Umělá ruka

Umělá ruka - Umělá ruka stále vypadá poněkud strašidelně, nicméně lidem, kteří přišli o končetinu, přináší nové naděje. | foto: REUTERS

Muž s bionickou paží

- "A teď se chystám létat na padáku," tvrdí sedmačtyřicetiletý hoteliér Campbell Aird ze Skotska, kterého vědci vybavili plně pohyblivou elektronickou paží.
O svou ruku přišel před šestnácti lety kvůli rakovině svalu. Nyní má jako první člověk na světě protézu, jež se zase o kus přiblížila možnostem ruky přirozené.
Dosavadní pohyblivé protézy mají elektricky poháněná zápěstí, lokty a dlaně, avšak nikoli ramena. Na Airdově umělé ruce je však elektricky ovládané i rameno. Jejím základním stavebním materiálem jsou uhlíková vlákna, díky nimž je o polovinu lehčí než skutečná lidská ruka.
Umělou ruku sestavil tým z ortopedické nemocnice v Edinburghu. "Je to první bionická paže na světě, protože nahrazuje biologické funkce skutečné ruky a je řízena elektronikou," říká David Gow, vedoucí výzkumného týmu.
Pacient dokáže otáčet předloktím, pohnout zápěstím a zvednout paži nad hlavu. Nemůže však samozřejmě ovládat jednotlivé prsty. Ruka je řízena díky tlakovým senzorům napojeným na pacientovy ramenní svaly. Dalším úkolem pro výzkumníky je napojení senzorů přímo na nervová vlákna.
Campbell Aird si však pochvaluje už nyní: "Je to úžasné, ta ruka se pohybuje, kam chci, a dělá, co chci." Aird dříve rád sportoval, přejel například na windsurfingu kanál La Manche. "Ale teď bych se chtěl sám díky nové ruce pohybovat vzduchem."

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video