VIDEO: Muž s ebolou utekl z izolace a procházel se po tržišti v Libérii

  • 36
Afriku vystrašil další případ neukázněného pacienta nakaženého smrtící ebolou. Ten utekl z karantény a vydal se hledat jídlo na zaplněné tržiště. Na místo rychle přispěchali lékaři v ochranných oblecích a neposlušného pacienta i přes jeho odpor odvezli zpátky do izolace.

Znepokojující video natočili v pondělí kolemjdoucí v liberijském hlavním městě Monrovia, píše server The Independent. Muž v červeném tričku a s viditelným označením toho, že je nakažen ebolou, se prochází po tamním tržišti. Snažil se sehnat něco k snědku a mimo jiné se podle svědků pokoušel uzmout z jednoho ze stánků kousek chleba. Kolemjdoucím tvrdil, že utekl z přeplněné nemocnice Elwa, kde mu nedávají najíst.

Nakažený muž vzbudil na tržišti pozdvižení a mohl nakazit stovky lidí. Muž se navíc choval agresivně ke všem, kteří se ho snažili přemluvit, ať se vrátí do nemocnice. Naštěstí na tržiště přispěchali členové týmu Lékařů bez hranic v ochranných oblecích. Vzpurného muže rychle ukáznili a naložili ho do připraveného vozu. Nyní už je zpět v karanténě.

Nemocniční zařízení v Monrovii si zažilo perné chvilky už v polovině srpna. Dav tam zaútočil na personál nemocnice. Po ataku z karantény uprchlo 29 pacientů nakažených ebolou. Do nemocnice se všichni pacienti vrátili až po několika dnech (více o tomto incidentu se dočtete zde).

„Každý den musíme odmítat nemocné, protože už jsme přeplnění,“ řekl Stefan Liljergen, koordinátor Lékařů bez hranic ve středisku ELWA 3. „Musel jsem říct řidičům ambulance, aby mi před příjezdem s pacienty zavolali, nehledě na to, jak moc jsou tito lidé nemocní – často je totiž nemáme možnost přijmout,“ dodal.

Libérie je vůbec nejhůře postiženou zemí současnou vlnou nákazy eboly. Na tuto nemoc už zde zemřelo 700 lidí z celkového počtu 1 552 mrtvých. Potvrzený výskyt eboly je hlášen také z Guineje, Sierry Leone, Nigérie a Demokratické republiky Kongo. Počet nakažených už přesáhl tři tisíce. Nynější epidemie by podle Světové zdravotnické organizace mohla mít za následek až 20 tisíc nakažených. Nejvyšší zdravotnická autorita proto připravila akční plán k boji s tuto krvácivou horečkou. Spuštěn by měl být do konce září (více o tomto plánu se dočtete zde).

V Africe hrozí kvůli ebole růst cen potravin

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) v úterý oznámila, že vlivem opatření, která byla ve snaze zamezit šíření smrtícího viru ebola přijata v západní Africe, je v této části kontinentu ohrožena letošní sklizeň a hrozí tam růst cen potravin.

Činnost zemědělců omezují zákazy pohybu lidí a karantény, které mají zamezit šíření nebezpečného viru. Mnoho lidí podlehlo panice a začalo ve velkém skupovat potraviny, jejichž ceny se tak rychle zvyšují.

Ebola a Lékaři bez hranic

Lékaři bez hranic zahájili svůj zásah v západní Africe v březnu 2014 a v současnosti jsou přítomní v Guineji, Libérii, Nigérii a Sieře Leone. Celkem nyní provozují 5 léčebných center s celkovou kapacitou 480 lůžek. Lékaři bez hranic od letošního března přijali celkem 2 077 pacientů. U 1 308 z nich se ebola potvrdila a 241 jich dokázalo nemoc porazit. Do boje s ebolou vyrazilo celkem 156 mezinárodních spolupracovníků Lékařů bez hranic a přímo v zasažených zemích se do boje s epidemií zapojilo 1 700 vyškolených místních spolupracovníků.

Zdroj: Lékaři bez hranic

„Ještě předtím, než se vyskytla ebola, vydávaly některé domácnosti za jídlo 80 procent svého příjmu. Mnohé z nich po zvýšení cen už na jídlo nemají,“ řekl šéf dakarského úřadu FAO Vincent Martin.

V době, kdy se blíží sklizeň rýže a kukuřice, na farmách chybí pracovní síla. Problémy budou mít i pěstitelé kakaa a kaučuku, stejně jako dodavatelé palmového oleje. Zákaz prodeje masa divokých zvířat pak připraví o příjmy i lovce. Ti všichni rozšíří počet lidí, kterým se sníží kupní síla, tvrdí organizace OSN.

FAO spolu se Světovým programem pro výživu (WFP) proto připravují dodávky potravin do nejpostiženějších oblastí. V příštích třech měsících by tak mělo být k asi 1,3 milionu lidí dopraveno 65 tisíc tun jídla (více o plánované pomoci se dočtete v angličtině zde).

Nynější epidemie eboly v západní Africe je vůbec nejhorší od objevu viru v roce 1976. Bezprecedentní je nejen tím, že překročila hranice hned několika států a udeřila i mimo odlehlé oblasti, ale také počtem nakažených mezi zdravotnickým personálem. Těch je téměř 250, mezi nimi i lékaři a zdravotní sestry ze západních zemí, dobře obeznámení s nutností dodržovat přísná bezpečnostní opatření.

Lék na ebolu neexistuje, naději vzbuzuje experiment

Ebola patří mezi nejagresivnější viry, s jakými se kdy lidstvo setkalo. Přenáší se stykem s tělními tekutinami infikovaného. Inkubační doba se pohybuje od dvou dní do tří týdnů. Mezi prvotní příznaky patří vysoká teplota, nevolnost, zvracení nebo průjem. V pozdějším stádiu nemoci nastoupí krvácivé projevy.

Proti ebole v současnosti neexistuje žádný lék ani vakcína, které by prošly klinickými testy. Odborníci z WHO nicméně s přihlédnutím k mimořádně nebezpečnému vývoji epidemie odsouhlasili použití i experimentálních léků a vakcín. První takovéto očkování proti ebole by mohlo být na zdravých dobrovolnících otestováno na Britských ostrovech již v září.

Byť úspěšnost takovéto vakcíny je značně nejistá, přináší naději. Úmrtnost u nákazy ebolou se může vyšplhat i na 90 procent. V případě nynější epidemie v západní Africe se pohybuje okolo 50 procent.

Co způsobuje virus ebola

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video