Bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí.

Bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí. | foto: Reuters

Egyptský soud poslal svrženého prezidenta Mursího na 20 let do vězení

  • 26
Egyptský soud poslal na dvacet let do vězení bývalého prezidenta Muhammada Mursího. Podle soudu nařídil zatčení a mučení protivládních demonstrantů v prosinci 2012. Stejný verdikt soud vynesl i nad dalšími dvanácti členy Muslimského bratrstva, včetně jeho někdejších poradců. Dva obžalování dostali desetiletý trest.

Podle stanice al-Džazíra poslal egyptský soud svrženého prezidenta a dvanáct dalších členů Muslimského bratrstva do vězení v souvislosti s incidenty před prezidentským palácem na sklonku roku 2012. Mursí podle soudu tehdy nařídil zatčení a mučení protivládních demonstrantů, z nichž desítka posléze zemřela.

Obvinění z podněcování svých stoupenců k zabíjení protestujících, kvůli čemuž hrozil exprezidentovi trest smrti, soud nakonec zrušil. Stejné obvinění padlo i v případě dalších souzených. Dvanáct z nich dostalo stejně jako Mursí dvacetiletý trest, další dva pak soud poslal za mříže na deset let, uvedl egyptský deník al-Ahrám.

Čtyři vztyčené prsty jako symbol

Islámský svět zná nový symbol. Používají jej egyptští stoupenci Muslimského...

Mursího tým právníků podle BBC avizoval, že se proti verdiktu odvolá. Sám exprezident i jeho stoupenci rozsudek označují za politicky motivovaný. 

Exprezident i další obžalování po vynesení verdiktu demonstrativně zvedli ruce se čtyřmi vztyčenými prsty, symbol příznivců Muslimského bratrstva.

Mursí byl demokraticky zvolen prezidentem v roce 2012 v prvních svobodných volbách po pádu autoritářského režimu Husního Mubaraka. Porazil tehdy expremiéra z Mubarakovy éry Ahmada Šafíka, v němž řada lidi viděla reprezentanta bývalého režimu. Egypt však Mursí vedl jen rok, v létě 2013 byl sesazen armádou v čele s polním maršálem Abdalem Fattáhem Sísím za bouřlivých protestů po celé zemi. 

Islamistické Muslimské bratrstvo i jeho politické křídlo, Strana svobody a spravedlnosti, byly následně zakázány a jejich veškerý majetek zabavil stát. V rozsáhlém tažení proti jeho členům a podporovatelům byla od té doby vedena řada procesů, v nichž bylo přes 1 200 lidí odsouzeno k smrti, mezi nimi i duchovní vůdce bratrstva Muhammad Badí. 

Sísí, který puč proti Mursímu vedl, byl později v červnu 2014 zvolen prezidentem (více o tom zde).

Mursímu hrozí smrt v dalších procesech

Úterní verdikt je prvním trestem, který si Mursí vyslechl. Obžalován je ještě v dalších třech procesech - mimo jiné z toho, že měl předat informace zpravodajským službám Kataru. Rozsudek by měl padnout 16. května, státní zastupitelství však údajně připravuje ještě několik dalších obžalob.

V pondělí egyptský soud podle serveru Gulf Times také potvrdil rozsudky smrti nad 22 členy Muslimského bratrstva. 

Případ se vztahuje k demonstraci z 3. července 2013, kdy byl Mursí svržen a protesty jeho stoupenců často přecházely v násilí. Účastníci demonstrace tehdy vtrhli na policejní komisařství v Kardáse nedaleko Káhiry, při srážce jeden policista zahynul. Jeden z obžalovaných, který je nezletilý, dostal desetiletý trest.

Soud skupinu odsoudil k smrti už v březnu a v souladu s právem tyto rozsudky předal k posouzení takzvanému velkému muftímu, nejvyšší duchovní autoritě v zemi. Ten se musí vyjádřit ke každému trestu smrti. Případ se pak vrací k soudu, který nemusí vzít výrok muftího nutně v potaz. Proti výroku soudu se odsouzení mohou odvolat. Verdikt si však vyslechlo jen 14 z nich, ostatní jsou na útěku. 

Mursí byl v roce 2013 v domácím vězení:

4. července 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video