Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mrtvá těla na výstavě

  10:26aktualizováno  10:26
Vždy když se šestapadesátiletý německý profesor anatomie Gunther von Hagens objeví se svou výstavou originálně preparovaných lidských těl na novém místě, přiláká davy zvědavých návštěvníků. V Berlíně vidělo jeho expozici u Východního nádraží přes milion lidí. Umělecké sochy z mrtvol v živoucích polohách ale vyvolávají i kritiku.

Pozornost poutají především celé lidské trupy, někdy rozřezané na dvou až osmimilimetrové plátky, jindy rozložené na orgány nebo tělesné fragmenty. "Smrt jako putovní cirkus a překonané tabu," komentoval expozici deník Lübecker Nachrichten.

"Žádná umělecká výstava ještě nebyla s to přitáhnout takové masy," tvrdí Frankfurter Rundschau. Neuvěřitelným poučením byly exponáty pro tenistu Andre Agassiho. Rocková zpěvačka Tina Turner předvedené komentovala: "Díky za takovou analýzu lidského těla."

Po odchodu z NDR se vědec usadil v Heidelbergu
Von Hagens vystudoval v šedesátých letech medicínu na univerzitě ve východoněmeckém městě Jena. V roce 1968 byl dva roky vězněn za pokus utéci z NDR. Odtud nakonec odchází v roce 1970. Usadil se v Heidelbergu, kde o sedm let později objevil novou techniku konzervace lidských těl - plastinaci. V roce 1994 zde v bývalé autodílně založil vlastní ústav, kde používá špičkové technologie.

Lékař vymyslel novou metodu uchovávání těl
Plastinace je proces, který překonává dosavadní metody ukládání těl nebo orgánů do skleněných nádob s formalínem. Při zhruba rok trvajících pracech probíhají dvě změny: nejdříve se tělesné tekutiny a tuky nahrazují acetonem a ten je pak v preparovaném těle vystřídán ve vakuovém prostředí umělohmotným roztokem. Ten způsobí tvrdnutí tělesných tkání. Ty a také iizolované orgány se tak konzervují velmi věrně a názorně.

Von Hagensův ústav zatím od dárců získal 115 těl. Výstava předvádí asi 200 preparátů, z toho 25 celých lidských trupů. Mnohé jsou v pohybu, a nesou názvy jako plavkyně a vrhač. Berlínskou novinkou je plastinát jezdce na koni, který je také vypreparován.

"Své tělo považuji za zázrak přírody," říká 76letá žena, která se zařadila mezi ty, kdo se rozhodli svou tělesnou schránku věnovat po smrti k plastinaci. K dárcům patří mimo jiné i 31letý muž, který pracuje v Hagensově ústavu.

Média: mezi exponáty jsou i těla ruských vězňů
Některá německá média vědce obvinila, že vystavuje zemřelé vězně z Ruska, kteří byli vydáni bez svého předchozího souhlasu. Na jednom těle totiž novináři objevili tetování psané cyrilicí. Profesor to popírá. Tvrdí, že sice před dvěma lety uzavřel dohodu s anatomickým ústavem v Novosibirsku, první těla z Ruska ale prý dostal až loni na podzim.

VÝSTAVA

Expozici "Svět těl - fascinace pravostí" od roku 1996 navštívilo 7,4 milionu lidí. Přes dva a půl milionu v Japonsku, později miliony dalších v Německu, Rakousku a Švýcarsku. V německé metropoli bude výstava k vidění do 2. září, pak se přesune do Belgie.

Při zhruba rok trvajících pracech plastinace probíhají dvě změny: nejdříve se tělesné tekutiny a tuky nahrazují acetonem a ten je pak v preparovaném těle vystřídán ve vakuovém prostředí umělohmotným roztokem. Ten způsobí tvrdnutí tělesných tkání. Ty a také iizolované orgány se tak konzervují velmi věrně a názorně, 13. srpna 2001

Pozornost návštěvníků poutají především celé lidské trupy, někdy rozřezané na dvou až osmimilimetrové plátky, jindy rozložené na orgány nebo tělesné fragmenty, 13. srpna 2001

Exponát Plavkyně na berlínské výstavě Svět těl - fascinace pravostí, 13. srpna 2001

Profesor anatomie Gunther von Hagens s exponáty, 13. srpna 2001

Řez lidskou hlavou silný několik milimetrů je jedním z exponátů na putovní výstavě německého profesora anatomie Gunthera von Hagense, 13. srpna 2001

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

V Kosovu zavraždili předáka místních Srbů, Bělehrad je v pohotovosti

Oliver Ivanovič na snímku z října 2004

Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl v úterý zavražděn v Kosovské Mitrovici. Oznámila to srbská...

Při zásahu armády zemřel „Venezuelský Rambo“, smrt vysílal na internetu

Policista Oscar Pérez se účastnil smuteční akce za oběti protestů ve Venezuele...

Bývalý venezuelský policista Óscar Pérez, přezdívaný "Venezuelský Rambo", který se pro některé stal symbolem boje proti...

Američané v Sýrii staví armádu s Kurdy. Teroristy rozdrtíme, hrozí Turci

Bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) v Rakce. (16. října 2017)

Spojené státy oznámily, že na severu Sýrie vznikne jednotka o 30 tisících vojácích. Ti by měli ochránit území, které...

Najdete na iDNES.cz