Muž, který zvítězil v Tichomoří - iDNES.cz

Muž, který zvítězil v Tichomoří

  9:27
Na pláži ještě leželi mrtví a vzduchem dosud hvízdaly střely japonských odstřelovačů. Generál Douglas MacArthur měl však i jiné, neuvěřitelné starosti. Jak bude vypadat na fotografiích. Byl to vítěz, který porazil Japonce a vyhrál ve válce v Tichomoří.
Douglas MacArthur - (c) profimedia.cz/corbis

Douglas MacArthur - (c) profimedia.cz/corbis - AMBICIÓZNÍ HRDINA. Žádný voják v americké historii nebyl tak nekriticky zbožňován a tak vášnivě nenáviděn jako generál Douglas MacArthur. | foto: profimedia.cz/corbis

ZE SERIÁLU
Důležité figury na válečné šachovnici

Češi často znají jen jeho jméno a tvář v typických tmavých brýlích. Pro Američany je to však největší postava druhé světové války.

Ale byl to také nejmarnivější, nejvelikášštější vítěz, jakého kdy Amerika měla. Narcis v uniformě.

Novináři mu říkali Americký Caesar a MacArthur svým životem opravdu připomínal nějakého hrdinu antické tragédie. Žádný voják v americké historii nebyl tak nekriticky zbožňován a tak vášnivě nenáviděn.

Ale zeptejte se Američana, kdo byl jejich největším generálem, a oni vám celkem pravděpodobně i po šedesáti letech řeknou, že MacArthur.

Na útěku
Jeho životní triumf nadešel 2. září roku 1945, když před ním zlomení Japonci na palubě bitevní lodi Missouri podepisovali bezpodmínečnou kapitulaci. Největší osobní zadostiučinění však přišlo o necelý rok dříve, když se vylodil na Filipínách. S nimi totiž byla spojena i jedna z jeho dvou nejtěžších porážek.

Tehdy musel prchat. Jeho muži i osobní pověst byli v beznadějné situaci. Při obraně Filipín udělal MacArthur, jenž tam velel všem americkým a filipínským jednotkám, dvě zásadní chyby. Kvůli jeho liknavosti stačili japonští piloti zničit všechna americká letadla vyrovnaná na zemi. A když vyslal své jednotky na ústup na poloostrov Bataan, nepostaral se o zásoby a o léky.

Život v datech
* Douglas MacArthur se narodil 26. ledna 1880 v rodině důstojníka, hrdiny z občanské války

* 26. června 1918 byl na bojišti ve Francii povýšen na generála

* na rozkaz Roosevelta opustil 11. března 1942 obklíčené jednotky na Filipínách

* přijel do Austrálie a vyřkl svůj slavný slib: Já se tam vrátím!

* jeho vojska se 20. října 1944 vylodila na Filipínách a MacArthur mohl říct: Vrátil jsem se!

* 2. září 1945 přijal japonskou kapitulaci

* krátce po zahájení korejské války 25. června byl jmenován velitelem sil OSN

* 11. dubna 1951 byl odvolán z funkce a poslán do výslužby

* zemřel 5. dubna 1964

Sám se přemístil na "filipínský Gibraltar", skalnatý ostrov Corregidor v Manilské zátoce, kde chtěl podle plánu s vojáky počkat na pomoc, která však nikdy neměla přijít. Vzal tam s sebou i manželku a tříletého syna. Mohl je evakuovat, ale neudělal to. Vysvětlil to snadno: "Je to přece žena a syn vojáka." Den po dni tam na ně pršely japonské bomby a granáty.

Pak musel své muže opustit. Prezident Roosevelt nechtěl připustit, aby nejslavnější voják Ameriky padl do rukou nepřítele. MacArthur byl totiž ikonou amerického hrdinství už od první světové války. Ta mu poskytla jeviště, jaké potřeboval.

Já se vrátím
Byl tehdy pověstný tím, že do útoků vedl své muže jen s jezdeckým bičíkem v ruce. V kulometné palbě stál na předprsni zákopů, vyrazil na noční průzkum a přivedl německého plukovníka.

MacArthur však chápal, že být jen hrdinou nestačí. Objevil cosi jako frontovní public relations. V zákopech nosil pletenou šálu dlouhou až pod kolena, v zimě nádherný kožich. Odmítl masku i přilbu. Jednou ho zatkl strážný, protože podle jeho mínění někdo tak výstředně oblečený mohl být jedině německý špion.

