Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pouť do Mekky stála život nejméně 717 lidí, zemřeli v tlačenici

  10:29aktualizováno  14:55
Nejméně 717 muslimských věřících zahynulo v tlačenici během pouti do Mekky. Dalších 805 lidí utrpělo zranění, oznámila saúdskoarabská civilní ochrana. Tragédie se odehrála na cestě ze stanového města v údolí Míná k stélám, na které poutníci při symbolickém kamenování Satana házejí kameny.

O tragédii informovala televize al-Arabíja. Původní informace dopoledne hovořily o 100 obětech, civilní ochrana postupně počet mrtvých a zraněných zvyšovala. Nejnovější odhady hovoří podle agentury Reuters o 717 mrtvých. Podle zpravodajky britské BBC jsou mezi oběťmi lidé mnoha národností, velká část z nich pochází z Nigeru.

Tlačenice nastala u vstupu na čtyřpatrový most Džamarat, kde muslimové hází kamínky na zeď a kamenné pilíře představující Satana. Skupina poutníků se však náhle zastavila.

„Do několika minut se vytvořily vlny, jak lidé zezadu tlačili na ty vpředu. Nastala hrozná tlačenice, ženy nahlas křičely a staří lidé padali na zem,“ vylíčil podle ČTK arabským médiím účastník poutí jménem Muhammad. Reportérka katarské stanice al-Džazíra uvedla, že na místě zasahovaly asi čtyři tisíce záchranářů a 220 sanitek.

Saúdskoarabský ministr zdravotnictví Chálid Fálih uvedl, že k neštěstí došlo kvůli nedostatku kázně poutníků. „Kdyby poutníci dodržovali pokyny, mohli jsme se této nehodě vyhnout,“ uvedl po obhlídce místa tragédie.

Fotogalerie

Cesty do saúdskoarabské Mekky se letos účastní více než dva miliony lidí. Pouť je pro muslimy povinná - jednou za život ji musí absolvovat každý věřící, který je toho fyzicky schopen a má na cestu prostředky.

V Mekce se za poslední roky už stalo několik podobných neštěstí. Dosud největší tragédie se na mostě Džaramat odehrála v roce 2006, kdy dav v panice ušlapal 350 účastníků pouti. Čtvrteční tragédie ji však překonala. Smutný rekord v historii pouti do Mekky drží rok 1990, kdy v tunelu vedoucím k mešitě zahynulo 1 426 věřících.

Úřady mešitu zvětšují, pouť je možné vykonat jen s povolením

Saúdská Arábie se podobným neštěstím snaží předcházet. Každý zájemce o vykonání pouti musí požádat o povolení, jejichž počet loni úřady výrazně omezily.

Údolí Míná i samotná Velká mešita v Mekce nedávno prošly stavebními úpravami, aby se pouti mohlo bezpečně zúčastnit více lidí. Plochu mešity se úřady rozhodly zvětšit o 400 tisíc čtverečních metrů, aby dokázala pojmout 2,2 milionu lidí najednou.

Čtvrteční tlačenice poutníků v údolí Míná nebyla první tragédií, která si letos v září vyžádala životy návštěvníků Mekky. Osudnými se věřícím staly právě stavební práce. V polovině září se v areálu kvůli silné bouři zřítil stavební jeřáb, zemřelo 107 lidí.

Pouť do Mekky

Pouť do Mekky

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Amerika se mění a bílí muži se bojí, říká amerikanistka k hnutí MeToo

Demonstrace proti sexuálnímu násilí v New Yorku (9. ledna 2018)

Oprah Winfreyová sklidila za svůj projev o sexuálním násilí bouřlivé ovace a Hollywood ji vyzývá ke kandidatuře do...

Zima, až oči zamrzají. Na Sibiři naměřili minus 65 stupňů

Hitem internetu se stalo selfie Anastasie Gruzděvové z Jakutska, které v minus...

Zima jako v Rusku, to letos platí více než v jiných letech. Především v Jakutsku na Sibiři, tradičně nejchladnějším...

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz