Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Musica Iudaica zamíří do Divadla Archa

  9:58aktualizováno  9:58
Praha - Poctu židovskému skladateli Mortonu Feldmanovi, který je právem považován za jednu z nejoriginálnějších osobností hudby druhé poloviny 20. století, vzdá dnešním koncertem festival Musica Iudaica. V Divadle Archa od 19.30 hodin vystoupí sopranistka Eva Dřízgová-Jirušová, klavírista Joseph Kubera a bubeník Chris Nappi spolu se sólisty Ostravského centra Nové hudby, mezi které se řadí i uznávaný violoncellista Jiří Bárta. Devátý ročník mezinárodní hudební přehlídky sáhl po osvědčených interpretech - flétnista a dirigent Petr Kotík prosazuje Feldmanova díla již od šedesátých let, nejprve na české scéně a později v americkém exilu, kde se s Feldmanem setkal osobně.

Kotíkovu newyorskému souboru SEM Ensemble, který dnes uvede Feldmanovy skladby z 60. a 70. let, mistr dokonce připsal i trojici svých Instruments. Ačkoli je Morton Feldman židovský autor, židovství se v jeho hudbě ozývá spíše podprahově.

"Je to permanentní pocit tragédie, idealismu tváří tvář smutku a také vytrvalost, s níž se Feldman znovu a znovu pouštěl do nových hudebních dobrodružství," míní jeden z organizátorů přehlídky Antonín Matzner.

Další z inspirací bylo výtvarné umění, což podporovaly skladatelovy důvěrné vztahy s výtvarníky, jako byl Jackson Pollock, Robert Rauschenberg, Philip Guston či Franz Kline. Od malířství není daleko ke kaligrafickým notacím v hudbě, které z Feldmana udělaly průkopníka i žádaného tvůrce zároveň.

"Ačkoli žil ve světě hluku, Mortyho hudba je spíš protipólem - většina skladeb je utkána z nenápadných, jakoby pavučinově jemných až titěrných tónových struktur," říká Matzner. Samému skladateli připomínala jeho hudba vzorce orientálních koberců, které po dlouhá léta sbíral.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Najdete na iDNES.cz