Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Muž využíval při kandidatuře i mrtvoly

  0:01aktualizováno  0:01
Neobvykle silná manipulace, i tak by se dala nazvat snaha několikrát soudně trestaného zastánce sokolovských Romů Pavla Brože o to, aby v listopadu jako nezávislý mohl kandidovat do městského zastupitelstva v Sokolově. Registrační úřad v pondělí oznámil, že z 812 podpisů místních občanů, které Brož odevzdal, aby se podle pravidel vůbec mohl voleb zúčastnit, jich lze uznat jen 93.

Zbývající jména, data narození a podpisy údajných sympatizantů kandidát bez jejich vědomí zfalšoval zřejmě proto, že jich předepsaný počet (600) včas nesehnal.

"Chyby v petičních arších pana Brože jsme ověřili podle registru obyvatelstva. Nesrovnalosti byly v petici znatelné hned na první pohled. Figuruje v ní například i jméno mého mrtvého otce. S něčím takovým jsem se ještě nesetkala," řekla šéfka registračního úřadu a tajemnice sokolovské radnice Věra Hofrichterová.

Brožovi poslala výzvu, aby do 16. září závady v petiční listině odstranil, jinak nebude moci kandidovat. Právníci městského úřadu navíc začali psát na Brože kvůli jeho podvodu trestní oznámení.

Kandidát dosud tvrdil, že všechny podpisy jsou v pořádku. Včera však otočil a nařkl přitom své dva případné protivníky ve volbách místostarosty Lubomíra Novotného a Jaromíra Dvořáka, že se proti němu spolčili.

"Moje asistentka nechala prázdné petiční archy místním bezdomovcům, kteří slíbili, že nám dvě stě podpisů seženou, a opravdu je sehnali. Teď mi však v dopise napsali, že je navštívili pan Dvořák a pan Novotný, kteří každému dali pět tisíc korun za to, když jakýmkoliv způsobem zmanipulují moji petici. A když prý se budou činit, dostanou od města i byt. Bezdomovci se tím k činu přiznali," řekl Brož.

Oba místostarosty nařčení šokovalo a hodlají na Brože podat trestní oznámení pro pomluvu. " Je to absolutně nechutný blábol," reagoval Dvořák. "Od pana Brože jsem už slyšel různé hlouposti, ale takovou nehoráznost ještě ne," připojil se Novotný.

Všechno nasvědčuje tomu, že si romský aktivista pomohl jmény a adresami, které vypadají jako opsané buď z telefonního seznamu, nebo z cedulek na zvoncích. Příjmení jsou v petici napsaná podezřele často jen jedním druhem písma a poskládaná neobvykle za sebou podle abecedy.

Brož však tvrdí, že kromě dvou set podpisů bezdomovců jsou ostatní v pořádku. "Klidně seženu tři sta Romů, kteří potvrdí, že mi ty podpisy dali. Dvořák s Novotným se mě snaží odstranit, abych nemohl kandidovat a v zastupitelstvu pak odhalovat jejich machinace," řekl Pavel Brož.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh, o nějž se již dříve ...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Najdete na iDNES.cz