Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Muslimský bratr: Nejsme Taliban, chceme pro Egypťany svobodu

  16:12aktualizováno  16:12
Je klidný, často se směje. Radikál? Muslimský bratr a člen Strany svobody a spravedlnosti Amr Darrák prosazuje umírněnou verzi islámu, ústavu a demokracii. Jeho strana je favoritem voleb, vyhrát vlastně ale nechce. Egypt by totiž prý neměla vést jedna politická síla, ale koalice.

Muslimské bratrstvo chce ústavu, demokracii a vládu zákona. | foto: AP

Řada Evropanů cítí obavy z Muslimského bratrstva i s ním svázané Strany svobody a spravedlnosti. Tvrdí, že pokud uspějete, vydá se Egypt íránskou cestou.
Koncept, který zastává Muslimské bratrstvo i má strana, je zásadně odlišný od režimů v Íránu či v Afghánistánu za dob Talibanu. Prosazujeme umírněnou verzi islámu, stojíme o rozvoj občanské společnosti. Chceme ústavu, demokracii, vládu zákona. S tím, že legislativa má odkazovat k islámskému právu, šaríi.

Šaría – tak, jak ji vnímá Západ – je pro Evropu strašákem.
Hlavními principy šaríi, jak jí rozumíme my, jsou spravedlnost, rovnost, svoboda. Vycházejí z ní i omezení: odmítáme například hazard či státem uznané partnerství dvou mužů. Máme za vhodné i jisté regulace v ekonomické oblasti (v tradičním pojetí islám odsuzuje úrok coby lichvu, některé muslimské státy stanovují jeho maximální výši – pozn. red.). Stojíme zkrátka o stát založený na rovnosti práv občanů se standardními institucemi.

Amr Darrák

Amr Darrák je členem užšího vedení Strany svobody a spravedlnosti a jejím lídrem v Gize (část tzv. Velké Káhiry s 2,5 milionu obyvatel). Darrák působí i v Muslimském bratrstvu, jehož lídři výše zmíněnou stranu zakládali a tvoří tři čtvrtiny jejích členů. V roce 2005, kdy bylo bratrstvo ještě ilegální, strávil několik měsíců ve vězení režimu Husního Mubaraka. Studoval v USA, je i pedagogem.

Egyptští křesťané vaší straně příliš nedůvěřují. Mluvili se mnou o vaší "skryté agendě". O smířlivé dikci před volbami a razantních islamizačních krocích po nich.
Pokud má někdo podobný plán k dispozici, nechť jej zveřejní. Já jej neznám. Co se týče vztahu ke křesťanům: mnohé naznačuje naše minulost. V době vzniku bratrstva, před více než osmi desetiletími, existovaly velmi silné vazby mezi jeho předáky a křesťanskými lídry. Když byl Hasan Baná, zakladatel bratrstva, roku 1949 zabit, jedním z mála prominentů na jeho pohřbu byl tehdy vlivný křesťanský politik. Ostatně, jedním z místopředsedů mé strany je křesťan. A hlavně: respekt ke křesťanům i dalším nemuslimům je obsažen v šaríi.

Přesto mnozí křesťané přemýšlejí o emigraci.
Nepřeji si jejich odchod. Mají zde hluboké kořeny, vždyť Egypt byl před příchodem islámu křesťanský. Jsou velmi důležitou součástí společnosti. Opakuji: jsem pro společnost, ve které mezi křesťany a muslimy nebudou rozdíly.

Západ se obává o osud mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem. Navrhnete její vypovězení?
Budu upřímný: tato smlouva podle mě nebyla v Egyptě schválena demokratickým způsobem. Svobodně zvoleným parlamentem, ten totiž neexistoval. Přesto: chceme, aby byl Egypt zákona dbalou zemí, a pokud dostaneme šanci vládnout, budeme respektovat veškeré dohody a závazky, které uzavřely předchozí vlády. Aby ale mohla jakákoli dohoda platit, musí obě strany plnit závazky. Izrael častokrát jednal v rozporu se smlouvou. Troufám si říci, že nejde jen o náš názor, ale i o mínění většiny Egypťanů. Pokud Izrael dohodu porušuje, je legitimní ji zpochybnit.

Pokusíte se ve svobodně zvoleném parlamentu navrhnout zrušení či přepracování smlouvy?
Jako v případě jiných smluv i tuto můžeme, ba musíme průběžně hodnotit. Pokud dojdeme k závěru, že není stejně výhodná pro obě strany... Chci ale jasně říci, že i kdyby třeba dohoda jednou neměla platit, neznamená to automaticky, že Egypt začne válčit s Izraelem. Nechceme válčit s nikým.

Zpět do Egypta. Podle analytiků jste favorité voleb. Zkuste odhadnout, kolik poslanců získáte.
Naším cílem je získat třetinu parlamentních míst.

Jen třetinu?
Chceme takový výsledek. Máme za to, že nynější Egypt nemá být veden jedinou politickou silou. Musí být řízen koalicí stran, aby snáze překonal transformační období.

Bojíte se vměšování cizích zemí? Armáda zřejmě ano, když označila jednu z nevládních organizací za nástroj zahraničního vlivu.
Máme poznatky o zahraničních snahách zasahovat do egyptských záležitostí již do počátku revoluce. Děje se tak i skrze různé organizace. Přesto a za sebe: pokud jsou třeba nevládní organizace transparentně financovány ze zahraničí a jejich cíle jsou upřímné, proč ne?

Získává bratrstvo peníze ze zahraničí? Upřímně, prosím.
Ne, v žádném případě. Na chod organizace opravdu přispíváme jen my sami.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...

Lidé protestovali u ambasády USA v Bejrútu, ve Švédsku hořela synagoga

V Bejrútu lidé protestují u ambasády USA, policie je rozehnala slzným plynem a...

Bezpečnostní složky v libanonském Bejrútu v neděli rozehnaly slzným plynem a vodními děly demonstranty, kteří...Najdete na iDNES.cz