Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mrtví v Makedonii přibývají

  19:02aktualizováno  19:02
Situace v Makedonii se stále vyhrocuje. V zemi přibývají mrtví. Ráno zemřelo poblíž metropole Skopje osm makedonských vojáků a deset bylo zraněno, když jejich automobil najel na minu. Sílící hlasy, aby vláda zasáhla proti Albáncům silou, podpořil i premiér Ljubčo Georgijevski. Jeho úřad však později popřel, že premiér chce odstoupit od plánované mírové dohody, jak z jeho původního prohlášení nepřímo vyplývalo.
Podívejte se na fotografie. Uvnitř článku: tabulka - Cesta k dohodě trvala Makedonii pět měsíců.

"Osobně jsem přesvědčen, že pokud bude Makedonie jednotná a vyhne se dřívějším chybám, má sílu vyhrát boj o svou vlastní obranu," prohlásil premiér.

Mírová dohoda, s níž ve středu souhlasili představitelé všech vládních makedonských i albánských stran, by měla být podepsána v pondělí 13. srpna.

Strany ale dohodu odsouhlasily pod silným tlakem Západu za situace, kdy prudká eskalace bojů zcela zmařila křehké příměří z 5. července. A právě premiérova strana Vnitřní makedonská revoluční organizace - Demokratická strana makedonské národní jednoty - na ni přistoupila s krajním odporem krátce poté, co byla rozhodnuta z jednání odstoupit.

Činitel úřadu makedonského premiéra však později uvedl, že premiér je připraven mírovou dohodu v pondělí podepsat, aby prý mezinárodní veřejnost získala jasnější obraz o tom, kdo je v Makedonii pro mír a kdo pro válku.

Pohřbu deseti makedonských vojáků, kteří byli ve středu ráno zabiti ze zálohy albánskými povstalci u obce Grupčin na silnici Skopje-Tetovo, se v pátek zúčastnily tisíce lidí v ovzduší nabitém rozhořčením.

U Tetova zemřel další makedonský voják
Při čtvrtečních přestřelkách mezi makedonskou bezpečností a albánskými povstalci zemřel jeden makedonský voják a další byl zraněn. Bojovalo se v okolí obce Ratae zhruba deset kilometrů severovýchodně od Tetova.

K útoku se přihlásila kosovská organizace

Ke středečnímu útoku na konvoj makedonské armády, při němž přišlo o život deset vojáků a tři byli zraněni, se přihlásila málo známá kosovská organizace, která si říká Národní albánská armáda.

Makedonci drancovali Skopje
Stovky Makedonců, rozhořčených středečním zabitím deseti vojáků albánskými rebely, v noci na čtvrtek ničily obchody v centru metropole Skopje. "Tetovo-Makedonie," skandovali mladí demonstranti a házeli dlažební kostky do vitrín obchodů na hlavní třídě, která vede k budově parlamentu. Rozbitými vitrínami pronikali do obchodů, které pak drancovali a odnášeli si z nich věci.

Proti demonstrantům zasáhla asi desítka policistů s helmami a neprůstřelnými vestami a snažila se je rozehnat obušky a slzným plynem. Situace se uklidnila až po půlnoci. Po demonstrantech zůstaly ulice plné střepů.

Nepokoje vypukly i v rodišti zabitých vojáků
Nepokoje vypukly ve středu večer také v jihomakedonském městě Prilep, odkud pochází většina ze zabitých makedonských vojáků. Demonstranti vyrabovali a zapálili nejméně šest obchodů patřících Albáncům a podpálili také mešitu. Kolem deváté hodiny večer, kdy vstoupil v planost nově vyhlášený zákaz nočního vycházení, se vrátil do města klid.

Boje v Tetovu
V makedonském Tetovu propukly ve středu tvrdé boje. Byla slyšet střelba z automatických zbraní a výbuchy. Albánští povstalci prohledávali domy ve městě a pátrali po příslušnících policie a armády. Rovněž zřídili kontrolní stanoviště u jižního výjezdu z Tetova, na silnici vedoucí k městu Gostivar, a prohledávali vozidla, která opouštěla město.

