Mravní kodex skončil pod stolem

Praha - Členové městského zastupitelstva včera nenašli dostatek odvahy k tomu, aby přijali kodex chování a jednání poslanců při zastupování města v orgánech různých společností. Tuto normu si sice před dvěma měsíci vyžádali, ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček ji předložil a poslanci ji smetli ze stolu a k návrhu nepřijali žádné usnesení ani se neshodli na jeho dopracování.

"Byli jsme připraveni na kodexu dále pracovat podle zadání zastupitelstva, ale že nedospělo vůbec k žádnému závěru, to mě překvapilo," konstatoval Zajíček. Vniveč tak mimo jiné přišla práce pěti úředníků magistrátu, kteří přípravou kodexu strávili podle ředitele Zajíčka zhruba měsíc.

Kodex mimo jiné vycházel z obchodního zákoníku a také kodexu chování zaměstnanců magistrátu. Šlo o etické a morální předpoklady při zastupování města v představenstvech, dozorčích radách a na valných hromadách společností, kam poslance město vyšle. Kromě jiného by takový člověk nesměl přijímat žádné pozornosti ani zvýhodnění, tím méně pak úplatky, které by mohly jeho jednání ovlivnit, zakázáno by měl podnikání ve stejném oboru, prokazovat by musel bezúhonnost ve smyslu zákona o živnostenském podnikání.

Člen zastupitelstva Michael Hvížďala (US) se přimlouval za více omezujících kritérií. "Bylo by dobré stanovit, v kolika radách a představenstvech mohou zastupitelé být a měli by zveřejňovat svůj příjem. Jasná pravidla jsou zapotřebí," řekl. Také jeho stranický kolega Jiří Witzany požadoval uveřejňování odměn. Milan Press (US) označil kodex za první krok a navrhl vytvoření komise, která by návrh ještě dopracovala.

"Doufám, že je to krok první a zároveň poslední a kodex zahodíme," usoudil Petr Krejčí (ODS), čímž dal najevo odpor této koaliční strany k tomu, aby dobře placené působení poslanců v představenstvech a radách  různých společností bylo transparentní. Krejčí soudí, že je třeba změnit zákony, aby pravidla byla stejná pro všechny zastupitele v celém státě. František Laudát (ODS) řekl, že je skeptický ke kodexům jako takovým. "Kodexy psané nebo nepsané stejně nezabrání korupci."

"Efektivní kodex budeme těžko přijímat. Dokud se nezmění zákony, budou jen těžko nějaká pravidla vymahatelná," míní ředitel magistrátu. Žádný z navržených návrhů nezískal dostatečnou podporu, takže kodex jako by ani nevznikl.

Kodex měl upravit působení poslanců v radách
Kodex měl určit pravidla působení zastupitelů v dozorčích radách a představenstvech městských společností. Členové zastupitelstva by se podpisem tohoto materiálu měli zavázat například k tomu, že nebudou brát úplatky. Podle zákona ale nesmí ani podnikat ve stejné oblasti, jako společnost, v níž město zastupují.

Praxe ovšem tak jednoznačná jako teorie nebude a není. Například Vladimír Göringer z Unie svobody, který je členem dozorčí rady Dopravního podniku, navrhovaný kodex nesplňuje. Je totiž zároveň ve společnosti Elizza, která staví dopravní, inženýrské a další stavby, na což má oprávnění i Dopravní podnik.

Göringer je ovšem přesvědčený, že kodex tím neporušuje. "Dopravní podnik má tak širokou škálou činností, že jakýkoliv zastupitel, který podniká, by kodex porušil," míní.

O opaku je však přesvědčený jeho kolega z KDU-ČSL Marián Hošek. "Je to jasný konflikt zájmů," řekl.

Göringer prohlásil, že pokud zastupitelstvo kodex schválí, sám z dozorčí rady odejde. To však měl zřejmě udělat už dávno. "V kodexu jsou totiž jen povinnosti převzaté z obchodního zákoníku, jenž platí již dnes," řekl Zedněk Zajíček, ředitel pražského magistrátu.

Návrh kodexu ale mluví i o morálce. Podle něj nesmí zástupce hlavního města například přijíat žádné pozornosti, které by mohly ovlivnit jeho jednání.

Zastupitelům se ale materiál nelíbil a tak ho neschválili. Prý je příliš obecný, zabývat se jím budou opět za měsíc.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video