Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Možný návrat tramvají do centra Prahy vyvolal bouřlivé reakce

  18:34aktualizováno  18:34
Prahy - Bouřlivou reakci, desítky telefonátů a e-mailů vyvolala diskuse o možnosti vrátit tramvajové tratě zpět do centra Prahy na Václavské náměstí, do ulice Na Příkopě, 28. října či do Opletalovy ulice. Tedy tam, kde už tramvaje v minulosti jezdily, ale odkud je postupně vytlačilo metro. Některé reakce byly pouze jednovětné: jsem rozhodně pro nebo v žádném případě ne. Student ČVUT Martin Šubrt se dokonce chce věnovat návratu tramvají na Václavské náměstí ve své diplomové práci. Další názory naleznete i v chatové diskusi.
Zapojte se do chatu.

 

Hlasy pro tramvaje v centru

Čtenáři MF DNES, kterým se možný návrat tramvají na podélnou osu Václavského náměstí i do dalších ulic centra Prahy zamlouvá, poukazují především na to, že ve středu města nedokázalo metro tramvajovou dopravu nahradit.

Kamil Teplý z Washingtonovy ulice tvrdí, že by byl šťastný, pokud by se podařilo přeložit dálnici až za Národní muzeum i za cenu zmenšení počtu pruhů. "Celé Václavské náměstí by tím získalo ohromě na ceně. Představa, že si mohu klidně sedět  před muzeem na lavičce a pozorovat dění pode mnou, mi lahodí. Tramvajové spojení na Vinohrady by bylo třešničkou na dortu, " napsal a doufá, že dálnice navždy zmizí z Václavského náměstí.

Jednoznačně pro návrat tramvají na Václavské náměstí, a také do ulic Na příkopě a 28.října, je například Oldřich Zámostný. "Jsem ovšem pouze pro tramvaje. V žádném případě pro auta! Myslím, že představa Václavského náměstí takového, jak ho známe z fotografií šedesátých a sedmdesátých let, či jak si ho někteří pamatují, je zcela mylná. Pěší zóna by měla být zachována, ale s tramvajemi. Je tomu tak v mnoha velkých městech ve světě. Výstavbou tramvají v centru města se podle mého názoru zlepší spojení nejen s Vinohrady, ale i v centru samotném. Zkuste se dnes dostat třeba od Národního muzea na Náměstí republiky. Metrem? Než sjedete na nástupiště, pak popojedete jednu stanici, musíte přestoupit na druhou trasu a zase jednu stanici. Pěšky je to možná rychlejší. A v případě, že Dopravní podnik začne opravovat trať v Jindřišské nebo Vodičkově ulici, je to úplná katastrofa," napsal Zámostný.

Také Jan Horal podporuje návrat tramvajové dopravy do centra Prahy. "V historickém centru Prahy musí mít veřejná doprava absolutní přednost před dopravou individuální. Je nutné oddělit jízdní pruhy městské dopravy od dopravy ostatní," míní.

Jiří Vojta ze sedmé městské části soudí, že by bylo vhodné obnovit například tramvajovou trať v Opletalově ulici před Hlavním nádražím. "Případné přeložení nebo zúžení magistrály není v současné době možné, protože by to způsobilo dopravní problémy v širokém okolí magistrály. Je nutno nejdříve dokončit výstavbu městského i vnějšího okruhu (i přes protesty takzvaných ekologů) a pak teprve uvažovat o dopravních omezeních v centru," uvedl Vojta.

Jednoznačně pro návrat tramvají, alespoň do horní části Václavského náměstí, je Jan Šurovský. "Velmi postrádám také trať od Muzea k hlavnímu nádraží. Přiznám se, že cesta z nádraží k Vinohradské tržnici je utrpení. Nyní často jezdím z Vodičkovy ulice na Jižní Město a také to je dálkový pochod k Muzeu za každého počasí."