Při ozbrojených srážkách zahynul jeden Albánec. Dva makedonští civilisté - otec s tříletou dcerkou - byli zraněni.

Situace hraničí s občanskou válkou, varoval západní zdroj z místa bojů. Nikdo není na ulicích, všude se střílí, hlásil starosta města.

Co obsahuje dohoda, která bude podepsána v Ohridu:

1) Albánština - bude vedle makedonštiny oficiálním jazykem v oblastech, kde žije více než 20 procent Albánců.

2) Policie - během dvou let by mělo policejní sbory posílit asi 1000 Albánců. Policie zůstane pod kontrolou vlády ve Skopje.

3) Ústavní změny dají albánské menšině v parlamentu možnost, aby se účinně bránila proti většině v případě zákonů, které se jí dotýkají.

4) Albánskou univerzitu v Tetovu bude částečně financovat makedonský stát.

Dokument podrobně popisuje i odzbrojení albánských povstalců a nabízí amnestii všem, kteří se podle kritérii Mezinárodního soudního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu neprovinili proti lidskosti a nespáchali válečné zločiny.

Pod dohodou jsou podpisy představitelů dvou makedonských a dvou albánských stran.

Mírová dohoda pod tlakem
Ve snaze zastavit eskalaci krize se hlavní makedonské strany ve středu odpoledne v Ohridu na jihozápadě země urychleně a pod tlakem Západu dohodly, že v pondělí 13. srpna podepíšou konečnou mírovou dohodu. Všeobecně se očekávalo, že tato dohoda ukončí šestiměsíční krizi v zemi.

Rebelové zabili deset vojáků
Ve středu po poledni se bojovalo i u obce Grupčin (asi 30 kilometrů západně od Skopje) na cestě vedoucí do Tetova. Silnice Skopje-Tetovo byla zcela odříznuta. Ve středu ráno zde albánští rebelové přepadli konvoj makedonských sil a zabili deset vojáků a další tři zranili.

Jde o nejvyšší počet obětí během jediného útoku od února, kdy boje v Makedonii začaly, uvedl mluvčí vlády Antonio Milososki. Podle něho se rebelové mstili za smrt pěti Albánců, které zabili makedonští policisté při úterní razii ve Skopji. Povstalci nyní podle Milosoského zřejmě sestupují z hor a snaží se obsadit další území na severu země, kde už kontrolují řadu vesnic a několik silnic.


Makedonská policie zabila pět rebelů
V úterý přišlo při razii makedonské policie ve Skopji o život pět Albánců. Podle makedonského ministra vnitra jsou všichni zabití Albánci příslušníci povstalecké Národní osvobozenecké armády, kteří údajně připravovali údajně útok na Skopje. Mezi mrtvými je podle ministra i povstalecký velitel zvaný Teli, který pochází z Albánie. Při operaci policie zabavila malý kamion se zbraněmi 

Česká vláda pošle do Makedonie výsadkáře

NATO je připraveno vyrazit
Do 48 hodin po uzavření konečné mírové dohody mezi makedonskými a albánskými stranami je NATO připraveno spustit operaci pod názvem Operation Essential Harvest. Zúčastní se jí 3500 vojáků z několika zemí NATO, kteří budou pomáhat při sběru a ničení zbraní a munice albánských povstalců. Prohlásil to v pondělí ve Skopje mluvčí aliance major Barry Johnson.

Velitelem mise NATO v Makedonii bude dánský generálmajor Gunnar Lange, jenž je nyní vojenským představitelem aliance ve Skopji. NATO již má v Makedonii 3000 vojáků. Tamní jednotky především poskytují podporu pro misi aliance v jihosrbském Kosovu.

