Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mrtvá selata vyváželi na hnůj za obec

  19:42aktualizováno  19:42
Š ť á h l a v y - Pracovníci zemědělského družstva ve Šťáhlavech na Plzeňsku si s likvidací uhynulých selat příliš hlavu nelámali. Mrtvá zvířata totiž vyváželi za obec na pole. Případem, na který upozornili místní obyvatelé, se začala zabývat okresní veterinární správa. Družstevníkům hrozí za prohřešek proti předpisům až sto tisíc korun pokuty.

Na území bývalého Československa se lokální epidemie slintavky a kulhavky vyskytla naposledy před téměř třiceti lety, v roce 1972, na Slovensku.  

"Takový způsob likvidace je nelegální. Legislativa ukládá zemědělským podnikům, aby uhynulá zvířata předala specializované firmě, které zajistí likvidaci v kafilérii," upozornil ekolog veterinární správy okresu Plzeň-jih František Koukolík, který případ vyšetřuje.

Zvířata zřejmě vyvezli pracovnící z odchovny prasat
Předseda družstva proti zahájení správního řízení nic nenamítal a chybu ani nepopíral. "Vysvětlil, že viníky jsou zřejmě pracovníci v odchovně prasat. Uhynulá selata vyhodili na hnůj, místo aby je uložili do kafilerních boxů," řekl Koukolík.

Některé mrtvoly na poli ležely i několik týdnů
Veterináři zjistili, že zemědělci vyváželi mrtvá selata na pole delší dobu. "Některá těla tam ležela několik dnů, jiná několik týdnů," upozornil Koukolík. Zvířat zahrabaných ve hnoji se všimli obyvatelé obce. 

"Zjistili jsme to asi před třemi dny při procházce. Uhynulá zvířata našel náš pes. V hnoji jsme napočítali jedenáct selat a ještě tam vyčníval kus těla většího prasete. Zřejmě je chtěli zaorat," řekla žena, která chodí venčit psa na polní cestu.

Způsob, kterým se družstevníci zbavili mrtvol považuje za neodpovědnost a hazard. "Zvláště v době, kdy hrozí slintavka a kulhavka. Vždyť se uhynulá zvířata ani nedostala do rukou veterinářů a nikdo neví, na co zemřela. Navíc nedaleko místa se nacházejí studny, z nichž je vodou zásobováno sídliště," upozornila žena.

Družstevníci musejí dát selata do kafilérie
Veterináři zemědělcům nařídili, aby mrtvoly na poli posbírali a zajistili jejich likvidaci v kafilérii. "Odebereme vzorky čerstvě uhynulých selat, abychom měli jistotu, že úhyn nezpůsobila nějaká nemoc. U takovýchto mladých kusů však bývá příčinou smrti to, že je prasnice zalehne, nebo průjmové onemocnění," dodal Koukolík.

Mrtvá selata, která vyváželi družstevníci ze Šťáhlav na pole za obec. Za to, že těla nepředali kafilérii, jim hrozí pokuta 100 tisíc korun, 7. března 2001

Mrtvá selata vyváželi družstevníci ze Šťáhlav na pole za obec. Za to, že těla nepředali kafilérii, jim hrozí pokuta 100 tisíc korun, 7. března 2001

Mrtvá selata vyváželi družstevníci ze Šťáhlav na pole za obec. Za to, že těla nepředali kafilérii, jim hrozí pokuta 100 tisíc korun, 7. března 2001

Mrtvá selata, která vyváželi družstevníci ze Šťáhlav na pole za obec. Za to, že těla nepředali kafilérii, jim hrozí pokuta 100 tisíc korun, 7. března 2001

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Po čelním střetu s kamionem je z auta jen kus šrotu, jeho řidič zemřel

Při čelní srážce kamionu s osobním vozem u jihomoravské obce Závist utrpěl...

Smrtí řidiče osobního auta a zraněním šoféra kamionu skončila pondělní čelní srážka těchto dvou vozidel poblíž...

Chlapce navedl otec i babička, řekla psycholožka v případu týrání dětí

Krajský soud v Hradci Králové.

Šamanské rituály, týrání, manipulace. Krajský soud v Hradci Králové pokračuje v rozplétání případu muže, který je...

Muž při hromadné rvačce v brněnském baru vytáhl nůž a pobodal tři lidi

(Ilustrační snímek)

Velká bitka se strhla v noci na sobotu v jednom z barů v Kozí ulici v Brně. Dvaadvacetiletý muž při ní vytáhl nůž a...

Najdete na iDNES.cz