Kdyby byl Petr Hložánka proti chřipce očkovaný, možná by se obrovským zdravotním potížím vyhnul (ilustrační snímek).

Kdyby byl Petr Hložánka proti chřipce očkovaný, možná by se obrovským zdravotním potížím vyhnul (ilustrační snímek). | foto: AP

Muž při prasečí chřipce shodil 35 kilogramů, pohybovat mohl jen víčky

  • 90
Rád chodil na hory, jezdil na kole, sjížděl vodu, zkrátka sportoval. Díky tomu měl Petr Hložánka z Hlučína na Opavsku ve svých 52 letech skvělou kondici a žádné zdravotní problémy. Ale stačila zdánlivá banalita - chřipka, která se rozvinula v těžký zápal plic, a jeho život se rázem změnil k nepoznání.

"Když jsem se probudil na anesteziologicko-resuscitačním oddělení ostravské fakultní nemocnice, nemohl jsem pochopit, proč mi dávají pít brčkem. Pravda byla taková, že jsem na tom byl hůř než novorozeně. Vážil jsem pouhých čtyřicet kilo a nedokázal pohnout ničím jiným než očními víčky," vzpomíná muž na dobu přesně před třemi lety, kdy zápasil s nejtěžší formou prasečí chřipky.

Chřipka letos zabila už 16 lidí

Ministerstvo zdravotnictví hlásí už 16 mrtvých v souvislosti s epidemií chřipky. Nemoci podlehl mimo jiné 90letý muž v Chebu. Kvůli chřipce vyhlásili extra prázdniny v Základní a mateřské škole v Křižánkách na Žďársku (více čtěte zde).

To, že ji přežil, považuje nejen on za zázrak. V nemocnici strávil tři týdny v umělém spánku: v té době dostal kvanta léků, k tomu umělou výživu, přesto shodil 35 kilogramů.

"Probral jsem se jako bezmocný ležák. Když totiž moje tělo ve spánku bojovalo s nemocí, spotřebovalo nejdřív podkožní tuky, potom začaly mizet svaly a následně ochably i nervy," líčí muž, který po probuzení nedokázal pohnout rukou ani nohou, nemohl se obrátit na posteli ani jíst.

Reálný svět moc nevnímal, většinu času se toulal ve snech

"Dál mě živili žaludeční sondou, dýchat mi pomáhal přístroj. Proto jsem nemohl ani mluvit se sestřičkou Monikou Horákovou, která mě chodila rehabilitovat," vypráví Hložánka.

Muž, který byl dlouho pod tlumícími léky, dnes už s úsměvem vzpomíná na dlouhou "jízdu" na státní útraty. Pod vlivem opiátů žil ve dvou světech. Reálný vnímal krátce, většinu času se toulal ve snech.

"Nejčastěji jsem pobýval v Chorvatsku. Nebo se svými třemi syny na olympiádě. Závodili v mé smyšlené disciplíně - na dvojkolkách, které ve starém Římě táhli koně, ale synové jezdili ve vodním korytě," popisuje své fantazie muž.

Trvalo týdny, než se sám otočil na posteli či posadil. Trvalo měsíce, než se znovu naučil chodit. A trvalo celé tři roky, než se jeho tělo vrátilo do stavu před chřipkou. Prošel přitom také Městskou nemocnicí v Ostravě a opakovaně i Rehabilitačním ústavem v Chuchelné na Opavsku.

Prasečí chřipka mu změnila život k lepšímu

"Dnes je vše tak jako dřív, až na jemnou motoriku levé ruky. V nemocnici jsem v bludných představách chodil otvírat dveře. Přepadával jsem přes zábranu postele a zřejmě při nárazu do páteře jsem si poškodil nervy," líčí muž.

Epidemie chřipky

Ačkoli ve svých 55 letech už se opět považuje za zcela zdravého, netají, že prasečí chřipka změnila jeho život natrvalo. Ale k lepšímu.

Muž si je například jistý tím, že ho tehdy virus skolil hlavně proto, že byl ve velkém pracovním stresu a jeho organismus už to nezvládl. Rozhodl se proto živit dál daňovým poradenstvím a účetnictvím, ale jako živnostník. Vyhýbá se stresům a změnil i stravu.

"Dřív mi bylo jedno, co jím. Netušil jsem, že člověk každý den otravuje své tělo jídlem plným chemie. Té jsem dostal v nemocnici tolik, že se teď snažím své tělo očistit a další jedy nepřidávat. Jím víc zeleniny, peču vlastní chleba, zajímám se o bylinky, vyrábím i vlastní švédské kapky," vypráví Hložánka.

Za záchranu života je vděčný také své ženě, která ho donutila jet do nemocnice, i lékařům. Těm už osobně poděkoval.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video