Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Musíme uplácet, tvrdí polovina lidí

  0:01aktualizováno  0:01
Osmnáctitisícový úplatek se dává za přijetí na vysokou školu. Přes deset tisíc stojí urychlení lékařského zákroku. A šest tisíc se dává úředníkům za rychlé vydání stavebního povolení. Takové částky v průměru uváděli lidé, kteří v exkluzivním průzkumu agentury SC&C pro MF DNES odpovídali na otázku, zda byli nuceni předat úplatek.

Z průzkumu také vyplývá, že s úplatky se ve svém okolí setkalo 76 procent dotazovaných - tolik jich odpovědělo ano na otázku, zda někdo z jejich okolí musel dát úplatek, aby dosáhl nějakého úředního úkonu či kvalitní služby.

"Jasně se ukazuje, že korupce je obrovským problémem. Ta čísla jsou reálná," říká Jana Hamanová z agentury SC&C. Z průzkumu, v němž odpovídalo tři sta deset lidí, vycházejí nejhůř dopravní policisté a nemocnice. Kolem třiceti procent lidí si myslí, že právě tam je korupce největší.

Například na umělý kloub se čeká třeba rok. "Ale dal jsem pět tisíc lékaři a za týden jsem měl kloub vyměněný," říká muž, který se obrátil na okresní nemocnici na jihu Moravy.

Podle pacientů se uplácí i v pražských nemocnicích. Lidé si "kupují" přednostní operaci nebo třeba péči věhlasného lékaře. Mluvčí jedné z největších českých nemocnic v pražském Motole Eva Jurinová to popírá: "Neřešili jsme ani jediný případ, že by lékař vzal úplatek. Jsem přesvědčena, že žijí jen pro medicínu a žádný úplatek by si nevzali."

Uplácíme lékaře, policisty i úředníky
Průzkum agentury SC&C pro MF DNES jednoznačně potvrzuje, že korupce bují téměř všude. Odborníci přitom upozorňují, že existuje ještě řada lidí, kteří tazatelům agentury nechtějí uplácení přiznat.

"Proto raději sdělí, že úplatek dal někdo z jejich okolí či o něm jenom slyšeli," upozorňuje Jana Hamanová z agentury SC&C. Tady jsou čísla ještě větší - s úplatkem "v okolí" se setkalo téměř osmdesát procent dotazovaných.

Davida Ondračku z Transparency International taková čísla nijak nepřekvapují. A co je horší - velké naděje na zlepšení nevidí. "Vláda se sice v boji proti korupci snaží, jenže téměř všechny změny jsou neustále ve stadiu různých debat," stěžuje si zástupce mezinárodní organizace, která sleduje korupci i v Česku.

A zatímco vládní úředníci i ministři o korupci neustále mluví, lidé jsou nuceni se s ní potýkat. Průzkum ukazuje, kde nejvíce. Pro někoho možná překvapivě kralují nemocnice. Následuje dopravní policie, stavební úřady, pojišťovny, finanční úřady, památkové úřady.

Z průzkumu přitom vyplývá, že do úplatků lidé v naprosté většině případů nezahrnuli například hojně zažité dávání bonboniér či květin.

Jsou to jen pomluvy?
Lidé, kteří by měli s korupcí něco dělat, vesměs tvrdí, že o ní alespoň slyšeli. "Dělá nám to velkou ostudu. Jenže všechno se odehraje mezi čtyřma očima, a tak nemáme velkou šanci policistu chytit. Ale stává se nám, že si takového nepoctivého policisty časem všimnou kolegové," tvrdí šéf dopravních policistů Zdeněk Bambas. 

Uplácení by podle něj měla ztížit změna při placení pokut. Už žádné šustění penězi, ale bezhotovostní styk.

Veřejným tajemstvím je i uplácení na katastrálních úřadech. Předseda Českého zeměměřického a katastrálního úřadu Karel Večeře se přesto vyjadřuje opatrně. "Řekněme to takto, je tu určité podezření a já ho nemohu vyvrátit," říkal Večeře.

