Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Může vypuknout válka taxikářů

  10:43aktualizováno  10:43
Praha - Rvačky a další fyzické útoky mezi taxikáři mohou již na konci příštího měsíce zhoršit bezpečnost obyvatel a návštěvníků Prahy. Právě tehdy totiž magistrát pronajme vybraným zájemcům první tři stání na Václavském náměstí, na Národní třídě a v okolí Strossmayerova náměstí v Praze 7. "Sdílíme obavy některých řidičů taxislužby, že si s nimi začnou vyřizovat účty taxikáři, kteří tato státní dosud nelegálně okupují," připustil ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček.

Noví správci stanovišť mají získat stanoviště do pronájmu za symbolických tisíc korun ročně. Za to by však měli zaručit, že zákazník z nich vždy odjede bezpečně a za stanovenou cenu. Pokud podmínky poruší, magistrát s nimi rozváže smlouvu. "První tři stanoviště pronajmeme na dva až tři měsíce a podle toho, jak se nám to osvědčí, vybereme správce i pro ta zbylá," řekl Zdeněk Zajíček. Správce tzv. taxikářských štaflů bude magistrát vybírat losem.

"Minimálně každý druhý taxikář tento systém odmítá. Mají vážné a oprávněné obavy, že řidiči, kteří nyní stanoviště využívají, by je mohli napadat," tvrdí Pavel Pavlát, předseda Cechu taxi Praha. Navrhuje proto rovný přístup na stanoviště za dodržení současných podmínek. To však magistrát není schopen zajistit, protože na to nemá dostatek lidí.

"Nejžádanější pronajatá stanoviště vybavíme kamerami, které budou nepřetržitě napojeny na městskou policii. Zároveň domlouváme se strážníky a státní policií způsob, jak možným potyčkám mezi taxikáři na štaflech zabránit," slibuje Zdeněk Zajíček.

Taxikáři nechtějí stanoviště losovat
Více než polovina pražských taxikářů nesouhlasí se záměrem magistrátu, podle něhož by se mělo o správcích stanovišť taxislužby rozhodovat losem. Předseda živnostenského společenstva Cech taxi Praha Pavel Pavlát řekl, že tento návrh podporují pouze dva provozovatelé pražské taxislužby. Neschvaluje ho naopak sedm firem a sdružení.

S novým pojetím stanovišť nesouhlasí podle Pavláta nejméně 2500 lidí. Vedle nich ho odsuzují také zástupci odborů.

Mluvčí Sdružení pražských provozovatelů taxi Jiří Kvasnička přitom již dříve řekl, že záměr naopak podporuje přes 2000 taxikářů.

Zástupci města ale Pavlátovy odhady nesdílejí. "Věříme, že nás podpoří většina," řekl dnes s poukazem na závěry dosavadních jednání mluvčí magistrátu Martin Kupka. Ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček uvedl, že kritika nového systému by měla své opodstatnění, kdyby se prokázalo, že se v praxi neosvědčuje.

"Dokážu si představit, že poté, co tenhle systém odzkoušíme, tak k němu někdo může mít nějaké výhrady nebo připomínky nebo návrhy na zlepšení, ale v tento okamžik mi to připadá předčasné," řekl Zajíček.

Odpůrci návrhu ve svém prohlášení uvádějí, že se losování stanovišť odmítají zúčastnit. Obávají se, že řidiči, kteří nyní stanoviště využívají, by je mohli fyzicky napadat. Navrhují rovný přístup na stanoviště za dodržení současných podmínek.

Noví správci by měli podle magistrátního návrhu získat stanoviště zdarma. Měli by se ale městu zaručit, že zákazník z nich vždy odjede bezpečně a za stanovenou cenu. Pokud podmínky poruší, magistrát s nimi rozváže smlouvu. Zatímco úředníci jsou přesvědčeni, že nový způsob podpoří konkurenci, odpůrci návrhu tvrdí, že může ohrozit hospodářskou soutěž.

Taxikáři zpochybňují postup magistrátu
Odborová organizace Taxi-Praha nesouhlasí se záměrem magistrátu pronajmout zdarma stanoviště správcům losem. Magistrát si tím chce zajistit kontrolu nad štafly a co nejvíce znemožnit taxikářům předražování jízdného. Podobně jako sdružení Cech taxi Praha však i odboráři soudí, že to může narušit hospodářskou soutěž.

V dopise řediteli magistrátu Zdeňkovi Zajíčkovi žádají, aby s nimi město jednalo a stanoviště taxi zatím takto nepronajímalo.

"Plánovaný způsob pronájmu stanovišť naopak konkurenci podpoří. Pokud se uplatní, v jedné lokalitě by neoperovalo jedno sdružení či firma, ale třeba pět různých subjektů," řekl tiskový mluvčí magistrátu Martin Kupka.

Odboráři v dopise napsali, že stanoviště by měl magistrát pronajímat ve výběrovém řízení podle zákona. Podle Kupky se pro losování město rozhodlo kvůli tomu, že je nejprůhlednější. "Na jednání se zástupci taxi to podpořila většina z 15 představitelů firem a sdružení taxi," dodal.

Správce stanoviště bude muset zaručit, že zákazník odjede bezpečně a za stanovenou cenu. Bude muset mít také dostatek vozidel pro jeho obsluhu. Pokud podmínky poruší, magistrát s ním rozváže smlouvu.

"Dá to do ruky neomezenou moc vybraným firmám, které si budou diktovat podmínky, za nichž dovolí taxikářům stát na dobrém místě," argumentuje proti novince předseda Cechu Taxi Praha Pavel Pavlát. Podle něj se tak znovu vytvoří mafie ne nepodobné těm, které ovládly výnosné štafly v minulosti násilím proti konkurentům.

"Nyní budou mít posvěcení od města," říká Pavlát, který hodlá oslovit úřad pro ochranu hospodářské soutěže, případně bude řešit spor žalobou.

Taxikáři však nejsou jednotní a mnozí stojí za návrhem magistrátu. "Zachovat současný stav je nemožné a pronájem štaflů je jediné východisko," míní ředitel AAA Radiotaxi Jiří Kvasnička.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Starosta Prahy 7 chce být primátorem, půjde proti vlastní straně

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Oblíbený starosta Prahy 7 Jan Čižinský chce příští rok usilovat o post primátora, bude ale kandidovat proti vlastní...

Sport bude mít speciální úřad, připraví ho zlatý olympionik Hnilička

Milan Hnilička

Premiér Andrej Babiš hodlá zřídit funkci vládního zmocněnce pro sport. Podle Lidových novin bude tento post zastávat...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz