Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Možnost soudit čtrnáctileté se vrací na scénu

  16:02aktualizováno  16:02
Poslance čekají ve Sněmovně opět horké chvilky a ostré diskuse. Navrhovatelé totiž zařadili do nového trestního zákoníku i bod, který by měl snížit hranici trestní odpovědnosti na 14 let. Ze zákona chtějí současně vypustit paragraf týkající se eutanazie. Tu by mohl řešit samostatný zákon.
Novela trestního zákona by mohla snížit hranici trestní odpovědnosti na 14 let. Ilustrační foto.

Novela trestního zákona by mohla snížit hranici trestní odpovědnosti na 14 let. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Změny oznámili ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a hlavní autor předlohy, soudce Nejvyššího soudu, Pavel Šámal. Hranice trestní odpovědnosti však vyvolává už delší dobu na politické scéně značné polemiky.

Někteří politici si myslí, že s jejím snížením by se měl snížit i věk pro legální sexuální život. Paragraf o pohlavním zneužívání totiž nyní mimo jiné trestá pohlavní styk s osobou mladší 15 let.

Eutanazie vyvolává rovněž neshody, zásadně proti jsou zejména koaliční lidovci. Paragraf původně stanovil nižší trest za zabití z milosrdenství než za vraždu. Ministr ale nechce ohrozit přijetí celé normy, a proto se v novém návrhu neobjeví.

Nový zákoník zároveň zpřísní postihy za některé závažné delikty, jako je například vražda, a to i v základní sazbě. Naopak u jiných trestných činů se výše trestu sníží, některé budou dokonce vypuštěny.

Na rozdíl od současné úpravy tak v návrhu nebude například zneužívání vlastnictví a nedovolená výroba lihu. Tyto delikty by totiž měly být trestány ve správním řízení. To znamená třeba pokutou. U pytláctví by se měla zúžit trestní odpovědnost.

Postavení oběti se zlepší
Návrh má rovněž zlepšit postavení oběti, která se bude bránit zločinci. Při nutné obraně budou totiž soudy hodnotit také subjektivní stav člověka, který se brání.

To znamená, že když někdo například těžce zraní útočníka, přestože nebyly splněny všechny podmínky nutné obrany, soud se bude zabývat také otázkou, zda napadený jednal v silném rozrušení.

Těžiště rekodifikovaného zákoníku je ale v novém, formálním pojetí trestního práva. Dosavadní systém vychází z materiálního pojetí, to znamená, že trestný čin musí vedle znaků uvedených v trestním zákoně vykazovat také potřebný stupeň společenské nebezpečnosti. Právníci poukazují na nejasnost pojmu "nebezpečnost", který je vymezen obecně.

Formální pojetí se tak bude opírat o skutkovou podstatu vymezenou v zákoně, ale bude stanovovat spodní hranici trestní odpovědnosti, kdy půjde o trestný čin. Současný zákon pochází z 60. let a byl mnohokrát novelizován.

Nový zákoník Sněmovna projednávala už loni, ale návrh ztroskotal na vypuštění paragrafu o zneužívání informací v obchodním styku, tedy takzvaném tunelování.

Nová podoba předlohy tento paragraf obsahuje, ale v užší podobě. Ministr předpokládá, že koncem dubna materiál dostane legislativní rada vlády.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc
Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc

Padající stromeček a nekončící úklid. I takové jsou Vánoce.Najdete na iDNES.cz