Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Muž dostal 2,5 roku za probodnutý krk přítele své exmanželky

  10:16aktualizováno  16:43
Plzeňský krajský soud potrestal 2,5 lety vězení útok muže na přítele jeho bývalé manželky. Osmačtyřicetiletý Karel Baštář soka napadl loni v létě v centru Plzně a bodl ho nožem do krku. Pobodaného zachránil kamarád, který zabránil vykrvácení a přivolal lékaře.

Karel Baštář u plzeňského soudu (7.1.2009) | foto: Petr Ježek, MF DNES

"Obžalovanému asi stále ještě nedochází, že s manželkou je již pravomocně rozveden a ona už má jiného životního partnera," uvedla soudkyně Ivana Růžičková.

Muži se poprali loni koncem srpna v Purkyňově ulici. Svědci je přiběhli roztrhnout. Přitom zjistili, že pětatřicetiletému muži stříká z krku krev po bodnutí nožem. - čtěte Plzeňští policisté vyšetřují rvačku, která skončila pobodáním

"Kamarád mu ránu začal okamžitě mačkat, aby neztratil tolik krve, a volali jsme policii. Záchranáři tu byli za chvilku," uvedl svědek rvačky.

Zraněného s bodnou ranou na krku a ruce odvezli lékaři do nemocnice. U soudu popisoval, že po první ráně do krku ani netušil, že je pobodaný, jen ucítil bolest. Vzápětí ale strhl útočníka na zem a sedl si na něj. Teprve poté zjistil, že má Baštář v ruce nůž.

Baštář u soudu tvrdil, že byl opilý. Žalobě se nepodařilo prokázat mu úmysl vraždy, a proto byl nakonec odsouzen jen za ublížení na zdraví.

Útočník mimo rány do krku pořezal svého soka na hlavě a přeťal mu šlachy na levé ruce. Podle lékařů ale žádná z ran přímo neohrožovala život oběti.

Jakmile soudkyně Krajského soudu v Plzni Ivana Růžičková vyřkla ortel, Baštář se rozbrečel. Vězeňská eskorta ho dokonce chvíli musela tišit.

Baštář by brzy mohl do mírnější věznice

Dosud bezproblémový muž má naději, že by se zanedlouho mohl ocitnout v nejmírnějším typu vězení, ve věznici s dohledem. Kromě větší volnosti by mohl mít například i civilní oblečení.

Baštář by podmínky pro přeřazení do mírnějšího typu věznice mohl splnit velice rychle. Jednou z nich je vzorné chování ve výkonu trestu. Všichni včetně psychologa i psychiatra ho dosud hodnotili jen pozitivně. O přeřazení do mírnějšího vězení rozhoduje soud.

Jak ale zjistila MF DNES, přeřazení do věznice s dohledem nemusí být pro odsouzeného vždy jen výhrou. Například pro výrobce drog, zloděje nebo podvodníky ze západních Čech by znamenalo přeřazení do nejmírnější věznice stěhování přes celou republiku.

Pachatelé vybraných trestných činů si v případě vzorného chovaní zbytek trestu odpykají buď v jedné ze dvou vybraných věznic ve východních Čechách, nebo až v Břeclavi na jižní Moravě.

"Vím o případu, kdy odsouzený ze západních Čech byl za vzorné chování přeřazen do nejmírnějšího typu věznice a zbytek trestu si odpykává právě ve východních Čechách. Výsledek ale je, že rodina, která nemá auto, za ním nemůže jezdit tak často na návštěvy, jako když byl vězněn sice v přísnějším typu věznice, ale v regionu," uvedl advokát, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Vedení Vězeňské služby potvrdilo, že když soud rozhodne o přeřazení do mírnějšího typu věznice, odsouzený to nemůže odmítnout.

"Odsouzení jsou většinou rádi, když jsou přeřazeni do mírnějšího typu věznice, protože soud k tomu přihlíží například při žádosti o podmínečné propuštění. Vězeňská služba nepřipravuje žádná další zařízení s režimem dohledu," uvedla Markéta Prunerová z tiskového odboru generálního ředitelství Vězeňské služby

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Seniorka si na poště odložila obálku s penězi, někdo ji sebral

O obálku s penězi přišla devadesátiletá žena, která si ji na poště v Sokolově...

O dvacet tisíc korun přišla devadesátiletá žena, která si na poště v Sokolově odložila obálku s penězi na psací pult,...

Požár hotelu v Praze policie vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

Policie vyčíslila škodu, kterou způsobil sobotní požár v hotelu Eurostars David v pražské Náplavní ulici. Případ...

Policie zadržela v zahraničí dva podezřelé z dvojnásobné vraždy na Písecku

Policie vyšetřuje na Písecku dvojnásobnou vraždu.

Dvě osoby jsou podezřelé z dvojnásobné brutální vraždy manželů, která se stala začátkem ledna v osadě Pazderny nedaleko...

Najdete na iDNES.cz