Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Můstek je po čtvrtečním požáru opět v provozu

  18:27aktualizováno  18:27
Praha - Krátce po půl páté byla v sobotu opět zprovozněna stanice pražského metra Můstek na trase A. Technici opravili kabelové rozvody pod nástupištěm, které ve čtvrtek před půlnocí zachvátil požár. Příčina požáru ani výše škod nejsou podle dispečera pražského dopravního podniku zatím známy. Hasiči již dříve uvedli, že oheň vznikl technickou závadou a škodu odhadli na 200 tisíc korun.

Požár zničil důležité kabely
Požár kabelů ve stanici metra Můstek, který propukl ve čtvrtek 9. listopadu hodinu před půlnocí, odstřihl od spojení se světem mnohé počítače v hlavním městě. Požár slaboproudého kabelu totiž poškodil i několik kabelů s optickými vlákny, které přenášejí data mezi strategickými firmami. Bez počítačového, internetového a e-mailového spojení se světem se tak na řadu hodin ocitl například magistrát, Akademie věd či ministerstvo průmyslu a obchodu. Určité potíže s přenosy dat zaznamenal například i operátor mobilních telefonů sítě Paegas.

Hořící"Požár poškodil vlákna v takovém rozsahu, o kterém jsme byli přesvědčeni, že snad ani nemůže nastat. Ale bohužel se stalo i to, co bylo nepravděpodobné. Byly postižena například síť ČVUT, ministerstva průmyslu a obchodu, síť magistrátu a dalších operátorů, kteří ovšem nechtějí být zveřejněni," uvedl Michal Hátle, generální ředitel firmy Pragonet, která provozuje v tunelech metra šedesát kilometrů optických kabelů. "Nedá se úplně přesně říci co všechno bylo požárem zasaženo, protože následky jsou rozsáhlé i daleko za rámec místa požáru. Dá se říci, že problémy s přenosem dat měli ti naši zákazníci, kteří sídlí na západě a na jihozápadě Prahy," dodal ředitel.

Ředitel Pragonetu uvedl, že přenos dat v optických kabelech vedoucích v metru bude obnovený teprve v pondělí ráno. "Na odstranění poruchy pracujeme, ale je problematické zkoordinovat práci i s opravami dalších kabelů," řekl Hátle.

Blažena Jůzová z tiskového oddělení Dopravního podniku potvrdila, že požár poškodil nejenom kabely Pragonetu, ale například i firmy Dattel. Její pracovníci se však k rozsahu škod způsobených požárem vyjádřit nechtěli.

Kabely v metru hořely v posledních pěti letech třikrát, pokaždé na trase metra A. Dva předchozí požáry se odehrály během jediného říjnového týdne v roce 1996, kdy se v úseku mezi náměstím Míru a Jiřího z Poděbrad vzňaly kabely nízkého napětí.

O pár dní později zkratoval ve stanici metra Želivského dokonce kabel vysokého napětí, který napájí kolejnici.

Nehoda na Můstku v časech

Kabely se vzňaly ve čtvrtek 9. listopadu ve 22:55 a stanice byla hned uzavřena. Následně byl přerušen provoz metra v úseku Náměstí Míru - Dejvická, kde byla zavedena náhradní povrchová doprava.

"Z metra se valí dým. Je tu silně cítit kouř. Do metra vstupují hasiči pouze s plynovými maskami," hlásili reportéři MF DNES ve čtvrtek v jedenáct hodin v noci z místa nehody.

"Hasiči budou moci začít zasahovat až přestanou jezdit úplně všechny vlaky na trasách A a B," řekl o půlnoci reportérům jeden ze zasahujících hasičů. Dodal, že zatím přesně nevědí, kde kabel hoří. "Je to v dosti nepřístupných místech," upřesnil ovšem.

Dým se nicméně rozšířil i na trasu B, protože stanice Můstek je přestupní, proto ve 23:54 byl uzavřen i Můstek na trase B a také vedlejší stanice Muzeum na trase C ve 23:57, jak potvrdila Blažena Jůzová.

Nehody kabelů v pražském metru

Kabely v metru se naposledy vzňaly z důvodu zkratu naposledy v roce 1996. Vedení Dopravního podniku ani tehdejší primátor Jan Koukal nepřikládali nehodě velkou důležitost. Koukal prohlásil, že kabely odpovídají normám, a že město nemá finance opatřit bezpečnější typy, které navíc stejně mohou zkratovat.

Někteří pracovníci metra však pochybovali, zda je elektroinstalace v metru bezpečná. "Kabely vyhovují sice normám, ale nejsou určeny do tunelů," řekl tehdy předseda odborového výboru strojvedoucích Jan Pospíchal.

"Kabely jsou sice nehořlavé, ale jejich izolace však obsahuje jedovaté látky, které se žárem uvolňují," řekl Pospíchal.

Ve stanici Můstek v jedenáct hodin večer začal hořet slaboproudý kabel, který je v kabelovém prostoru pod nástupištěm. (10. listopadu 2000)

Na místě havárie metra zasahovalo pět hasičských vozů. (10. listopadu 2000)

V polovině listopadu se vznítily kabely pod nástupištěm metra. "Je to v dosti nepřístupných místech," upřesnil hasič, který mohl do prostor metra vstoupit jen v plynové masce. (10. listopadu 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kvůli mohelnickému klubu se rozhořela špinavá válka o čistý fotbal

Pohled na tribunu stadionu fotbalového klubu FK Mohelnice.

Zvláštní vývoj nabrala kauza FK Mohelnice. Kvůli čínskému investorovi na klub padlo podezření z napojení na sázkařskou...

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Na dálnici D1 jsou kolony, na Pražském okruhu odklízejí bouraná auta

Kolona aut a kamionů zablokovala dálniční přivaděč na D1 u Jihlavy. (17. ledna...

Silnice v Česku jsou po nočním sněžení s opatrností sjízdné. Na řadě míst zůstává rozbředlý nebo ujetý sníh a někde se...

Najdete na iDNES.cz