Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Egyptolog: Průvod faraonů ukázal, jak obrovský tu panuje respekt k minulosti

  18:23
Velkolepá slavnost, při níž v sobotu v Káhiře přepravili 22 mumií starověkých egyptských panovníků do nového muzea, byla do jisté míry obdobou někdejších pohřebních procesí faraonů, říká v rozhovoru pro MF DNES egyptolog Mohamed Megahed. Slavné ostatky budou nyní k vidění na místě, kde budou vystaveny také objevy českých vědců.
Dvaadvacet mumií starověkých egyptských panovníků od soboty spočívá v...

Dvaadvacet mumií starověkých egyptských panovníků od soboty spočívá v modernějších podmínkách Národního muzea egyptské civilizace v Káhiře. | foto: Reuters

Byla to velkolepá hra světel, barev a hudby, kdy Egypťané důstojně a s úctou ke své historii přesunuli po 120 letech z proslulého Egyptského muzea na náměstí Tahrír na břehu Nilu ostatky 18 králů a 4 královen, včetně například Ramesse II. nebo Hatšepsut, do Národního muzea egyptské civilizace. To se nachází na jihu Káhiry ve čtvrti Fustát a bylo otevřené v roce 2017.

V grandiózním průvodu, který částečně kopíroval staroegyptské pohřební zvyklosti, se ale královské mumie nepřesouvaly poprvé - poprvé však do prostředí, v němž jim moderní technologie poskytnou maximální ochranu a návštěvníkům pak ucelenější poznatky o panovnících, kteří žili před tisíci lety.

„Egypt buduje moderní muzea, která umožní představit starověké památky novým způsobem v moderních interaktivních expozicích,“ vysvětluje v rozhovoru egyptolog Mohamed Megahed, který pochází z Egypta a od roku 2009 je členem Českého egyptologického ústavu.

„Národní muzeum egyptské civilizace zachycuje celé dějiny Egypta, tedy nejen památky starověké, ale vývoj této země od počátku dějin až po současnost. Egyptská civilizace starověkem nezačíná ani nekončí. Královské mumie jsou však hlavním lákadlem,“ dodává Megahed.

Jaký má převoz mumií do nových prostor význam z pohledu egyptologa?
Jde o velmi významnou událost, díky níž budou královské mumie vystaveny ve vhodnějším, velice moderním prostředí s důrazem na vědecké poznání a vzdělávání veřejnosti. Expozice představí mumie důstojně a také v širším kontextu, včetně rakví, v nichž byla každá z nich nalezena, soch, jež zachycují podobu těchto osobností. Zároveň expozice pro každého krále a královnu shrnuje poznatky získané nejmodernějšími metodami výzkumu včetně CT skenování a analýz DNA.

Je možné sobotní slavnostní průvod v Káhiře přirovnat k jiné obdobné události v historii?
Nejde o první takovou akci. Tyto mumie byly poprvé přesunuty již ve starověku, když byly jejich hrobky vyloupeny a kněží tyto královské mumie ukryli v několika tajných skrýších. Podruhé v letech 1881 a 1898, kdy byly z Luxoru přesunuty do Káhiry do muzea v Bulaku, poté do muzea v Gíze a v roce 1902 do nově otevřeného Egyptského muzea na náměstí Tahrír, který byl jejich domovem po téměř 120 let.

Jak se starověké mumie připravovaly na přesun do nového muzea, aby pro ně byla cesta bezpečná?
Mumie byly před transportem v péči zkušených konzervátorů a pro jejich ochranu bylo vynaloženo ohromné úsilí. Během přepravy byly uloženy v dusíkem naplněných schránách na vozidlech, jež byly velice dobře odpružené, a navíc silnice mezi náměstím Tahrír a muzeem ve Fustátu jsou nově opravené, aby otřesy během přepravy byly co nejmenší.

Bylo procesí, v němž se mumie přemisťovaly, v něčem podobné starověkým egyptským rituálům „cesty na druhý břeh“?
Do jisté míry ano. Z vyobrazení na stěnách chrámů a hrobek víme, že pohřebních procesí se kromě kněží a pozůstalých účastnily také tanečnice, zpěvačky, plačky, doprovázely je vozy tažené koňmi. Toto jsme viděli v sobotu v moderním provedení. Tato velká událost zdůrazňuje, jak důležité jsou tradice pro současné Egypťany a jak silný je jejich respekt k vlastní minulosti a předkům.

Pro ostatky každého ze starověkých panovníků byla připravena jeho vlastní „bárka“, zdobený vůz podobný pohřebnímu plavidlu faraona, která ho převážela na nové místo odpočinku. Každý z černých vozů se zlatým jménem panovníka je v jistém smyslu také uměleckým dílem. Jaká byla jejich symbolika a budou případně i tyto vozy někde vystaveny?
Vozidla pro přepravu mumií byla velice pečlivě navržena a každý motiv výzdoby měl svůj význam a symboliku. Strany zdobil motiv okřídleného slunečního kotouče odkazující na slunečního boha a postavení faraona. Mumie byly uloženy ve schránách ve tvaru odkazujícím na pohřební schrány nalezené například v Tutanchamonově hrobce. Každé vozidlo navíc neslo jméno příslušného krále či královny v kartuši – oválu symbolizujícím věčnost. Jména byla psána jak v písmu hieroglyfickém, tak i v arabštině a angličtině.

Mohamed Megahed

Mohamed Megahed (vlevo), inspektor památek Mohamed Fathy (uprostřed) a předák...