Nejhorší vizitku však průzkum vystavuje nemocnicím. Stavovská organizace lékařů, lékařská komora, však ještě nikdy žádný případ korupce neřešila. "Povídá se leccos. Ale pokud nemáte důkazy, jde jen o pomluvy," nechal se nedávno slyšet prezident komory David Rath.

Úplatek? Já nikdy, tvrdí politici

Politici jsou připraveni o korupci debatovat. Označují ji za jeden z největších problémů země. V tom se nijak neliší od svých voličů. Ale vše se změní v okamžiku, kdy zazní otázka: Dal jste někdy úplatek a za co?

Určitě vám odpoví, že nikdy úplatek nedali. Někteří budou chtít vědět, zda jejich odpovědi zveřejníte. Nutno ale dodat, že i lidé v dotazníku směli odpovídat anonymně.

Prozradíte mé jméno?
"Pane redaktore, ptáte se mě anonymně, nebo tam prozradíte mé jméno?" ptá se šéf ODS Mirek Topolánek ještě předtím, než je tázán na téma korupce a on. Když uslyší, že o anonymní odpověď nepůjde, ujišťuje, že pro jeho odpovědi to stejně není rozhodující.

"Sám ale musíte uznat, že to není úplně korektní, když lidé v průzkumu odpovídali anonymně. Ale já to beru, ptejte se," vyzývá předseda nejsilnější opoziční strany. Sám vylučuje, že by kdykoli úplatek dal, ale na otázku, jestli musel podplácet někdo z jeho okolí, odpoví ano.

"Lhal bych, kdybych řekl ne." Na prosbu o konkrétnější odpověď už kroutí hlavou. "Není to nikdo z mé rodiny, ale blíž to neřeknu," vyhrkne rychle. Nakonec alespoň prozradí, že o úplatcích slyšel při přijímání dotací či například při poskytování úvěrů. "Je to všude tam, kde se občan nebo firma má dobrat nějakého úkonu či dostat peníze," míní Topolánek.

Sto korun za knížku
Také senátor Jan Ruml o korupci ví. Mluví o ní lidé, kteří za ním chodí. "Slyšel jsem od nich, že dávali například úplatek, když chtěli, aby byli dříve operováni," říká. Osobně považuje za nejhorší situaci na úřadech a radnicích. "A to tam, kde se rozhoduje o veřejných zakázkách. Tady je korupce velmi vážná."

A že by sám dal či dostal úplatek? "Nikdy jsem nikomu úplatek nedal," odpovídá kategoricky. Po chvíli si ale vzpomene na jednu historku. "Když jsem dělal v knihkupectví, tak mi jednou chtěl někdo dát stovku za to, že mu schovám knížku Kmotr."

Informaci o korupci se diví
Místopředsedkyně sněmovny za ČSSD Jitka Kupčová také nikdy úplatek nedávala. A prý ani nikdo z její rodiny a známých. "Buď se to nestalo, nebo mi to alespoň nikdo neřekl," tvrdí.

A zároveň se přiznává, že zprávy o korupci ji občas překvapují. "Já se vždycky divím, když občané říkají ve všech možných anketách, že korupce existuje. Nakonec ale stejně všichni dodávají, že o ní slyšeli a jich se netýká."

Kupčová se přitom brání tomu, že by měla uvádět místa, kde podle ní korupce existuje. "Já nevím. Vůbec bych nechtěla nikoho podezírat, protože jsem se s korupcí nikde nesetkala," prohlašuje.

Jenže ani Kupčová, kterou její strana navrhuje do čela Nejvyššího kontrolního úřadu, nebude zřejmě úplně odtržena od reality. Na korupci si přece jen vzpomene: "Samozřejmě, nejsem hluchá a slepá, i k mému uchu se dostaly informace některých občanů. Ti říkají, že když například nechtějí dlouho čekat na náročnější operaci, dávají úplatek."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!
Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!

Losujeme 3 kosmetické taštičky za vánoční tipNajdete na iDNES.cz