Když válka skončila, byl MacArthur v osmatřiceti generálem a velitelem divize. Na hrudi měl jedenatřicet medailí. Víc než kterýkoli jiný americký voják. Stal se legendou a takový člověk nemohl padnout do rukou nepříteli. "Lev z Filipín" se navíc v kritickém předjaří 1942 stal pro Ameriku symbolem odporu vůči Japoncům postupujícím nezadržitelně Asií.

Pak uprchl do Austrálie, prý na přímý Rooseveltův rozkaz. Dodnes kolem toho panují nesrovnalosti. Někteří z jeho bývalých mužů z Bataanu a Corregidoru, kteří přežili japonské zajetí, mu to nikdy nezapomněli. Nepřátelská propaganda ho nálepkovala slovy jako dezertér či zbabělec. Aby tomu Američané učinili přítrž, dostal MacArthur nejvyšší vyznamenání. Tak se zrodil první americký hrdina druhé světové války.

"Já se vrátím," prohlásil MacArthur po útěku z Filipín. Pár minut předtím, než se v říjnu 1944 přebrodil na invazní pláž, oznámil z reproduktorů všem na pevnině: "Lidé Filipín! Vrátil jsem se. Hodina vašeho vykoupení nadešla." Splnil slib, který mu nedal spát dlouhé měsíce. A znovu našel sám sebe.

Předtím však musel se svými vojsky nejdřív uhájit a potom dobýt spoustu ostrovů a atolů celého Pacifiku. Právě touha splnit slib mu dodala pověstnou energii a vůli hnát Japonce. Pod jeho velením proběhlo šestapadesát invazí. Uspěly všechny. Po Filipínách však před ním bylo ještě Japonsko. Američané počítali se statisícem vlastních padlých, ale atomová bomba změnila průběh války i historii.

MacArthur byl vítězem války v Tichomoří.

Ubíráte mi slávu!
Najednou byl před ním další úkol: stal se vrchním velitelem okupačních sil v Japonsku. Počínal si velmi chytře, taktně a úspěšně. Odolal pokušení pokořit císaře i zemi, kterou ovládal, a demokratizoval. "Okupoval" Japonsko tak jemně, že když v roce 1948 kandidoval na prezidenta, Japonci se modlili za jeho úspěch.

Ale armáda těch, kdo ho neměli rádi, rostla. Vlastně není divu. Mnozí tvrdili, že generál je bezmezně ambiciózní, nafoukaný a velikášský. Podřízenému generálovi, o němž vyšlo několik časopiseckých článků, pohrozil degradací, protože mu, jak Američané říkají "kradl show". Za války tvrdil, že politici veWashingtonu by byli radši, aby byl poražen, než aby Amerika vyhrála válku. Věřil, že Roosevelt mu upírá muže a bojovou techniku ze strachu, že by ho mohl nahradit v Bílém domě ve volbách roku 1944. Faktem je, že s generálem, který prohlásil, že slávu lze dobýt jen rozkazy, které neuposlechnete, se vycházelo těžko.

Na konci života, jak to MacArthur řekl, "nadělil Mars starému válečníkovi poslední dar". Korejskou válku. MacArthur geniálním způsobem zvrátil situaci, když se vylodil v týlu severokorejských vojáků. Jenže pak zase situaci podcenil a hnal je na sever, přestože Čína vyslala varování, že pokud MacArthur překročí vnitrokorejskou hranici, vstoupí do války. Stalo se - a Číňané hnali MacArthurovy jednotky. Týdeník Time tehdy napsal, že to byla největší porážka, jakou kdy USA dostaly. Generál chtěl odpovědět rozšířením války včetně nasazení jaderných zbraní. AleWashington si to nepřál. MacArthur se proti tomu postavil. A prezident Truman ho zbavil velení a poslal do výslužby.

Legenda však přežila. Paradoxně i za železnou oponou: tmavým brýlím, jaké generál nosil, se u nás v padesátých letech říkalo "mekarturovky".

Autoři: ,
Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v prosinci 2023. „Lenka Šimůnková, maminka Elišky zastřelené vrahem z...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a herečka, která zesnula v neděli 6. dubna, si přála obřad jen v komorním kruhu pozvaných. Dát poslední...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli policie jako nejpravděpodobnější příčinu označila technickou závadu v jedné z výrobních hal, nové...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

Premium

Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale brutálně a trýznivě: vraždu si pečlivě naplánovali. Oběť vylákali ven, tam ji zmlátili, řezali nožem,...

Vojenská letuška Lenka podlehla nádoru, lidé jí přispěli miliony na léčbu

Vojenská letuška Lenka Růžková, které do života vstoupila před asi dvěma a půl lety výjimečně agresivní forma rakoviny, své nemoci podlehla. Na její léčbu, která stála miliony korun a nebyla hrazena...