Cesta k dohodě trvala Makedonii pět měsíců

únor - březen 2001 U makedonsko-kosovských hranic, zejména ve vesnicích severně od města Tetovo, vypukly boje mezi vládními vojáky a albánskými povstalci z Národní osvobozenecké armády (UÇK).
2. dubna Makedonští představitelé zahájili jednání se zástupci albánské menšiny o reformách.
3. května 2001 Vládní jednotky zahájily ofenzivu proti povstalcům, kteří mezitím obsadili řadu horských vesnic.
8. května Vláda oznámila, že předčasné parlamentní volby budou do konce ledna 2002. K vyjednávání o vládě národní jednoty donutila Makedonce EU.
13. května Parlament schválil novou vládu národní jednoty sedmi slovanských a albánských stran ve snaze vypořádat se s útoky albánských povstalců.
29. května Vláda nabídla povstalcům záruky bezpečného odchodu do Kosova; ti to odmítli.
25. června Po jednání se zástupci NATO souhlasili povstalci z UÇK se stažením (bez odzbrojení) z obce Aračinovo.
9. července Začala jednání na základě plánu předloženého mezinárodními vyjednavači.
24. července Vláda obvinila NATO a západní vyjednavače, že podporují albánské povstalce, Makedonie poté uzavřela všechny přechody s Kosovem, boje kolem Tetova pokračovaly.
28. července V Ohridu začala nová mírová jednání.
8. srpna Obě strany se dohodly, že v pondělí podepíší mírovou dohodu.

Makedonský policista zastavoval novináře na silnici Skopje-Tetovo, která byla uzavřena v důsledku útoku albánských povstalců na konvoj makedonských ozbrojených sil. Při útoku přišlo o život deset vojáků a tři další byli zraněni. (8. srpna 2001)

Makedonský policista dostává aktuální informace od posádky obrněného vozidla, které se právě vrátilo od obce Grupčin, kde probíhaly ozbrojené srážky mezi vládními silami a albánskými povstalci. Silnice spojující města Skopje a Tetovo byla uzavřena po útoku na konvoj makedonských ozbrojených sil, při kterém bylo zabito deset vojáků. (8. srpna 2001)

Část úlovku ze zbraní, které zabavila makedonská policie 7. srpna ve Skopje při zátahu na skupinu Albánců. Při akci bylo zabito pět lidí, kteří byli podle prohlášení policie příslušníky albánské povstalecké Národní osvobozenecké armády (UCK). (8. srpna 2001)

Nepokoje vypukly ve středu večer v jihomakedonském městě Prilep, odkud pochází většina ze zabitých makedonských vojáků. Demonstranti vyrabovali a zapálili nejméně šest obchodů patřících Albáncům a podpálili také mešitu. (9. srpna 2001)

Nepokoje vypukly ve středu večer v jihomakedonském městě Prilep, odkud pochází většina ze zabitých makedonských vojáků. Demonstranti vyrabovali a zapálili nejméně šest obchodů patřících Albáncům a podpálili také mešitu. (9. srpna 2001)

Ohořelé zbytky makedonského vojenského nákladního auta, které 8. srpna zasáhli albánští povstalci při útoku na makedonský armádní konvoj na dálnici mezi Skopjí a Tetovem. Útok, během kterého zahynulo deset makedonských vojáků, ohrozil mírovou dohodu mezi Albánci a Makedonci. Tu chtějí předáci politických stran podepsat 13. srpna. (9. srpna 2001)

Tisíce lidí se 10. srpna ve městě Prilep na jihu Makedonie zúčastnily pohřbu deseti makedonských vojáků, kteří byli 8. srpna zabiti ze zálohy albánskými povstalci u obce Grupčin na silnici Skopje-Tetovo. (10 srpna 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Řidič zrychloval, těla létala vzduchem, líčí svědci útok v Torontu

Svědkyně incidentu v Torontu, kdy řidič dodávky vjel do chodců na přechodu....

Řidič s bílou dodávkou, který porážel lidi na chodníku u rušné ulice v Torontu, dobře věděl, co dělá. Jel rychlostí...

V Torontu najel řidič dodávky do lidí. Deset mrtvých, patnáct zraněných

Poničená dodávka, kterou řidič vjel do chodců v Torontu. (23.4.2018)

Nejméně 10 lidí zemřelo a dalších 15 zranil řidič dodávky, když v kanadském Torontu vjel do chodců na přechodu....

Usámův bodyguard dostává v Německu podporu, deportovat ho nejde

Šéf teroristické organizace al-Káida Usáma bin Ládin na archivním snímku

Někdejší bodyguard teroristického vůdce Usámy bin Ládina žije už léta v Německu a na příspěvcích od státu pro sebe a...

Najdete na iDNES.cz