Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Možnosti v plavání kojenců se rozšiřují

  16:47aktualizováno  16:47
Vysočina - Veselá atmosféra, spokojené úsměvy, hry. To je pohled do bazénů naplněných rodiči a jejich potomky, kteří často ještě ani neumí chodit a už se vesele potápí a dovádí ve vodě. Na Vysočině pořádá odborně vedené kurzy plavání dětí od čtrnácti dnů věku do čtyř let žďárský Baby club Plaváček. "Název plavání je potřeba brát trošku s rezervou," říká Blanka Sudíková, zakladatelka Baby clubu. "Jde spíše o hry ve vodě, podpoření všeobecného vývoje děťátka a také o utužení vztahů v rodině. Děti plavou s různými pomůckami, splývají, skáčou do vody, potápějí se pro hračky, a rodiče s nimi," komentuje Blanka Sudíková.

Jihlava bude po Žďáru nad Sázavou, Havlíčkově Brodě, Znojmě, Pelhřimově, Třebíči a Mělníce sedmým bazénem v okolí, kde Plaváček zakotvil. "Podařilo se vyřídit všechna povolení pro bazén na základní škole Demlova, díky vstřícnému přístupu ředitele školy i jihlavské hygienické stanice," děkovala Blanka Sudíková. O splnění všech norem ujistil zástupce vedoucího centra zdravotního dozoru Milan Brychta.
Doposud Jihlava možnost plavání s dětmi mladšími čtyř let nenabízela. "Snahy plavat i s menšími dětmi tu byly, ale kvůli prostorovým a hygienickým podmínkám je nebylo možné uskutečnit," potvrdil Milan Mikulášek, ředitel jihlavské plavecké školy. Lepší možnosti by podle jeho slov mohl nabízet nový areál koupaliště u Českého mlýna.

NEJEN V BAZÉNU
Nabídka služeb Baby clubu Plaváček nezahrnuje pouze plavání v bazénu. "Věnujeme se maminkám prakticky od předporodních příprav. Hned dva týdny po narození děťátka, pokud je všechno v pořádku, chodíme do rodin a učíme rodiče, jak s miminkem ve vodě zacházet. Radíme i v ostatních problémech, spojených s prvními dny nového človíčka na světě. Suplujeme vlastně dřívější funkci porodních bab, které pomáhaly nejen při porodu, ale staraly se i dál o jeho správný rozvoj. Za prvních šest měsíců přijdeme do rodiny třikrát nebo čtyřikrát, a potom už chodí děti do bazénu," vysvětlila Blanka Sudíková.

Kromě plaveckých kurzů pořádá Baby club také přednášky, kurzy masáží dětí, spojené a aromaterapií, pobytové akce s programem, víkendové akce pro ženy s aquagymnastikou a břišními tanci. "Spolupracujeme rovněž s mateřskými centry a velmi dobré kontakty máme s jihlavským Gravid centrem. Na webových stránkách odpovídám na dotazy, týkající se nejen vývoje děťulek a ani tím naše aktivity nekončí," vyjmenovala.

CHODÍ I TÁTOVÉ
Plavání není určeno pouze dětem a jejich maminkám. Ve většině případů do bazénů chodí i tátové, a právě pro ně je podle slov zakladatelky Baby clubu takový kontakt s dítětem novou zkušeností. "Tatínkové se naučí jak děťátko držet, jak se k němu chovat, společně se potápějí a vznikne mezi nimi bližší vztah. Rodiče potvrzují, že společné plavání jejich rodinu stmeluje," tvrdí Blanka Sudíková.
Kurz představuje deset třicetiminutových lekcí. Na plavání dohlíží jedna instruktorka z kraje bazénu a dvě jsou přímo ve vodě s dětmi. Součástí každého kurzu je otužování, v některých městech i vyhřátá sauna. Nový kurz začíná třikrát do roka, o prázdninách se neplave.

NÁZOR LÉKAŘE
Pohyb miminek a malých dětí ve vodě doporučuje také Stanislav Severa, primář dětské neurologie v Novém Městě na Moravě. "Máme zkušenosti, že malé děti po plavání lépe prospívají v psychomotorickém vývoji. To znamená rychleji a kvalitněji probíhá jejich vzpřimování, obracení, lezení a chůze. Je to díky tomu, že je člověk ve vodě asi o třetinu lehčí, snadněji se vzpřimuje, udržuje rovnováhu a spotřebuje na to o dost méně energie. To velmi pomáhá například při rehabilitaci dětí s poruchami pohybového vývoje," řekl Stanislav Severa.

PROČ PLAVAT?
Pohyb ve vodě má mnohostranný pozitivní vliv. Psychický vývoj děťátka je rozvíjen společným pobytem dítěte a jeho rodičů ve vodě. Miminko vnímá doteky, mazlení, úzký fyzický kontakt s rodiči, a právě čas a úsilí věnované jen dítěti vytváří pevné vazby v rodinném kruhu. Vzrůstá důvěra dítěte k rodičům i k sobě. Nepopiratelná je podpora zdravotního stavu dítěte, který správně vedené plavání přináší. Malý člověk si ve vodě procvičuje jemnou i hrubou motoriku, posiluje svaly kolem páteře, svaly břišní a šíjové. Potápěním si dítě zvětšuje kapacitu plic a lépe pracuje jeho srdce.

Díky kurzům se malé děti umí orientovat ve vodě, umí zadržet dech, jsou schopny se postavit, když spadnou do mělké vody. To je velmi důležité jako základní prevence utonutí. Význam otužování, které je vždy součástí lekcí plavání, je všeobecně uznávaný a s ním souvisí také zvýšení schopnosti přizpůsobovat se změnám prostředí. V bazéně si děti přirozeně zvykají na kolektiv, což je připraví na vstup do jeslí a školky.

Miminka se potápějí od už pěti měsíců věku po přibližně třítýdenním nácviku. Díky potápění se dětem zvětšuje objem plic a zlepšuje srdeční činnost. Děti, které umí zadržet dech, se mohou pod vodu dostávat třeba po skluzavce. Potápění by se měli aktivně účastnit i rodiče.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...Najdete na iDNES.cz