Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Musím si teď zamést před svým prahem, říká Bárta a těší se k soudu

  15:43aktualizováno  17:41
Vít Bárta, formálně šéf poslanců VV, fakticky lídr strany, je v posledních týdnech méně vidět. Vysvětluje to tím, že se nyní musí očistit před soudem z obvinění, že dal úplatek Jaroslavu Škárkovi a Kristýně Kočí. "Dokud se neobhájím, tak jakákoli moje politická aktivita není možná," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz.

Vít Bárta iDNES.cz řekl, že se těší k soudu, aby se mohl očistit z podezření, že dal úplatek poslancům Škárkovi a Kočí. VV podle něj nepřipustí další zvyšování DPH. | foto: Petr Topičpro iDNES.cz

Kam zmizely Věci veřejné? Nemáte pocit, že o vás v posledních týdnech není moc slyšet? Nebo je to nějaká taktika "být méně vidět"?
Samozřejmě, když jsme bojovali o stravenky, tak jsme byli velmi intenzivně vidět. Byli jsme na to tázáni a snažili jsme se přesvědčit koaliční partnery, že zachování stravenek je pro občany České republiky zásadní téma. A že kdybychom jim stravenky sebrali, tak je to strašně naštve a že si to nemůžeme dovolit. V té době jsme určitě byli vidět. Nyní je doba, kdy není takové velké vyhrocené téma a jakoby tolik vidět nejsme, ale o to více pracujeme.

Není tu velké téma? VV se deklarovaly jako strana přímé demokracie a politici se teď přetahují o přímou volbu prezidenta všemi občany. Vypadá to na souboj ODS a ČSSD, do kterého vy moc nevstupujete.
Pro veřejnost jsou zajímavá konfliktní témata a ta pozitivní lidé tolik nevnímají. Věci veřejné jasně řekly, že podpoří jakoukoli podobu přímé volby prezidenta. Je na sociální demokracii a ODS, aby předvedly, zda jsou, nebo nejsou schopny najít kompromis. To, že se zatím nejsou schopny domluvit, dává Černého Petra ČSSD a ODS.

Mrzí mě, že ČSSD a ODS nenašly kompromis k přímé volbě

ČSSD navrhla tři podmínky pro zavedení přímé volby - omezení imunity prezidenta, omezení práva udílet milost před ukončením trestního stíhání a aby nemohl sám jmenovat členy vedení České národní banky. Věci veřejné to podpoří?
Věci veřejné jasně dodrží to, že je teď shoda na dvou pozměňovacích návrzích ČSSD, na omezení milostí a na omezení imunity prezidenta. Mrzí mě, že ohledně jmenování bankovní rady České národní banky nejsou ČSSD a ODS schopny kompromis najít. My budeme intenzivně apelovat na to, aby se shoda našla. Stále je tu podezření, že přímá volba nakonec nebude, protože se to jakoby zasekne na nějakém detailu. Úkolem Věcí veřejných je sledovat, co by mohla být ta záminka a jasně ukázat, kdo drží v ruce Černého Petra.

Kdo by měl být podle vás osobně příštím prezidentem?
Do primárek Věcí veřejných na kandidáty na prezidenta budu nominovat profesora Jana Švejnara. Dokud ale není jasné, jak se bude prezident volit, nemohou proběhnout primárky ve Věcech veřejných ani debata s kandidáty, jestli do volby vůbec půjdou.

Všiml jste si vyjádření Andreje Babiše, že začátkem roku 2013, až bude končit mandát Václava Klause, potopíte současnou vládu, abyste mu předčasnými volbami usnadnil cestu zpět do parlamentu?
Neberu vážně každé vyjádření Andreje Babiše. Když zjistíte, že je určitý informační zdroj lživý a tedy irelevantní, přestanete vnímat, co chrlí za lživé informace. I když jsem objektivně jako ministr dopravy dosáhl slev v cenách českých silnic o 2 procenta a zlevnil jsem železnice o 5 procent, pan Babiš prohlásil, že jsem to udělal kvůli nějakým provizím od stavebních společností. Už na tom vidíte, že výroky pana Babiše jsou tak hloupé, že nemá cenu na ně naskakovat.

Vít Bárta po skončení hlasování zatleskal.

Přiletěla i k vám jedna politická fáma, která se také objevila v kuloárech, že byste mohl být jednou z klíčových figur budoucího politického projektu pana prezidenta?
(dlouho přemýšlí a mlčí) Já jsem v situaci, kdy musím zamést před svým prahem, protože jsem byl v rámci vnitrostranického puče proti mé osobě panem Škárkou a slečnou Kočí obviněn, že jsem jim nedal půjčku, ale úplatek. Je zcela evidentní, že dokud se neobhájím z tohoto nařčení, tak jakákoli moje politická aktivita není možná.

Vyjádření Kristýny Kočí

Důrazně se ohrazuji proti lživým tvrzením Víta Bárty, že zdržuji vyšetřování, ve kterém je obviněn z podplácení. Na rozdíl od Bárty, který posouval termíny výslechu, jsem se já dostavila na výslech v dojednaný termín. Po čtyřech hodinách mého výslechu byl na žádost Bártova advokáta přerušen a další týden, pro policii v nejbližší možný termín, dokončen. Já osobně jsem byla připravena absolvovat všech osm hodin výslechu v jeden den. Od počátku maximálně spolupracuji s Policií ČR a to včetně mé účasti jako jediné na detektoru lži.

Jak se mimochodem vyvíjí tato kauza?
Jsem k dispozici orgánům činným v trestním řízení. Mám za sebou celý výslech. Nyní výslechy zdržovala především slečna Kočí. Stále platí, že se těším k soudu. Jsem přesvědčen o své nevině a že se očistím.

Rozpočet podpoříme, ještě vyšší DPH ne

Ještě k dění v parlamentu. Sněmovnou prošel rozpočet ve druhém čtení. Na stole je pozměňovací návrh od ministra financí Miroslava Kalouska, aby sport dostal 800 milionů korun, pokud Senát předělá pravidla pro hazard v daňové reformě. Je na tom shoda v koalici?
Už dříve jsem naznačoval, že pro nás je důležitá garance, aby byly zajištěny peníze pro sport a jsem rád, že tuto dohodu vládní koalice ministr Kalousek naplnil a 800 milionů pro sport na příští rok navrhl. A pevně doufám, že bude dodržena i druhá část slibu, že pro roky 2013 a 2014 se najde peněz víc a ministr Kalousek dá našemu ministrovi školství Dobešovi garanci, že na sport půjdou 2,3 miliardy korun.

Příští týden tedy státní rozpočet na příští rok podpoříte?
Jednoznačně. Poté, co jsme dostali garance, že bude zajištěno financování českého sportu, není prostor pro překvapení typu, že bychom snad nepodpořili schválení rozpočtu na příští rok ve třetím čtení.

Ministr Kalousek chystá různé krizové scénáře a úsporná opatření pro případ horšího vývoje ekonomiky v příštím roce. Mimo jiné by mohla být na stole opět ještě vyšší DPH. Nepřehodnotíte svůj zatím negativní postoj k této věci?
Pan ministr Kalousek velmi rád opakovaně vrací do hry témata, kdy Věci veřejné uhájily určité sociální jistoty. Takže - my nedáme plomby, v důchodové reformě zůstane komerční pilíř jako dobrovolný, nedáme ani stravenky a stejně tak si nedokážu představit jednotnou DPH ve výši 19 procent.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...Najdete na iDNES.cz