Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mravenci na Jihlavsku budou zkoumáni a sčítáni

  21:25aktualizováno  21:25
Jihlava - Několik následujících let bude trvat specializovaný výzkum života mravenců v jihlavském okrese, který je v těchto týdnech ve fázi příprav. Měl by prozradit nejen to, které druhy mravenců na Jihlavsku žijí, ale také například zmapovat mraveniště lesních mravenců a vytvořit tak základ pro jejich průběžné sledování.

Naposledy se mraveniště na Jihlavsku inventarizovala v letech 1983 a 1984 v rámci celorepublikového ochranářského programu Formica. Nyní bude podobný výzkum zaměřen více i na základní výzkum mravenců. "V této formě se zde nic podobného ještě neuskutečnilo," řekla myrmekoložka Muzea Vysočiny v Jihlavě Klára Tichá, která výzkum s využitím dobrovolných externistů z řad ochránců přírody v následujících třech letech povede.

V úvodní fázi odborníci vytipují v okrese zkoumané lokality a prozkoumají druhové zastoupení mravenců. Později budou vytipované lokality rozděleny na čtverce, které budou podrobně zkoumány.

U všech skupin mravenců budeme zaznamenávat složení mravenčí fauny v rámci čtverců. Mraveniště velkých lesních mravenců, která jsou z ochranářského hlediska považována za nejdůležitější, se budou také navíc zvlášť evidovat: zaznamená se poloha mraveniště a jeho velikost, určí se druh mravenců, zapíšeme, jak je mraveniště zastíněné, či zda a jak je ohrožené," řekla Tichá.

Ačkoli je výzkum zpočátku plánován na tříleté období, bude možné v něm i poté stále pokračovat. "Bude záležet na tom, kolik bude na výzkum peněz, já  sama se budu snažit na další výzkum shánět peníze i prostřednictvím grantů," řekla myrmekoložka.

Na přípravě základních podkladů pro výzkum  - například evidenci mravenišť - se už nyní podílelo sdružení Jihlavští ochránci přírody. "Když můžeme přírodě pomoci, rádi to uděláme. Je to pro nás i přínosné v tom, že se vždycky něco nového dovídáme. Teď se budeme ještě učit jednotlivé druhy mravenců od sebe rozlišovat - to zatím moc dobře neumíme," řekl člen svazu ochránců přírody Daniel Stejskal.

Myrmekologie, věda o mravencích, totiž není v tuzemsku dosud příliš rozvinutým oborem, jako například zoologie, či entomologie. Mravenci jsou takzvaný sociální, neboli společenský hmyz, a proto jsou celosvětově ve středu výzkumů, které provádí evoluční biologové a etologové na špičkových pracovištích. "Díky socialitě se u mravenců vyskytuje celá řada velmi zajímavých jevů," upozornila myrmekoložka.
Například lesní mravenci, kteří budou zabírat podstatnou část výzkumu, jsou důležitým bioregulátorem lesních škůdců - podílí se na udržování přirozené přírodní rovnováhy. "Lesní mravenci dokážou zlikvidovat velké množství škodlivého hmyzu. Žádné zvíře není samo o sobě škůdcem, každé má v ekosystému své místo, ale jen když je tam v přirozeném poměru. Když lidé narušili rovnováhu lesa vysazováním monokultur, může být jeho ekologická stabilita narušena: nějaký druh se tam přemnoží a ve větším množství může způsobit kalamitu," řekla Tichá.

Jaký je praktický význam výzkumu mravenců? Tichá říká, že mimo jiné umožňuje pochopit, že i sebemenší organismus má v přírodě vymezené místo. "Někdy stačí zmizení na pohled bezvýznamného miniaturního organismu k totálnímu zborcení populace jiného organismu. U mravenců je tahle úloha docela dobře probádaná, například se také velmi podstatně podílí na zúrodňování půdy," vysvětlila.
Tichá očekává, že se v přírodě Jihlavska budou vyskytovat zároveň mravenci z nižších i podhorských oblastí. Území se totiž podstatně liší nadmořskou výškou i typem prostředí. "Mohl by se zde například objevit mravenec druhu Formica lugubris, podobný klasickému lesnímu mravenci, od kterého se liší vlastně jen ochlupením. Tento je ale dravější a má schopnost se daleko lépe šířit, takže je považován za velice hodnotnou součást lesního ekosystému. Byl nalezen na Žďárských vrších a myslím, že zde by mohl být také," předvídá myrmekoložka Klára Tichá.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Policie zadržela podezřelého z vraždy prodavačky, skončil na psychiatrii

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní...

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní vraždou prodavačky v obchodním centru v...Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Další z rubriky

Tropy se blíží, brutální napadení a medvědí radost

Nejteplejší den roku na Náměstí Svobody v Brně. (1. srpna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že se do Česka blíží tropické počasí a kolik stupňů bude o víkendu. Uvidíte...

Stát odškodní děti s trvalými následky po očkování, navrhuje ministr

(Ilustrační snímek)

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch plánuje odškodňovat děti, kterým povinné očkování způsobí závažné poškození...

Lessy končí jako policejní přidělenec na Slovensku, nahradit ho může Tuhý

Policejní prezident Petr Lessy

Bývalý policejní prezident Petr Lessy končí ve funkci styčného důstojníka Policie ČR v Bratislavě, kam nastoupil v...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz