Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mrtvé moře má zachránit živá voda z daleka

  9:52aktualizováno  9:52
V biblické zemi je na spadnutí další zázrak: za pár let má začít do vysychajícího Mrtvého moře proudit voda z Rudého moře. A odvrátit tak, aby se tato nejníže položená vodní plocha světa zcela vypařila. Izrael o víkendu oznámil, že po dlouhém jednání získal příslib Světové banky, že bude spolufinancovat první, zkušební fázi projektu.

U Mrtvého moře. Tato nejníže položená vodní plocha světa vysychá, každý rok klesne hladina skoro o metr | foto: Reuters

V rámci ní by měl do roku 2011 být vybudován systém potrubí o délce zhruba 180 kilometrů, který přivede z Rudého moře první "zkušební" dávky mořské vody. A též bude napájet odsolovací zařízení, která budou zásobovat vodou Izrael, Jordánsko i palestinská území.

Pokud se tato testovací fáze osvědčí, po letech může přijít na řadu hlavní fáze - vybudování mohutného kanálu, který by s konečnou platností zvrátil vysychání Mrtvého moře.

To se ztrácí opravdu doslova před očima, každý rok jeho hladina poklesne zhruba o metr. Pokud by se nepřišlo s nějakým řešením, podle pesimistických předpovědí by prastaré moře někdy kolem roku 2050 úplně zmizelo z povrchu zemského.

Nikdy se to nestane, tvrdí skeptici

Ale bude onen velký kanál nakonec opravdu vybudován? Izraelská vláda nyní opakuje, že vše je na dobré cestě a že věří v úspěšné završení celé "vodní revoluce".

Skeptici ovšem stále říkají: je to megalomanský plán, který je tak náročný a nákladný, že nejspíš nikdy nebude uveden v život. O propojení obou moří se hovoří několik desítek let a až dosud se celý projekt vždy nakonec nějak zasekl.

Nejde jen o peníze: kritici varují před tím, že tak dramatický zásah do ekosystému celé oblasti by se mohl vymstít. Není například jasné, zda mořská voda nenapáchá v Mrtvém moři více škody než užitku.

Další argument skeptiků zní: systém by procházel oblastí častých zemětřesení, a pokud by byl narušen, slaná voda může kontaminovat životně důležité zásoby sladké podzemní vody.

Izraelci, Palestinci i Jordánci vše považují za významný projekt, v němž nejde jen o vysychání, ale též o regionální spolupráci, nové zdroje pitné vody a soustavu hydroelektráren. Zkrátka o plán, který by dokázal zachránit nejen Mrtvé moře.

A proč vlastně vysychá? Protože lidé spotřebují většinu vody z řeky Jordán, která ho zásobuje, v zavlažovacích kanálech. Část ekologických aktivistů proto opakuje: zapomeňme na vodu z Rudého moře. A zachraňme nejdřív vody biblického Jordánu.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Připravte si plynové masky, velí Filipíny. Sopka Mayon je opět vzhůru

Filipínská sopka Mayon se znovu probudila. (22. ledna 2018)

Filipínské úřady v pondělí po mohutné erupci vulkánu Mayon na jihu hlavního filipínského ostrova Luzon vyhlásily...

Migranty u Dunkerku ničí zima a zmar, Afghánec přišel na cestě o nohy

Žadatelé o azyl v oblasti okolo Calais a Dunkerku žijí v lesích v...

Na severozápadě Francie se začínají hromadit uprchlíci a migranti, kteří se stále zoufalejšími pokusy pokoušejí dostat...

Vláda USA kvůli sporům nemá peníze na provoz, nejde linka do Bílého domu

Cedule u Sochy svobody s oznámením, že kvůli neschválenému rozpočtu americké...

Američané se v pondělí probudili do třetího dne rozpočtového provizoria. Takzvaný shutdown ovlivňuje statisíce státních...

Najdete na iDNES.cz