Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mučení lidí je v Číně běžné, tvrdí Amnesty International

  17:53aktualizováno  17:53
Mučení je v Číně všeobecně rozšířené a systematické, je prováděné ve všech státních institucích, od policejních stanic až po 'převýchovné pracovní tábory', ale také přímo v domácnostech občanů, na pracovištích i na veřejnosti. Obětí mučení se může stát prakticky kdokoliv, od lidí podezřelých z trestných činů, politických disidentů, dělníků, až po zcela nezúčastněné občany a úředníky. Informuje o tom mezinárodní organizace hájící lidská práva Amnesty International.

Rolníka umučili kvůli podezření nepovoleného otěhotnění manželky
Když úředníci z městského úřadu pro kontrolu porodnosti zadrželi Čou Ťiang-siunga v květnu 1998, pověsili ho hlavou dolů, opakovaně ho mrskali a tloukli dřevěnými tyčemi, pálili nedopalky od cigaret a pájkou a nakonec mu vyrvali genitálie. Tento třicetiletý rolník z provincie Chu-nan byl umučen k smrti, protože ho úředníci nutili, aby jim sdělil informace o vlastní ženě, podezírané z toho, že otěhotněla bez povolení, uvádí jako příklad AI ve zprávě, kterou zaslala svojí brněnské pobočce.

V daném případě prý nejde o ojedinělou záležitost, každoročně je v Číně umučeno k smrti mnoho lidí. "Ačkoliv vláda tvrdí, že se věnuje boji proti mučení, příslušná vyšetřování jen zřídkakdy přivedou viníky před soud a vyšetřovatelé ochotně přijímají oficiální zprávy, popírající jakékoliv mučení," uvádí zpráva AI.

Zabít člověka je možné i za stížnost na ceny v obchodě
V roce 2000 sdělovací prostředky v Šen-cenu uvedly celou řadu případů, kdy bezpečnostní úředníci pracující v místních obchodech opakovaně bili, mučili a dokonce zabili zákazníky, kteří si stěžovali na ceny nebo byli podezíráni z krádeže.

Vláda mučení podporuje
Oficiální úsilí o eliminaci mučení je navíc podkopáváno vládními nařízeními v průběhu periodicky se opakujících 'tvrdých úderů', kampaní k potlačení kriminality a politických zákroků, například proti příslušníkům sekty Fa-lun-kung či údajným separatistům v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, kdy úředníci v zájmu dosažení rychlých výsledků dostávají zelenou v používání jakýchkoliv prostředků.

Na stále rostoucí škále úředníků uváděných jako původci mučení jsou zastoupeni výběrčí daní a pokut, soudci, prokurátoři, soudní úředníci, představitelé obecní samosprávy, straničtí vůdcové a úředníci bezpečnostních složek všeho druhu, píše se ve zprávě AI.

Brutální mučení žen policií
Mnoho žen bylo mučeno, a dokonce znásilněno a sexuálně zneužíváno příslušníky policie, kteří je obviňovali z prostituce. Policie má pravomoc ženám podezíraným z prostituce uložit okamžitou pokutu a na ně i jejich údajné klienty uvalit vazbu až v délce dvou let za účelem "dozoru a výchovy". Policie zadržuje a mučí ženy s cílem získat od nich seznamy jejich údajných klientů, které by pak mohla vydírat. Mnoho údajných prostitutek i jejich klientů v důsledku mučení zemřelo.

Mučení politických disidentů zůstává obvyklou praxí. K potlačení disentu je zneužívána i psychiatrie.

Čínská média bojují proti zneužívání moci
Při odhalování příslušných případů hrají čínská média stále významnější roli a přispívají tak do prohlubující se debaty o zneužívání pravomocí ze strany policie, mezerách v právní ochraně a hrůzách určitých druhů vazby. Nikdy však nepřinášejí údaje o mučení v "politických" případech. 

Celosvětová kampaň Amnesty International
Zpráva AI byla zpracována jako součást celosvětové kampaně AI "Take a Step to Stamp out Torture". V rámci této kampaně připravila celou řadu aktivit i česká pobočka AI, například infostánky, podklady pro psaní apelů vyzývající dotyčné politické představitele k zastavení mučení, koncerty pro lidská práva, mše za oběti mučení.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Smráká se nad uprchlickými kvótami? Tusk je hodlá označit za neúčinné

Nový předseda Evropské rady Donald Tusk (30. srpna 2014)

Přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské země Evropské unie podle kvót je neefektivní nástroj, který státy bloku...

Ty ženy neznám, jde o kampaň demokratů, brání se Trump nařčení z obtěžování

Americký prezident Donald Trump během setkání se zástupci NASA v Bílém domě

Americký prezident Donald Trump v úterý odmítl výzvy k vyšetřování svých údajných prohřešků vůči ženám a nařčení z...

Nemáme planetu B. Macron v Paříži pořádá klimatickou konferenci

Herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger přijel do Paříže na...

Dva roky po klimatické konferenci v Paříži, která přinesla mezinárodní dohodu o boji s globálním oteplováním, se ve...

Peugeot Partner 1,9d...
Peugeot Partner 1,9d...

r.v. 2002, naj. 198 000 km, diesel
45 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz