizováno  5:29
Za neustávající vaječnou smrští vidí předseda sociální demokracie ČSSD Jiří Paroubek náladu nenávisti, kterou se podle něho snaží vytvořit jeho soupeři. Odmítá, že by k této atmosféře přispíval něčím on sám. "Celé je to připravená akce, která nás měla zastrašit," řekl v rozhovoru pro MF DNES.

Jiří Paroubek zasažený vejci na mítinku ČSSD v Praze na Andělu (27. května 2009) | foto: Petr Topič, iDNES.cz

Proč je volební kampaň tak vyhrocená? Lidé se perou na vašich mítincích, létají na vás vejce. Dá se to ještě vůbec zastavit?
Neřekl bych, že se lidé perou na mítincích. Mítinky ČSSD jsou napadány, čili tou obětí je sociální demokracie. A je porušována jak svoboda shromažďování, tak svoboda slova.

Nevidíte nějakou svou vlastní chybu? Že jste například na začátku mohl zareagovat jinak?
A vy si myslíte, že jsem mohl zareagovat jinak? Jak jsem třeba zareagoval po mítinku v Kolíně?

Nejdříve jste tvrdil, že nikdo žádné vejce neviděl a nic se nestalo.
My jsme neměli zájem otevírat rány. První, kdo o tom začal mluvit, byl pan Botka nebo jak se jmenuje. My jsme nereagovali skoro vůbec.

vaječná smršť v centru Prahy

Paroubka a vedení ČSSD trefily stovky vajec

Nevěříte tomu, že kdybyste na začátku reagoval jinak, že by se to nerozvinulo do takových rozměrů?
Pomíjíte, k čemu došlo. Tady byly vyvěšeny před několika týdny billboardy, které byly nenávistné ke mně. To vytváří ve společnosti náladu nenávisti ke mně a k ČSSD.

A co vaše billboardy, kde se snažíte vyvolat závist vůči Mirku Topolánkovi, kolik si vydělal, nebo proti Janu Zahradilovi, kolik stálo jedno jeho slovo v europarlamentu?
To je ale něco trošku jiného. Závist je trošku jiná emoce než ta, která vede někoho k tomu, aby provedl fyzický útok. Kromě toho, abych vám osvěžil paměť, naše billboardy byly zveřejněny teprve před týdnem. Že by vyhrotily atmosféru ve volební kampani, to si nemyslím. 

Když tady byli naposledy naši američtí poradci z PSB (společnost, která ČSSD pomáhá v kampaních – pozn. red.), upozornili mě, že přijde osobní útok na mě. Když jsme před lety udělali kampaň ODS mínus, byl to náš předvolební útok na celou ODS, teď je to osobní útok na mě. Určitě jste si všimli, že jsem druhý až třetí nejpopulárnější politik, to je pro někoho ten problém.

Mítinky ODS nenapadáme, stejně na ně nikdo nechodí

Váš poslanec František Bublan říká, že jste si z vaječných útoků měl hned na začátku udělat legraci a bylo by po problému, protože ti lidé by zjistili, že vás tím nevykolejí.
Já vidím zoufalou snahu Mladé fronty DNES, Lidových novin i Práva převrátit tu věc tak, že za napadání svých mítinků je odpovědná ČSSD. Za fyzický útok – a házení vajec není nic jiného než fyzický útok – neodpovídá sociální demokracie. Hledejte přímého viníka.

Já si myslím, že je za tím jednoznačně ODS, která s těmi věcmi začala. Její stoupenci začali chodit dělat kravál na naše mítinky a řeší si tím třeba i nějaký svůj problém. My jejich mítinky nenapadáme, kromě toho na mítinky ODS chodí minimum lidí.

Vajíčka jsou bumerangem násilí z Czechteku 2005

Přečtěte si blog na iDNES.cz

Zmínil jste zahraniční poradce. Zeptal jste se jich a co vám poradili, abyste teď udělal?
To je irelevantní. Druhá strana nás chce smést z ulic. Já jsem udělal jedinou možnou věc: požádal jsem o ochranu našich mítinků. Teď se obrátím dopisem na předsedy sociálnědemokratických stran v Evropě. Pokud nemůže ČSSD říci na mítincích svůj názor, jestliže je napadán jeden z místopředsedů naší strany ve chvíli, kdy vyjde z domu...

To je kdo?
Zdeněk Škromach v místě svého přechodného bydliště v Praze.

Co se mu stalo?
Útok vajíčkem. Někdo tam na něj čekal. To nebyla náhoda. Tady už nejde o legraci a legrace to ani nikdy nebyla. Celé je to připravená akce, která nás měla zastrašit a smést nás z chodníku, z náměstí českých a moravských měst. Pokud to půjde, pokud někdo z nás nebude vážně zraněn, neustoupíme. A já věřím, že lidé to ocení. Tři čtvrtiny lidí podle průzkumu, který máme k dispozici, ty útoky odsuzují. Každý slušný člověk si před tím musí odplivnout.

Dá se to nějak zastavit?
K tomu musí vyzvat lídři ODS. Mají tam lidi, kteří jsou jejich stoupenci, musí to zastavit oni. Musí vědět, že se to obrátí proti nim.

