Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mrázovku lze naposled projít pěšky

  9:02aktualizováno  9:02
Praha - Pražané mají o víkendu poslední možnost k pěší prohlídce rozestavěného tunelu Mrázovka. Návštěvní den v této budoucí jihozápadní části městského okruhu naplánoval magistrát na sobotu. Je to poslední možnost projít tunel pěšky, protože pak už ho budou užívat jen motoristé.

Prohlídka začne v devět ráno a skončí do třinácté hodiny. Začíná na křižovatce ulic Plzeňská a Na Zatlance.

"Na trase budou panely s údaji o tunelu i o návazných stavbách," sdělil iDNES František Polák z firmy Metrostav, která se na stavbě podílí.

Tunely Mrázovka jsou nejdůležitější stavbou městského okruhu, komunikací o čtyřech i více jízdních pruzích, která by měla odvést auta z centra, především z dosud velmi zatížené severojižní magistrály.

Tunel je poslední chybějící částí v západním úseku mezi Radlickou a Strahovským tunelem. Po jeho dokončení tak budou moci auta jet po komunikaci dálničního typu z Prahy 6 až třeba k brněnské dálnici.

Podle Poláka vyhovuje tunel Mrázovka nejnovějším bezpečnostním předpisům. Jeho tubusy mají dostatečnou šířku jízdních pruhů, odstavné zálivy a kromě čtyř únikových cest budou obsahovat i dvě průjezdné propojovací cesty pro hasičská vozidla.

Tunel Mrázovka

- Východní část měří 1013 metrů, z nichž bylo vyraženo přibližně 800 metrů, zbytek se hloubil
- Západní tunelová trouba má dvě části, které celkem měří 574 metrů
- Jízdní pruhy jsou široké 3,5 m
- Předpokládané dokončení tunelu: srpen 2004

V rozestavěném tunelu Mrázovka byl návštěvní den uspořádán už v roce 1999. Podle ČTK stavbu tehdy navštívilo zhruba pět tisíc lidí.

Sdružení tunel nechce
Otevření tunelu Mrázovka v srpnu příštího roku ale zatím není jisté. Úředníci ministerstva dopravy stále řeší odvolání občanského sdružení proti stavebnímu povolení. Že se dokončení důležité dopravní komunikace může zdržet, připouští i šéf dopravního výboru pražského zastupitelstva František Laudát (ODS).

"Toto nebezpečí skutečně hrozí. Záleží na tom, jak rychle rozhodne ministerstvo dopravy o odvolání těchto iniciativ proti jednomu z nájezdových mostů v Plzeňské ulici. Zatím se nemůže stavět," řekl Laudát.

Mluvčí Prahy 5 Vít Drbal je přesvědčen, že si Smíchov oddechne, až bude Mrázovka hotova. "Čekáme, že nám to stáhne auta z ulic. Je sice nebezpečí, že by to sem mohlo naopak natáhnout další vozidla, ale tato nová vozovka by se měla vypořádat i s větším provozem, než je na Smíchově dosud," tvrdí Drbal.

Tunel Mrázovka je však od počátku trnem v oku Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ). Ti proti stavbě dvou tunelových rour, delší východní a kratší západní, neustále protestují a podávají odvolání proti každému z úředních rozhodnutí, které stavbu povoluje.

Zatímco magistrát postup protivníků Mrázovky odsuzuje a viní je z toho, že úmyslně a bezdůvodně zdržují dokončení důležité dopravní stavby, Petr Štěpánek z hnutí Oživení STUŽ hájí.

"Oni nemají jinou možnost, jak protestovat proti zvůli magistrátu. Jeho úředníci porušují zákon, když u této stavby neposoudili její vliv na životní prostředí a obešli zákon tím, že jednotlivé úseky městského okruhu prohlásili za místní stavby. Tito lidé také bojují proti Mrázovce, protože je součástí okruhu, který přivede do blízkosti chráněného památkového centra další desetitisíce aut, a další oblasti tak budou zamořeny smogem," řekl Štěpánek.

Podle šéfa magistrátního odboru městského investora Jiřího Tomana by m inisterstvo dopravy mělo rozhodnout o stavebním povolení v těchto dnech.

Dělníci na stavbě tunelu Mrázovka v Praze 5.

Dělníci na stavbě tunelu Mrázovka v Praze 5.

Dělníci na stavbě tunelu Mrázovka v Praze 5.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Najdete na iDNES.cz