Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Muž ubil bývalou manželku cihlou, tělo pak zapálil. Dostal 17 let

  14:12aktualizováno  15:18
Krajský soud v Ostravě potrestal osmačtyřicetiletého Jana Ryšku z Karvinska za vraždu bývalé manželky sedmnáctiletým vězením. Ryška ženu ubil cihlou, k čemuž se nejprve přiznal, později ale vše odvolal s tím, že poprvé byl pod velkým tlakem.

Jan Ryška za doprovodu justiční stráže přichází k soudu. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz


Ryška takřka na den před rokem povalil v Havířově-Horních Bludovicích bývalou manželku po hádce na zem a pak ji nejméně pětkrát udeřil cihlou do hlavy. Žena byla na místě mrtvá, utrpěla těžké poranění mozku s jeho výhřezem. Poté tělo exmanželky naložil do jejího automobilu a odvezl na blízký tzv. Bludovický kopec.

Když se kolem Ryšky shlukli fotoreportéři, sklonil hlavu a zavřel oči.

Když se kolem Ryšky shlukli fotoreportéři, sklonil hlavu a zavřel oči.

Obžalovaný tvrdil, že se vše odehrálo zcela jinak. "Přijela, aby se postarala o své psy. Utíkala je uklidnit a asi zakopla," uvedl, ale odvoz a zapálení těla přiznal. "Udělal jsem to, aby nebyla ostuda, že se u mě něco takového stalo," vysvětlil soudu.

Chrta ubil kladivem

Jenže ve skutečnosti při cestě domů hodil manželčiny klíče a mobilní telefon do přehrady, doma si však uvědomil, že exmanželka vždy přijížděla s milovaným chrtem. "Tak se ho rozhodl zabít, aby se nestal důkazem. Nejprve ho škrtil, když pes stále žil, tak ho ubil kladivem," uvedla soudkyně.

Skvrny od krve pak důkladně vyčistil. Nakonec odjel k nedaleké Žermanické přehradě, kde se několik hodin koupal a slunil, pak si ještě nakoupil. O půlnoci nejprve odvezl mrtvého psa do lesa, kde tělo pohodil do křoví, a o několik hodin později odstavený vůz s manželkou zapálil. Při hoření se vůz rozjel a narazil do elektrického sloupu, přičemž poškodil rozvodnou skříň.

Vrah se okamžitě odvolal

Spory s bývalou manželkou byly dlouhodobé. Kdysi na ni převedl většinu majetku, možná proto, že měl dluhy a nechtěl o pozemky a další věci přijít. Jenže pětačtyřicetiletá žena se zamilovala do mladšího Tunisana, provdala se za něj a majetek začala rozprodávat. Peníze pak posílala novému manželovi. 

Ryškovi hrozilo patnáct až dvacet let vězení, případně výjimečný trest. Podle soudkyně neměl žádnou polehčující okolnost, jako přitěžující jen souběh více trestných činů, tedy vraždy a poškozování cizí věci. Nakonec byl zvolen trest v necelé polovině trestní sazby. "Hned na místě se odvolávám," zněla jediná slova Ryšky u soudu, když jinak neprojevoval žádné emoce. Když ho obklopili fotoreportéři, jen sklonil hlavu a celou dobu měl zavřené oči.

Státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Bez ohledu na její rozhodnutí tak ale bude případ znovu projednávat Vrchní soud v Olomouci.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vítr převrátil přívěs nákladního auta, před osobní skácel strom

Silný vítr převrátil prázdný přívěs za náklaďákem u Litomyšle. (18.1.2018)

Čtvrteční silný vítr, který zasáhl celou Českou republiku, přispěl v Pardubickém kraji k několika dopravním nehodám....

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

Obžalovaní v kauze „losovaček“ znají tresty, zaplatí desítky milionů

Ivana Salačová u Městského soudu v Praze (2. února 2016)

Za zmanipulování elektronického losování veřejných zakázek rozdal soud čtrnácti obžalovaným tříleté a dvouleté...

Najdete na iDNES.cz