Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mrázek měl kontakty v Zemanově vládě

  5:49aktualizováno  5:49
Vládce českého podsvětí, zavražděný František Mrázek, měl své lidi v Zemanově vládě, jež byla u moci od roku 1998 do roku 2002. Další ze série zjištění MF DNES vyplývá z odposlechů z let 1999 až 2001, které tehdy pořídila policie a které nyní analyzovali detektivové.

Mrázek se znal s exministrem financí Ivem Svobodou a jeho poradkyní Barborou Snopkovou. | foto: Jaroslav HejzlarČTK

Mrázek se znal dokonce s exministrem financí Ivem Svobodou a jeho poradkyní Barborou Snopkovou. Podle odposlechů, jejichž obsah redakce zná, se Mrázek angažoval i v záchranné akci, která měla tehdy oběma politikům ČSSD pomoct, když jim hrozilo zatčení za vytunelování mělnické Liberty.

Mrázek se na všem domlouval s přítelem, tehdejším ředitelem bezpečnosti Národního bezpečnostního úřadu Martinem Hejlem. V telefonech používali přezdívky. Snopkovou a Svobodu nazývali Bába a Dědek nebo Důchody.

Ve středu 10. listopadu 1999 volal Hejl Mrázkovi. Řekl mu, že opět navázal kontakt se Snopkovou. Ta se odmlčela poté, co ji policie začala v létě 1999 stíhat v kauze Liberta.

Druhý den je zatkla policie
Hejl
: "Už volala Bába (Snopková). Už funguje a můžou se rozeběhnout schůzky. Dáme někde kafe." Ve středu 17. listopadu 1999 volal Mrázkovi opět Hejl: "Takže schůzka je dohodnutá na pondělí na kulaté šestce, ty Jeleni. Obsazení: Martin, Franta, Barbora a Ivo." Mrázek: "Pěkný. Budu tam."

"Kulatá šestka" znamenala místo setkání: Vítězné náměstí v Praze Dejvicích a "Jeleni" byl krycí název pro restauraci Obora. Pro policii to byl jasný signál. Schůzku čtveřice Mrázek, Hejl, Snopková a Svoboda monitorovala.

Snopkovou a Svobodu však hned druhý den po konspirativní schůzce s Mrázkem a s Hejlem zatkla policie. Detektivové se obávali, že by mohli po konzultacích s Mrázkem zlikvidovat důkazy o své trestné činnosti v Libertě.

Mrázek se o zatčení obou politiků dozvěděl od svého policejního zdroje. Ihned proto volal Hejlovi.

Úterý 23. listopadu 1999
Mrázek
: "Nevíš, co se děje? Prej sebrali Bábu (Snopkovou) a jsou u baráku toho druhého (Svobody). Mám to od kuchařů (policistů). Snažím se, aby to nějak vyřídili, ale zatím nic nového nevědí."

Hejl: "Doufám, že to nesouvisí se včerejškem (se schůzkou)." Mrázek: "Tak to teda taky doufám, že to nesouvisí se včerejškem. To by byla katastrofa. Už včera jsem měl divné tušení. Kolem šla asi třikrát stále stejná postava. V každém případě příště schůzka jedině mimo město."

Hejl: "Zbývá jen doufat, že to bylo kvůli něčemu jinýmu. Je to divné i z toho důvodu, že (Snopková) měla být dneska u Mlhy (Miloše Zemana)."

Jak pomoct?
Za chvíli se Mrázek dozvídá důvod zatčení. Mrázek: "Tak už vím. Kočárky (kauza vytunelované Liberty Mělník)! Bylo to připravované. Mělo to být o týden dýl. Takže to vůbec nesouvisí. Mám to od Zvířete (právník Veverka). Ona už je na Kladně (ve vazbě) a on to ví, že jsou u něj u baráku. Mám člověka, kterej má na něj dobrej kontakt. Může mu zavolat, aby zůstal tam, co je."

Hejl: "Cinkni mu, já na něj nemám číslo." Za chvíli volá Mrázkovi opět Hejl. Hejl: "Teď jsem zjistil, že Bába dostala vazbu, a teď jde o to, aby to neprošlo soudem. Prý jsou pokyny z velkých výšek. On (Svoboda) je doma a nesmí ven. Vzkázali jsme mu, ať nevychází."

Mrázek s Hejlem vymýšlejí, jak Snopkové a Svobodovi pomoct. Uvažují, které právníky jim doporučit, jestli Miroslava Kříženeckého (Míra), nebo Josefa Monsporta.
Hejl: "Co kdyby do toho skočil Míra?" Mrázek: "Zavolám mu."

Cesta k miliardám
Hejl
: "Dej mi spojení na Monsporta." Mrázek: "No, možná by to zařídil on. Možná by šla navrhnout i kauce, ale kdo by to složil? No, snad by se to nějak vymyslelo."
Hned po Snopkové skončil ve vazbě i exministr Ivo Svoboda. To Mrázkovi překazilo všechny plány. Policie pak zjistila, že Mrázek chtěl u Svobody a Snopkové získat podporu pro jeden svůj velký obchod – deblokaci ruského dluhu.

Mrázek se na ní domluvil se svým obchodním partnerem, izraelským podnikatelem Barakem Alonem. Kdyby deblokace vyšla, nemusel by Mrázek už v životě nic dělat. Byl by miliardář. Proto se tak snažil Svobodovi a Snopkové pomoct.

Středa 8. prosince 1999
Mrázek o nich mluvil jako o Dědkovi a Bábě. Jindy, aby zrychlil debatu, je nazval jednoduše Důchody. Mrázek: "Je šance dostat Důchody ven. Je třeba jednat."
Hejl: "Zítra jim budu moct poslat vzkaz. Nevím, kdy se tam dostane." Mrázek: "Ti řeknu, že byla velká škoda, že to (kontrakty) nestihla (Snopková) udělat. To byla škoda obrovská… a kšeft."

Snopková i Svoboda byli nakonec za podvody odsouzeni. Teď si odpykávají pětiletý trest ve vězení.

Mrázkovi přátelé

Bývalý ministr financí Ivo Svoboda a jeho poradkyně Barbora Snopková vedli ministerstvo v letech 1998 až 1999. Pak je policie obvinila z vytunelování mělnické Liberty. I po jejich odchodu z resortu je František Mrázek využíval jako své vlivné přátele v politice. Svoboda těsně předtím, než rezignoval, zplnomocnil firmu Mrázkova partnera Baraka Alona k vymáhání ruského dluhu.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Z Motola na letiště a z Letňan do Čakovic. Praha zkoumá prodloužení metra

Praha dál prověřuje možnosti rozšíření dopravy na Letiště Václava Havla v Ruzyni. Tentokrát místo ze stanice metra A...

Vinaři dostali statisícové pokuty, nedovoleně vypouštěli odpadní vody

Vypouštění odpadních vod ve Vinařství Kovacs.

Kontroloři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v posledních dvou letech zaměřili na vinaře z Břeclavska a...

Háčkovaná paráda zdobí ve Františkových Lázních stromy i Františka

Netradiční háčkovaná výzdoba v ulicích Františkových Lázní

Zajímavá tradice vzniká ve Františkových Lázních. Do slušivých háčkovaných oblečků tam odívají nejen symbol města,...Najdete na iDNES.cz