Před časem jste říkal, že chcete na svou stranu získat mladé lidi. Teď se část mladých lidí organizuje přes Facebook proti vám. Co uděláte, aby vás právě tito lidé nebrali skoro jako "třídního nepřítele"?
Na shromáždění přichází více mladých lidí, kteří nás chtějí podpořit. Nemám z toho špatný pocit. Je pravda, že mezi staršími lidmi máme vyšší podporu než mezi těmi nejmladšími. Od posledních voleb do Poslanecké sněmovny se tohle rozhodně posunulo. Vyvozovat, že jsme ztratili podporu mladých lidí, nelze z toho, že tady někdo zorganizoval nějakou akci. A podporu některých lidí nikdy nezískáme.

Říká se vám také "buldozer". Svým zarputilým stylem často válcujete soupeře, ale možná právě tím provokujete některé lidi. Neuvažujete o tom, že byste pozměnil styl?
Ale můj styl není válcovat soupeře. Soupeř prohrává... Já jsem se také musel naučit prohrávat. Ať se to naučí i ODS.

Některé sliby budeme muset kvůli krizi odložit

Ještě před vaječnou smrští byla média plná vašich programových slibů. Podívejme se i na ně. Hlavně v sociální oblasti nabízíte řadu velkorysých slibů. Nebylo by na místě spíše šetřit než lákat na něco, co ani nebudete moci splnit?
Ale to přece není pravda. Žádný definitivní volební program sociální demokracie tu ještě není. V době, kdy byl připraven určitý draft našeho programu, nebyla ekonomická krize tak daleko jako teď. Náš volební program, který zveřejníme přibližně za pět týdnů, bude ještě vypadat jinak.

Pan Škromach se k těm velkorysým slibům hlásil.
Já jsem to četl, jeho komentáře byly stručné. Ale on také neřekl, že sliby budou realizovány za týden nebo za jedno volební období. Já jsem také říkal, že s ohledem na dobu a délku krize – protože nikdo neví, jak bude dlouho trvat – se může stát, že některé sliby budou přeneseny až do dalšího volebního období.

Já vás ujišťuji, že v dalších kapitolách se snažíme o maximální střídmost. Sociální oblast je naše vlajková loď, ale budeme se pohybovat v rámci možností státu – ne jako ODS, která ze své smlouvy s voliči nesplnila skoro nic nebo dělala pravý opak.

Hodně dáte na průzkumy veřejného mínění, na marketing. Není však trochu problém, když do voleb chcete nasadit herečku Kateřinu Brožovou, což se dá hodnotit jako marketinkový krok, ale bouří se vám pak část členů sociální demokracie?
Zdá se mi, že se nikdo nevzbouří. Veřejně se vyjadřují jen ti, kteří chtějí být na kandidátce ČSSD a už třeba na volitelných místech nebudou, ale to není vina Kateřiny Brožové, která ještě ani neví, jestli bude kandidovat...

A vy už víte, jestli se na vaší kandidátce objeví?
Já také ne. Záleží to na okresní konferenci v Teplicích a pak na krajské konferenci. Kateřina Brožová má podporu 48 procent lidí, to je mimochodem víc, než má pan Gandalovič z ODS, pokud jde o přínos pro kandidátku.

Nepochybujeme, že více lidí zná paní Brožovou než pana Gandaloviče, protože se dívají na populární televizní seriály a politiku třeba tolik nesledují.
Paní Brožová je přece výborná herečka a pan Gandalovič je průměrný politik. Nemyslím, že musí být poslanecký klub složen jen z hvězd sociální demokracie, mohou tam být i jiní lidé – sportovci nebo řekněme i herci, proč ne?

Uvítal bych více právníků, možná i více lékařů. Poslanecký klub nemůže být složen jen z profesionálních politiků, ideální je, když je to vynikající osobnost ve své oblasti a ještě má popularitu, což u paní Brožové prostě je.

Já se jen divím, že jsou pravicová média jako MF DNES tak nervózní z paní Brožové. Vlastně se nedivím, protože vědí, že bude přínosem pro kandidátku sociální demokracie. Místo šesti mandátů budeme mít možná sedm osm mandátů, takže sociální demokracie tím nic neztratí.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Před šesti lety zemřel Václav Havel, připomene ho řada akcí v Česku

...v Praze. Václava Havla připomínal i velkoformátový portrét na budově...

Lidé si v pondělí na několika akcích připomenou prezidenta Václava Havla, který zemřel před šesti lety. V Praze 6 bude...

Vnitro nemá jasno v tom, co chce policistům nakupovat, kritizuje ho NKÚ

(ilustrační snímek)

Ministerstvo vnitra neurčilo potřeby policie, což komplikuje nákup a obnovu policejního majetku. Problémem je i...

Chlapec přišel o mámu i babičku. Lidé založili sbírku, poslali mu miliony

Malý Martínek na snímku ještě v náruči své maminky

Tříletý chlapec ztratil v jednom okamžiku mámu i babičku. Ujala se ho sice jeho čtyřiadvacetiletá teta, ale okolí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz