Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Musí se ušetřit na mzdách

  14:18aktualizováno  14:18
Valašské Meziříčí - Mimořádně citlivé vyjednávání o kolektivní smlouvě čeká tento týden zaměstnance městské nemocnice ve Valašském Meziříčí. Nemocnice musí totiž ve svém rozpočtu ušetřit osm a půl milionu korun, pravděpodobně na mzdách.

Výraznější krize v nemocnici kvůli tomu ale zřejmě nenastane. Zdravotníci se totiž už před několika týdny postavili k finanční situaci nemocnice vstřícně a s odbory se dohodli na snížení celkové částky na mzdy právě o osm a půl milionu korun. Každý z pěti set zaměstnanců tak de facto přijde dobrovolně o jeden měsíční plat.

„Je to předběžná dohoda v rámci letošního rozpočtu s tím, že jde o přechodné období,“ uvedla předsedkyně odborů valašskomeziříčské nemocnice Dagmar Žitníková.

Zaměstnanci nemocnice dali podle ní k takovému řešení podnět sami, protože chtějí, aby se zachovala úroveň i rozsah poskytované péče na všech odděleních. „Samozřejmě budeme dál jednat s městem jako zřizovatelem o větší finanční pomoci,“ dodala Žitníková.

Jak se zdravotníkům sáhne na mzdy, nechtějí ani odbory ani vedení nemocnice konkretizovat. Vedení nemocnice údajně ve mzdové politice žádné zásadní změny navrhovat nebude. „Chceme pouze změnit systém hodnocení v návaznosti na nenárokovou složku mzdy. Nebudeme prosazovat její plošné zvyšování nebo snižování, nýbrž spravedlivější odměňování v závislosti na pracovním výkonu,“ uvedl ředitel nemocnice Milan Leckéši.

Záležitostí, která s kolektivní smlouvou přímo nesouvisí, je pak výzva vedení nemocnice, aby se zaměstnanci vzdali prozatím první poloviny třináctého platu. „Nevyplacením letní části třináctého platu bychom mohli ušetřit 4 miliony korun,“ vysvětlil ředitel Leckéši, který výzvu už projednal s odbory.

Šlo by o zcela dobrovolné gesto zaměstnanců. Oželení celého třináctého platu by ale zřejmě nemocnici zachránilo vyrovnaný rozpočet. „Pokud neušetříme tímto způsobem, budeme muset hledat úspory jinde. Stále se ale budeme pohybovat v oblasti mezd, na kterou připadá 50 až 51 procent provozních nákladů. Na ostatních výdajích už prakticky šetřit nelze,“ dodal ředitel.

Valašskomeziříčská nemocnice začala balancovat na hraně svých finančních možností prakticky hned poté, co ministerstvo zdravotnictví nařídilo šestnáctiprocentní navýšení mezd ve zdravotnictví. Loni pak navíc nemocnice nedostala od státu desetimilionovou dotaci na provoz Rychlé zdravotnické záchranné služby.

„Problém je ale daleko širší. Špatný je například systém financování nemocnic od pojišťoven, které uplatňují vůči nemocnicím různé bodové systémy. Chce to systémové řešení a lepší státní legislativu,“ upozornila Dagmar Žitníková.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...Najdete na iDNES.cz