Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Museli zahynout sloni a hroši?

  0:01aktualizováno  0:01
Ještě ze všech částí pražské zoo neopadla voda a už se rozpoutala přestřelka, kdo může za smrt osmi savců a desítek ptáků. Zaměstnanci zahrady v čele se šéfem Petrem Fejkem tvrdí, že je nikdo na nebezpečí více než stoletých záplav včas neupozornil. Magistrát zastoupený dočasným primátorem Igorem Němcem oponuje, že se zoo měla zajímat sama. A vodohospodáři? Ti naznačují, že selhal povodňový plán zahrady.

K zodpovězení otázky, kde se stala chyba, je nutno vrátit se o týden zpět. Minulé pondělí pražská zoo otevřela pokladnu jako každý jiný den. Oficiální předpověď - mnohokrát tlumočená "letním" primátorem Němcem - mluvila o dvacetileté vodě. A té se zoo nemusela obávat, neboť před ní areál chrání protipovodňový val, projektovaný na vodu pětadvacetiletou.

"Přesto jsme se začali připravovat na povodeň padesátiletou," podotýká ředitel Fejk a listuje v povodňových plánech. Navečer Němec i dispečink Povodí Vltavy přitvrdili a hlásili, že se k hlavnímu městu blíží množství vody odpovídající padesátiletým záplavám. Z níže položených výběhů a voliér se tak nahoru přesouvali pelikáni, plameňáci, tygři či levharti. Stěhovalo se pozdě do noci.

Chcete-li pomoci pražské zoo, zasílejte příspěvky na konto 1820001139071/0100, variabilní symbol 69, nebo na konto 2000980001/6000, variabilní symbol rovněž 69.
V úterý ráno před osmou hodinu dispečink povodí Vltavy oznámil pro zahradu katastrofickou zprávu: na Prahu se žene stoletá voda, která dorazí vpodvečer téhož dne. "Pokud před takovou kalamitou nejsem varován minimálně čtyřiadvacet hodin předem, nemůžu zachránit všechna zvířata," říká Fejk.

"Někdo se musí postavit před kameru a říct: Připravte se na evakuaci odpovídající stoleté vodě. Nemohou přece takto uklidňovat veřejnost." Jenže primátor Němec vinu necítí. Měl prý zprávy od vodohospodářů. "Pro pana Fejka je rozhodující jedině povodňový plán zoologické zahrady a v něm má přesně řečeno, kdy a co má dělat. A kdyby dělal předepsaná opatření, tak mohl zachránit třeba víc zvířat," je přesvědčen šéf dolního povodí Vltavy Pavel Uher, který primátorovi předával prognózy dispečinku.

"Ať se nevymlouvá na vodohospodáře, on je podle povodňového plánu povinen se zajímat, zjišťovat a dělat opatření. Jestli postupoval podle plánu, a nestihl to, ať to vysvětlí. Jestli byl plán špatný, byl to jeho plán. Ale musí skoncovat tahle psychóza, že za všechno mohou vodohospodáři."

Zaměstnanci zoo však podle Fejka nepřetržitě sledovali povodňové vysílání veřejnoprávní televize, navíc hodinu co hodinu volali na pražský krizový štáb a dispečink Povodí Vltavy. Vyvstává tedy otázka, zda povodí Vltavy mohlo stoletou vodu předpovědět nebo na ni alespoň dříve upozornit.

Při prognózách se sice vodohospodáři mohou splést, avšak už v pondělí po poledni na dispečinku jeden z pracovníků redaktorovi MF DNES řekl, že očekává krizi tedy stoletou povodeň. Ředitel Uher je přesvědčen, že krizový štáb i jeho lidé zvládli přírodní katastrofu na výbornou. "Jestli v milionovém městě při více než stoleté vodě zahynul jeden slon a jeden hroch, tak myslím, že je to na vyznamenání," prohlásil.

Že při evakuaci zoo nastanou komplikace, bylo podle odborníků jasné už při tvorbě povodňových plánů pro celé město v roce 1997. V Kolíně nad Rýnem, kde lidé z krizového štábu sbírali zkušenosti, je varovali: Je jednodušší stěhovat pět tisíc obyvatel než evakuovat jednoho slona. Tato předpověď se vyplnila beze zbytku.

Evakuace zvířat z pražské ZOO do ZOO Lešná.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Arcinepřítel Trump. Sjednotil Íránce, kteří propadli nacionalismu

Ať žije Írán! Tisíce školaček oslavují výročí islámské revoluce. Později se...

Dlouho rozdělený Írán zachvátila nová vlna nacionalistického zápalu. Obyvatele zahnal do společného houfu vzdor vůči...

Opozice bojkotovala místní volby, Maduro ji vyloučil z prezidentských

Venezuelský prezident Nicolás Maduro mluví na tiskové konferenci v Caracasu...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro řekl, že hlavní opoziční strany budou příští rok vyloučeny z prezidentských voleb,...

V Británii a Itálii komplikuje sníh dopravu, Němci se obávají záplav

Sníh komplikuje dopravu také v Londýně (11. prosince 2017)

Evropu dál trápí rozmary počasí. V Německu po víkendovém přívalu sněhu hrozí v některých částech povodně. K normálu se...Najdete na iDNES.cz