Slavnostní mše a oslavy 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Velehradě.

Slavnostní mše a oslavy 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Velehradě. | foto: Luděk OvesnýiDNES.cz

Věrozvěsty si připomněly tisíce poutníků, papež poslal zdravici

  • 220
Na třicet tisíc lidí se na Velehradě zúčastnilo slavnostní mše u příležitosti oslav 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Nádvoří před bazilikou bylo zaplněné do posledního místa. Lidé sledovali její průběh i na dvou velkoplošných obrazovkách.

Medaile pro Čechoameričany

Česká biskupská konference v závěru slavnostní mše udělila i několik vyznamenání osobnostem z oblasti kultury. Jedna z pamětních medailí poputuje až za oceán, k Čechoameričanům Raymondovi a Clarice Snokhousovým. Manžele, kteří žijí na ranči u městečka West, poničeném v dubnu výbuchem továrny na hnojiva, ocenila za propagaci české kultury v zahraničí a za podporu církve v ČR i USA. "Nedovedu říct, jaká čest to pro nás je. Je to nádherný a velmi emocionální prožitek," řekl ČTK Snokhous.

Mši celebroval papežský legát kardinál Josip Bozanić. Záhřebský arcibiskup mluvil česky. "Omluvte, prosím, moje chyby," požádal úvodem a sklidil za to potlesk davu. Během mše několikrát vzpomněl Cyrila a Metoděje. "Zde na Velehradě jsem na posvátné půdě, kde Cyril a Metoděj započali své působení mezi Slovany," uvedl mimo jiné.

Slavnosti se nezúčastnil papež František, který nevyhověl pozvání organizátorů. Věřícím však zaslal dopis, který byl přečten před vlastní mší. "Vřele si přeji, aby duchovní a kulturní dědictví Cyrila a Metoděje probudilo ve všech občanech České republiky touhu po vzájemném setkání a otevřenosti. Takové postoje, pokud jsou prožívány v křesťanské lásce, nabývají podoby nezištnosti, odpuštění a smíření," napsal papež.

V samém závěru slavnosti se spustil déšť. Netrval dlouho a lidé, kteří stáli několik hodin na slunci, ho přivítali. Přestože teplota se pohybovala kolem 27 stupňů, na vydlážděném nádvoří, které ze tří stran svírají budovy, byla pocitová teplota mnohem vyšší.

Mezi lidmi proto procházeli dobrovolníci Maltézské pomoci a nabízeli vodu. Organizátoři po loňských zkušenostech, kdy řada lidí kolabovala z horka, opakovaně vyzývali poutníky, aby na pitný režim nezapomínali.

Zdravotníci naštěstí mnoho práce neměli, do pátečního odpoledne ošetřili 21 lidí, z nich jen dva museli na další vyšetření do nemocnice. "Ostatní zůstávali. Šlo hlavně o nevolnosti nebo žaludeční potíže," uvedl mluvčí krajské záchranné služby Petr Olšan.

"Je to zlé, škoda, že tady nejsou stromy, pod které by se člověk schoval. Ale jinak je to moc pěkně upravené. Za dva roky, co jsem tady nebyl, se Velehrad velmi proměnil," řekl Miloslav Novotný z České Lípy.  Přijel i s manželkou a vnukem. "Byl jsem tady poprvé v památném roce 1985 a od té doby každý rok. Jen poslední roky jsme vynechali, kvůli zdraví," svěřil se.

Dorazili i poutníci z ostravsko-opavské diecéze, kteří zvládli 130kilometrovou vzdálenost mezi Opavou a Velehradem za šest dní. Věkový průměr stohlavé skupinky byl zhruba 20 let a mladí poutníci vedle baziliky uspořádali koncert.

"Cesta to byla dlouhá, ale stála za to. Počasí nám vyšlo a sešla se výborná parta," usmíval se bubeník Petr Knápka. Kromě bubnu měli k dispozici ještě kytaru a sbor, většina poutníků stála na trávě vedle baziliky bosky, boty pověšené přes rameno.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video