První malajsijský kosmonaut Sheikh Muszaphar Shukor

První malajsijský kosmonaut Sheikh Muszaphar Shukor | foto: Reuters

Muslim bude hledat Mekku na oběžné dráze

  • 360
Jak se ve vesmíru modlit po muslimsku obrácen tváří k Mekce - to je jeden z problémů, se kterými se bude potýkat první malajsijský kosmonaut. Malajsijec bude jedním ze tří členů posádky, která v říjnu vzlétne na palubě ruské kosmické lodi Sojuz k Mezinárodní vesmírné stanici.

Ruská komise pro kontrolu kosmických letů ve čtvrtek rozhodla, že spolu s ruským kosmonautem Jurijem Malenčenkem a americkou astronautkou Peggy Whitsonovou se vydá do kosmu také pětatřicetiletý Sheikh Muszaphar Shukor.

Vesmírná loď má odstartovat 10. října z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Na tiskové konferenci ve výcvikovém táboře kosmonautů na okraji Moskvy Shukor řekl, že se během deseti dnů v kosmu chystá provádět biologické i jiné vědecké výzkumy. Dodal, že ani 350 kilometrů nad zemským povrchem nehodlá ignorovat povinnosti, které má vůči své víře.

Směrnice pro muslimy ve vesmíru
Po měsících debat a dvou mezinárodních konferencích předložila islámská Národní rada pro náboženské otázky směrnice, kterými se muslimští kosmonauti musí řídit při každodenních rituálech. Vydala je pak ve dvanáctistránkové brožurce s názvem Muslimské povinnosti na Mezinárodní vesmírné stanici.

Muslimové dodržující náboženská pravidla poklekají k modlitbě obráceni směrem k saúdskoarabské Mekce pětkrát denně. ISS ovšem obkrouží Zemi šestnáctkrát za den. Navíc beztížný stav značně komplikuje plnění náboženských povinností jako je omývání tváře a rukou a pokleknutí k modlitbě.

Malajsijská muslimská národní rada proto rozhodla, že v beztížném stavu muslimští kosmonauti nemusí při modlení klečet ani se omývat vodou - postačí prý otírání vlhkým ručníkem. Rada pak nechává na schopnostech každého kosmonauta, zda zvládne obrátit se při modlitbě k Mekce.

Ramadán až po příletu
Problémy způsobí také skutečnost, že start rakety Sojuz se časově shoduje s muslimským postním měsícem ramadánem, kdy se od muslimů očekává, že budou od úsvitu do soumraku držet půst. Rada proto rozhodla, že kosmonauti mohou půst odložit, dokud se nevrátí domů.

Shukor se vrátí na Zemi 20. října spolu s dvěma členy nynější posádky orbitální stanice - kosmonauty Fjodorem Jurčichinem a Olegem Kotovem.

Malenčenko a Whitsonová zůstanou na ISS a ještě v říjnu se k nim připojí astronaut Daniel Tani, kterého do kosmu dopraví americký raketoplán Discovery.

,

Video