Bubny, šály, chorály. Tisíce diváků fandí při hokejovém finále také venku

Když se v souboji o extraligový titul utkají tak hokejem poblázněná města jako Pardubice a Brno, není rušno pouze v halách, v nichž se konají samotné zápasy. Finálovou sérii, která začala ve čtvrtek...

17. dubna 2025  18:37,  aktualizováno  18:59

Dobyli jsme území kolem Pokrovsku, hlásí Ukrajinci. Úspěchy se však chlubí i Rusové

Ukrajinští vojáci za poslední týdny osvobodili asi 16 kilometrů čtverečních v okolí strategicky důležitého města Pokrovsk v Doněcké oblasti na východě země. Ve čtvrtek o tom informoval hlavní velitel...

17. dubna 2025  18:13

Větrem popadané stromy zastavily provoz na více než desítce tratí

Meteorologové vyhlásili výstrahu před silným větrem na řadě míst v Česku. Kvůli následkům vyjížděli hasiči k desítkám událostí, nejčastěji k popadaným stromům. Komplikace jsou hlášeny i na železnici....

17. dubna 2025  17:39,  aktualizováno  18:10

Dva mrtví při nehodě na Orlickoústecku, řidič po smyku narazil do stromu

Dva lidé zemřeli dnes kolem poledne při dopravní nehodě mezi Českými Heřmanicemi a místní částí Borová na Orlickoústecku. Podle policie automobil dostal smyk a narazil do stromu. Řidič i spolujezdec...

17. dubna 2025  16:01,  aktualizováno  17:46

„Přidat Vám určitě dokážeme…práci…“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Auto srazilo na Nymbursku několik lidí u odstaveného vozu, dva zemřeli

U Kolají na Nymbursku odpoledne srazilo auto několik lidí u odstaveného vozu, dva lidé zemřeli. Jeden člověk utrpěl těžká zranění a záchranná služba ho nyní na umělé plicní ventilaci přepravuje do...

17. dubna 2025  17:05,  aktualizováno  17:32

Skvělý vypravěč a neúnavný bojovník proti Rusku, vzpomíná Niedermayer na Štětinu

Když Vladimir Putin v roce 2022 napadl Ukrajinu, Evropská unie si udělala na válku jasný názor dostatečně rychle také díky Jaromíru Štětinovi, vzpomíná na zesnulého kolegu Luděk Niedermayer. Politik...

17. dubna 2025  16:48

Musíme vědět, co si vyjednat při odchodu z EU, učí Slováky Ficova europoslankyně

Slovenský expremiér a dnešní opoziční europoslanec Ludovít Ódor zveřejnil video, v němž jeho bruselská kolegyně zvolená za vládní stranu Směr-SD Judita Laššáková mluví s lidmi o vystoupení Slovenska...

17. dubna 2025  16:23

Tradice přežila odsun i totalitu. V Šabině vyrazili kluci s rachtačkami

Každoročně vyrážejí kluci ze Šabiny na Sokolovsku na obchůzku mezi domy a lomozí přitom dřevěnými rachtačkami. Nahrazují tak zvony, které podle pověsti odletěly do Říma. S unikátními rachtačkami, jak...

17. dubna 2025  16:23

Francouzský právník píše prezidentovi, aby vrátil zákon o poplatcích za ČT

Začátkem dubna Senát schválil zákon, který zvyšuje poplatky České televizi a Českému rozhlasu a rozšiřuje okruhu plátců. Zákon teď čeká na podpis prezidenta Petra Pavla. Na něho se otevřeným dopisem...

17. dubna 2025

ECB dál uvolňuje měnovou politiku, sazby snížila o čtvrt procentního bodu

Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) na čtvrtečním zasedání podle očekávání snížila základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Depozitní sazba se tak dostala na 2,25 procenta, sazba...

17. dubna 2025  15:52

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Zemřel bývalý novinář a politik Jaromír Štětina, bylo mu 82 let

Ve věku 82 let po dlouhé nemoci zemřel bývalý politik, spisovatel a někdejší šéfredaktor Lidových novin Jaromír Štětina. Působil jako senátor a mezi lety 2014 a 2019 zasedal za TOP 09 v Evropském...

17. dubna 2025  14:57,  aktualizováno  15:51

Velikonoce jsou časem utrácení. Domácnosti na jídle nešetřily, zjistil průzkum

Zákazníci v Česku se po letech opatrnosti vracejí k větším velikonočním výdajům. Z průzkumu online supermarketu Košík.cz vyplývá, že jsou ochotní více utrácet, ale vybírají s rozmyslem. Výdaje rostou...

17. dubna 2025  15:41