Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Musíme se domluvit v lednu, shodl se Heger s lékaři. Ať je čas hasit krizi

  16:12aktualizováno  17:19
Ministerstvo zdravotnictví dnes poprvé oficiálně jednalo s Lékařským odborovým klubem a Českou lékařskou komorou kvůli hromadnému odchodu téměř 4 tisíc doktorů. Ministr Leoš Heger chce najít cestu, jak se vyhnout krizovým scénářům a březnovým problémům v nemocnicích. Lékaři zase žádají pro svou práci lepší podmínky.

Jednání předcházelo několik neformálních schůzek. "Řešili jsme spíše procedurální věci - tedy kdy, kde a v jaké sestavě budeme jednat. Je v zájmu obou stran, aby se dospělo ke stanovisku nejpozději k 31. lednu," informoval po setkání ministr Heger.

Do 1. března, kdy většině nespokojených lékařů končí výpovědní lhůta a doktoři odejdou, zbývá asi šest týdnů. I asociace hejtmanů však ministra už žádala, aby se avizovaná krize ve zdravotnictví nějak vyřešila k poslednímu lednu, protože jinak by prý kraje nedokázaly na problémy v nemocnicích včas zareagovat.

Ministerstvo zase potřebuje dostatek času, aby vědělo, zda řešit krizi, či pracovat na reformě. "Potřebujeme do té doby vědět, zda máme organizovat krizová opatření, či zda máme naději, že budeme uplatňovat reformu a pokračovat v klidném medicínském prostředí v zamýšlených krocích," uvedl Heger.

Návrh na řešení chtějí lékaři do pondělka

Šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel zopakoval, že požadavky lékařů trvají. "Nedali jsme této akci žádný deadline (uzávěrku, pozn. red.). Bylo by však ideální, kdybychom našli shodu do přelomu ledna a února. Pokud bychom se domluvili, dohodu bych přednesl na poradě předsedů LOK a akci bychom tam rovnou uzavřeli. Což by byla dobrá zpráva," řekl Engel s tím, že ministerstvo má do pondělí odborářům i České lékařské komoře předložit návrh na řešení problémů. Na pondělním setkání s ministerstvem ho pak opřipomínkují.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek zopakoval, že bez dohody s lékaři není možné zajistit ani akutní péči. "Opakovali jsme také, kde najít na platy peníze a kde je najít rychle, aniž bychom museli sahat do státního rozpočtu a hledat peníze mimo resort," vzkázal.

"Protikorupční opatření je krokem vpřed"

Šéf ČLK však uvítal protikorupční opatření, se kterými přišel ministr Heger, a dodal, že to vnímá jako první efekt akce Děkujeme, odcházíme. "Věřím, že ministr vykročil směrem k reformě zdravotnictví, vnímám to jako krok k veřejnému pořádku," doplnil Kubek.

Ministr ale vzápětí dodal, že protikorupční kroky zahájil nezávisle na odborářské výzvě. "Ani pro nás není korupce akceptovatelná, byť v minimální formě," podotkl v narážce na Kubkův výrok, že obálky v ordinacích nepovažují doktoři za palčivý problém.

Lékaři požadují zvýšení platů. Momentálně si se službami a všemi přesčasy vydělají průměrně padesát tisíc korun. Ministr však skokové navýšení už několikrát odmítl s tím, že nyní na ně nemá peníze. Ty má přinést chystaná reforma.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Najdete na iDNES.cz