Tom Pfeifer považuje základní argument odpůrců tramvajové trati, totiž to, že pod Václavským náměstím i pod ulicí Na Příkopě vede metro, za nesmyslné. "Stanice metra v centru Prahy jsou položeny dost hluboko, a proto cesta na nástupiště i ven z metra trvá u těchto stanic i 5 - 10 minut. Pokud by se nepostavila trať přes Václavské náměstí, zůstaly by navíc na tomto náměstí čtyři zcela nevyužité vchody do metra, protože vyúsťovaly k zastávkám, které zanikly spolu s tratí. Přimlouval bych se nejen za obnovení tratě na Václavském náměstí a z Náměstí Republiky na Národní třídu, ale za obnovení i některých ostatních nesmyslně zrušených tratí - například v ulici Na Florenci, z Pražského povstání na Budějovické náměstí a Ryšánku, v Opletalově ulici a podobně. Doufám, že naopak nedojde k další likvidaci tratí," napsal Pfeifer.

Hlasy proti tramvajím v centru

Kocourkov, šílenost, hrůza, nesmysl. To byly nejčastější reakce lidí, kteří s návratem tramvají na Václavské náměstí nesouhlasí. Řada z nich se odvolává na zdravý rozum a někteří z nich poukazují na to, že další tramvajové tratě v centru mohou vyhovovat pouze stavebním firmám, ale rozhodně ne obyvatelům města.

Například Jarmila Melichová z Prahy 1 soudí, že město musí mít zřejmě příliš mnoho peněz, když si dovolí uvažovat o nových tramvajových tratích v centru. "Proč se vlastně stavělo metro? Všechny síly by se měly napnout na odstranění magistrály a ne ji kvůli tramvajím posunovat o kus dál. Připadá mi to jako něčí lobby," soudí.

Jednoznačně proti návratu tramvají na Václavské náměstí je i Jana Davídková. "Je to zbytečné vracení se k překonanému. Pěší zóna, která na Václavském náměstí vznikla, je dokonalá, umocňuje atmosféru tohoto místa, vybízí k procházení a nahlížení do výloh. K dopravě do těchto míst slouží metro, a to zcela dostačuje. Argument, že je nepohodlné pro starší lidi, je možná správný. Pochybuji ale, že by tam důchodci chodili nakupovat. Myslím, že tato místa jsou pro ně - a nejen pro ně - finančně nedostupná," uvedla.

"Považuji to za zvěrstvo. Proč by se měla zrušit pěší zóna, kde je klid a přeměňovat na tramvajovou trať, když jsou zde tři stanice metra," ptala se Viola Vlčková.

I Eva Plšková se domnívá, že by se tramvaje na Václavské náměstí vracet neměly. "Metro dostatečně dopravu naplňuje a ještě si pamatujeme ten provoz, který tam byl. Václavské náměstí je pěkná část Prahy 1, která si zaslouží co nejmenší dopravní ruch a co nejvíce zeleně," soudí.
Jana Vohnoutová označuje možný návrat tramvají za megalomanský projekt. "Magistrála je zlem v centru města, a proto by se měla odlehčit. Ale tramvaje do centra, to ne," řekla.

Podle Hany Davídkové by se měla udělat seriózní anketa, která by prověřila skutečný zájem lidí o návrat tramvají. "Nevěřím, že bylo mnoho lidí pro návrat tramvají. Já si tramvaje v centru pamatuju, ale teď je jiná doba a byl by to krok zpátky," řekla.

Pro Jiří Beneše je návrat tramvají do osy Václavského náměstí hroznou představou. "Proč, když se vše podařilo zklidnit? Nemá smysl dělat z Můstku opět nádraží. Docela mě tyto snahy rozčilují. Bylo by to jen kažení centra Prahy," míní.

Za referendum se přimlouvá Jiří Bouma. "Zavedení tramvají by byl krok zpět. Byla by škoda rušit klid na náměstí a navíc by troleje nepůsobily esteticky. Každopádně je nynější podoba náměstí lepší než dříve. Zavedení tramvají by jenom zvýšilo pohodlí několika stovkám lidí v určité části Vinohrad, a to je všechno," tvrdí Jiří Bouma.

Tři argumenty proti tramvajím má Petr Kříž. "Za prvé je současná podoba hezčí a za druhé by změna stála poplatníky moc peněz. Za třetí: pokud by se chtěla usnadnit povrchová doprava mezi Muzeem a Můstkem, stačilo by v rámci městské dopravy zavést pravidelnou okružní jízdu po Václaváku několika  vláčků podobných těm, které se používají pro okružní jízdy turistů," konstatoval Kříž.