Mohamed Megahed (vlevo)

Egyptolog a vědecký člen Českého egyptologického ústavu FF UK. Pochází z Egypta, egyptskou archeologii a dějiny umění vystudoval v Minii a v Káhiře, doktorský titul v oboru egyptologie získal v roce 2016 na Univerzitě Karlově v Praze.

Zabývá se především archeologií, architekturou a výzdobou pyramidových komplexů z období Staré říše.

Vede nejenom výzkum, ale také rekonstrukční práce pyramidy panovníka Džedkarea v Sakkáře, kde se mu před dvěma lety podařil mimořádný objev – našel jméno Džedkareovy manželky Setibhor, o níž se vědělo, že existuje, ale po jejím jméně badatelé marně pátrali desítky let.

Ve stejné době navíc v sousedství tohoto pyramidového komplexu objevil mimořádnou a nádherně zdobenou hrobku hodnostáře Chuyho.

V tomto muzeu otevřeném v roce 2017 budou také k vidění předměty objevené českými egyptology. Které to například jsou?
Ano, i v tomto muzeu budou k vidění předměty z českých výzkumů v Abúsíru. Například zde bude vystavena posvátná kráva z Pozdní doby, která je momentálně v Praze na výstavě Sluneční králové v Národním muzeu.

Mumie jednoho z nejslavnějších faraonů, krále Tutanchamona, však mezi převezenými ostatky panovníků není. Pokud vím, její místo se připravuje v dokončovaném Velkém egyptském muzeu (GEM) nedaleko pyramid v Gíze. Už mají Egypťané představu, kdy by toto muzeum mohlo přivítat první návštěvníky?
Datum otevření Velkého egyptského muzea v Gíze dosud nebylo oznámeno, veřejnost jej však netrpělivě očekává. V sobotu bylo převezeno celkem 22 mumií králů a královen, mezi nimi však nebyly mumie tří významných faraonů. Mumie Ahmose a Ramesse I., tedy zakladatelů 18. a 19. dynastie, jsou součástí expozice Luxorského muzea. Tutanchamonova mumie dosud spočívá v jeho hrobce v Údolí králů, kde zůstane i nadále.

Co vlastně sobotní událost znamená pro egyptský turismus a pro zájemce o staroegyptskou civilizaci?
Egypt buduje moderní muzea, která umožní představit starověké památky novým způsobem v moderních interaktivních expozicích. Turisté a všichni zájemci o egyptskou historii tak mají možnost poznat památky v širším kontextu.

Národní muzeum egyptské civilizace zachycuje celé dějiny Egypta, tedy nejen památky starověké, ale rovněž prehistorické a také tradici křesťanskou, židovskou a islámskou – vývoj této země od počátku dějin až po současnost. Egyptská civilizace starověkem nezačíná ani nekončí. Královské mumie jsou však hlavním lákadlem.

Oproti tomu v nově budovaném Velkém egyptském muzeu v Gíze bude hlavním lákadlem Tutanchamonův poklad, zatímco Egyptské muzeum na náměstí Tahrír se stane muzeem umění starověkého Egypta a budou zde k vidění nejvýznamnější díla. 

Sluneční králové přicházejí, výstava v Národním muzeu začíná

Po pečlivém „zabalení“ deseti tun exponátů a jejich uložení do přepravních...

VIDEO Čeští egyptologové jsou světovým pojmem a zrovna tak jejich objevy, které bude poprvé možné spatřit...

Zemřel egyptolog Břetislav Vachala. Překládal lékařské papyry i milostné písně

Profesor Břetislav Vachala před fragmenty výzdoby hrobky Meriherišefa, které...

Ve středu zemřel bývalý ředitel Českého egyptologického ústavu a v 90. letech i český velvyslanec...

Poprvé v historii můžeme čelit kolapsu civilizace, říká egyptolog Bárta

Egyptolog Miroslav Bárta

VIDEO Seriál „Většina našich elit musí přepnout do jiného modu. Přál bych naší zemi víc skutečných lídrů, kteří...

Egyptologové objevili dosud neznámou královnu a hrobku mocného hodnostáře

Severní a východní stěna Chuyho předsíně. (2. dubna 2019)

VIDEO Setibhor je jméno, po němž vědecké expedice v Egyptě marně pátraly po celá desetiletí. Dosud...

I naši civilizaci čeká cesta z vrcholu dolů, řekl egyptolog v Rozstřelu

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta v diskusním pořadu...

VIDEO Každou civilizaci čeká pád, i tu naši, předvídá šéf českých egyptologů Miroslav Bárta. Ukazuje se...

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Pořadatelka nahé párty dostala v Rusku pokutu, provinila se kritikou války

25. dubna 2024  15:14

Moskevský soud ve čtvrtek uložil pokutu 50 tisíc rublů (asi 12 750 korun) televizní moderátorce a...

S vládou nemá smysl pokračovat v jednáních, a to ani za účasti prezidenta, řeklo ANO

25. dubna 2024  10:15,  aktualizováno 

V atriu Poslanecké sněmovny proběhla tisková konference stínové vlády hnutí ANO. Poslanci mluvili...

POLITICKÝ DIÁŘ: Pověstná „střídačka“ ODS a Kupkův úspěch na kongresu

25. dubna 2024

Premium Byť se před čtrnácti dny na kongresu ODS v Ostravě téměř nic nestalo (natož aby šlo o něco...

Odvrátili jsme dronový útok na Minsk z území Litvy, tvrdí Bělorusko

25. dubna 2024  13:11,  aktualizováno  14:56

Šéf běloruské tajné služby (KGB) Ivan Tertel ve čtvrtek uvedl, že se podařilo zmařit dronový útok...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...