Roy Bennett (vlevo) a Morgan Tsvangirai

Roy Bennett (vlevo) a Morgan Tsvangirai | foto: Profimedia.cz

Mugabe prý nabízí propuštění oponenta výměnou za vlastní beztrestnost

  • 11
Vládnoucí zimbabwská strana Zanu-PF diktátora Roberta Mugabeho údajně nabídla propuštění jednoho z lídrů opoziční strany Roye Bennetta. Policie jej zatkla krátce před jeho inaugurací do nové vlády. Výměnou pro sebe Zanu-PF požaduje od opozice záruku beztrestnosti pokrývající téměř třicet let, během nichž je strana u moci.

"Strana požaduje hromadnou amnestii pro veškeré zločiny spáchané od získání zimbabwské nezávislosti v roce 1980 až do roku 2009," řekla televizi CNN manželka zadrženého politika Heather Bennettová.

Roy Bennett, který je členem opozičního Hnutí pro demokratickou změnu (MDC), dohodu odmítl. "Myslím, že každý Zimbabwan by chtěl, aby tak učinil," uvedla Bennettová.

Zimbabwský prezident Robert Mugabe.Zimbabwe je kvůli vleklé politické krizi na pokraji katastrofy. Naděje na zlepšení svitla před několika dny, když se předák opoziční strany Morgan Tsvangirai a prezident Robert Mugabe po několikaměsíčních jednáních dohodli na rozdělení vlády. - přečtěte si Šéf opozice v Zimbabwe je premiérem, Mugabemu hodlá škodit zevnitř

Roy Bennett měl v nové společné vládě zaujmout post náměstka ministra zemědělství. Páteční slavnostní inaugurace se však nezúčastnil, skončil v policejní cele. Na páteční uvedení do úřadu se ale možná vůbec nechystal. Policisté ho zatkli na letišti, prý letěl na dovolenou. - více o jeho zatčení se dočtete zde

Opoziční politik čelí obvinění z nelegálního držení zbraní za účelem povstání, z banditství, terorismu a z pokusu o nelegální opuštění země.

Nový zimbabwský premiér Morgan TsvangiraiBennett je bílý Zimbabwan a od té doby, co se angažuje v politice, byl několikrát Mugabeho režimem vězněn. Po nějaký čas žil v exilu - policisté ho totiž chtěli vyslýchat ve spojitosti s odhalením tajné skrýše se zbraněmi na východě země a údajným spiknutím proti Mugabemu.

Heather Bennettová neprozradila, kteří členové Zanu-PF dohodu nabídli. Ministři nové vlády podle CNN informace o nabídce amnestie buďto vyvraceli, nebo je nechtěli komentovat. "Roy jim je trnem v oku. Vědí, že s ním ve vládě to nebudou mít jednoduché. Bude je neustále kontrolovat a obávám se, že se pokusí ho odstavit na dlouhou dobu," svěřila se CNN politikova manželka.

Bennett má stanout před soudem v březnu, jeho právní zástupci plánují požádat o jeho propuštění na kauci. Heather Bennettová tomu, že by se její manžel dostal v brzké době z vězení, nevěří.

diktátor mugabe a zimbabwe

Robert Mugabe nastoupil do čela státu v roce 1980. V té době byl v Zimbabwe poměrně blahobyt, stát patřil k nejbohatším na celém kontinentu. Dřívější bojovník za svobodu byl u obyčejných lidí populární. Jeho vláda se však postupně začala měnit v diktaturu. Mugabe například nařídil vyvlastnit půdu bílých farmářů, jejich farmy a podniky rozdal vojákům a členům své strany. Bělochy pobil nebo vyhnal. Mugabe je obviňován, že kontroluje média, zastrašuje a vězní členy opozice a mění státní ústavu ve svůj prospěch.

cholerou se v Zimbabwe každý den nakazí až tisícovka lidí.Zimbabwe se po třiceti letech jeho vlády zmítá v obrovské krizi. Po několikaměšíčních jednáních se prezident ale dohodl s opozicí na rozdělení moci. Opoziční předák Morgan Tsvangirai, který vyhrál loni na jaře první kolo voleb, se ujal postu předsedy vlády. Hlavou státu zůstává Mugabe, který první kolo voleb zpochybnil a ve druhém, zřejmě i díky odstoupení Tsvangiraie, zvítězil.

Nová společná vláda v Zimbabwe se musí zabývat například téměř 90procentní nezaměstnaností v zemi. Více než polovina obyvatel země je závislá na zahraniční potravinové pomoci a v zemi navíc řádí epidemie cholery, která zabila už přes tři a půl tisíce lidí. Dalších šedesát tisíc cholerou onemocnělo. Zimbabwská měna je kvůli nejvyšší inflaci na světě téměř bezcenná.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video