František Šulc považoval nejdříve úvahy o znovuzavedení tramvajové dopravy do centra za aprílový žert. "Já i moji přátelé, rovněž obyvatelé Prahy 1, jsme pátrali, zda tato zpráva nebyla kdesi otištěna 1.dubna. Přesto se tímto - podle mého názoru pomateným a nebezpečným nápadem - začaly zabývat i seriozní instituce.  Věřím ve zdravý rozum obyvatel jichž by se tato šílenost dotýkala a v to, že zabrání realizaci a naopak přibude více klidových oblastí v centru města," napsal.

Tramvaje do centra Prahy? Možná ano

(článek Miloslava Janíka z MF DNES)

Mají se tramvaje opět vrátit do centra Prahy na Václavské náměstí, do ulice Na Příkopě či do Opletalovy ulice? A pokud ano, tak kudy? To jsou otázky, které v nepravidelných intervalech rozviřují debatu mezi dopravními odborníky i mezi obyvateli města. Možné odpovědi i nejrůznější varianty naznačuje výstava v Martinickém paláci na Hradčanském náměstí, která od minulého týdne ukazuje urbanistické studie Pražské památkové rezervace

Mezi nejatraktivnější a současně nejkontroverznější části výstavy, kterou zpracoval Útvar rozvoje města jako podklady pro podrobný územní plán centra Prahy, patří především studie budoucího možného propojení Václavského náměstí s Vinohrady tramvajovou tratí. Studie má zatím několik variant, které bude útvar rozvoje projednávat s městskými částmi a s dalšími zúčastněnými orgány a z diskuse by měl vzniknout návrh na definitivní řešení.

Jedním z nejvážnějších problémů při propojení Vinohrad s Václavským náměstím tramvají je překonání magistrály. "Všechny varianty počítají s tím, že se musí magistrála přeložit až za budovu Národního muzea. To je vlastně vstupní podmínka celého řešení. Nejproblémovější je úsek mezi hlavním nádražím a Rumunskou ulicí. Tam se samozřejmě nevejde vedle sebe dosavadních osm pruhů magistrály. Součástí řešení proto musí být i její zúžení," uvedla Jaroslava Malinová z Útvaru rozvoje města.

Dodala, že bude záležet především na představitelích města zda dají přednost veřejné nebo individuální dopravě v centru. "Bude také nutné posoudit kapacitní možnosti všech křižovatek v okolí, protože zúžená magistrála velmi ovlivní dopravu tím, že propustí mnohem méně automobilů než dnes," řekla.

Největší zájem na znovuzavedení tramvají na Václavské náměstí má první městská část, jejíž zastupitelstvo již loni myšlenku návratu tramvají do této části města podpořilo. "Nerad bych mluvil za celou první městskou část, ale mám pocit že většina zastupitelstva stále návrat tramvají na Václavské náměstí podporuje. Já osobně jsem také jednoznačně pro zavedení tramvají nejenom na toto náměstí, ale i do ulice Na příkopě i do ulice 28. října," řekl místostarosta Prahy 1 Pavel Vlach.

Naopak místostarosta druhé městské části Karel Winkelbauer tak jednoznačný názor nemá. "Mám pocit, že převažuje názor, že tuto tramvajovou trať potřebují právě Vinohrady, ale tak jednoduché to není. Diskuse mezi stoupenci a odpůrci tohoto řešení proto probíhají už roky. Naše stanovisko vznikne do 20. prosince, kdy je uzavírka připomínek," sdělil.

Své názory můžete poslat i e-mailem na adresu miloslav.janik@mafra.cz.

 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...Další z rubriky

Pobodali mě v teplické nemocnici. Milan se poprvé svěřil, co se stalo

Agresivní pacient teplické nemocnice pobodal spolubydlící.

Psychicky narušený muž pobodal 11. listopadu v teplické nemocnici dva pacienty, s nimiž sdílel pokoj. Jednoho řízl do...

Zavírejte dveře migraci, řekl Wilders v Praze. Stovky lidí demonstrovaly

Na tiskové konferenci evropských protiimigračních stran vystoupili Marine Le...

Nizozemský odpůrce islámu Geert Wilders doufá, že Česko bude nadále zavírat dveře masové migraci. Podle francouzské...

Skauti přivezli z Vídně betlémské světlo, rozvezou ho do dalších měst

Brněnští skauti přivezli betlémské světlo (16.12.2017)

Skauti v sobotu přivezli do Česka plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus....Najdete na iDNES.cz