Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Musíme chránit duši krajiny, duši národa i duši člověka

  10:13aktualizováno  10:13
Úsvit je čas na sklonku noci, čas mezi snem a bděním, úsvit přináší nový den a s ním nový začátek … každý den dostáváme možnost začít jinak, nově, odvážně… Prozatím slyším jen své výkřiky ze tmy… možná by stačilo, kdybych začala u sebe… mé osobní české vize… Ghnóthi seauton… poznej sám sebe… možná to nejtěžší… v době vymknuté z kloubů… není síla…. odvaha… čas… Tak začíná Česká vize Kateřiny Melenové, režisérky a kulturní animátorky.

Kateřina Melenová, režisérka, kulturní animátorka, České Budějovice | foto: Miro Švolík

Přála bych si mít sílu pro smysluplné, tvůrčí činy a sílu pro trpělivost. Čelit současné beznaději a zároveň mít sílu nebojovat, nesoudit a věřit ve slušnost. Sílu bránit se manipulaci a klamu, automatickým vzorcům jednání a hněvu. Sílu odolat stádnosti a víře v pochybné jistoty, které neexistují. Zachovat si klidnou, soustředěnou mysl a trénovat tvůrčí myšlení.

Přála bych si mít odvahu projevit touhu po spravedlivém řádu věcí resp. po spravedlivé společnosti, která nemá nic společného s komunismem. Projevit národní hrdost, která nemá nic společného s nacionalismem. Bez obav ze zesměšnění a trapnosti.

Přála bych si mít čas pro snění, pro naplňující lidská spojení a synergie, pro léčení starých ran i čas na obranu před novými.

Přála bych si mít čas pro děti a dětskou hru, učení a poznávání světa, nově, nezatíženě.

Přála bych si mít čas pro úžas nad krásou české krajiny, nad jedinečností prostoru české kotliny, proměňující se s každým dalším horizontem a snažit se pochopit její skrytá poselství. Číst stopy historie a využít sílu energie zanechané tu pro nás dávno odešlými.

Cítím nutnost pojmenovat nové myšlenkové hnutí za "ekologii duše", neboť není ohroženo pouze naše prostředí vnější, ale především prostředí vnitřní. Musíme chránit duši krajiny, duši národa, duši člověka. Úkol o to těžší, že předmět ohrožení je nehmotný, neměřitelný, odolávající jednoduchým definicím.

Jak vidím, z mého zamyšlení zdaleka nevzešlo 10 vizí pro českou budoucnost. Tak snad jenom ta "ekologie duše", za tu se moc přimlouvám….

ČESKÁ VIZE

89 významných českých osobností pomáhá formulovat Českou vizi. Jde o desítku nejdůležitějších hodnot, na kterých by měla stát budoucnost naší společnosti.

Od pondělí 3. srpna do pátku 13. listopadu 2009 bude každý den kromě soboty vycházet jeden esej v Kavárně on-line. Soubor se pak stane podkladem pro setkání Václava Havla, Jacquesa Rupnika a Václava Bělohradského v Kabinetu Havel 19. listopadu.

Pořádají Masarykova univerzita v Brně, Divadlo Husa na provázku a DIALOG centrum, o.s. pod patronací Václava Havla a záštitou rektora Masarykovy univerzity Petra Fialy.
Více informací na www.usvitvcechach.cz.

Autor:


ZPRÁVY: Ministr kultury podepsal smlouvu na odkup vepřína v Letech za 450 milkionůHlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...Najdete na iDNES.cz