Možná odpověď na to, proč se USA očividně natáčejí směrem k Asii

  9:00
Velkým mocenským posunem jedenadvacátého století je návrat Asie do centra světového dění. V roce 1750 byla Asie domovem zhruba tří pětin světové populace a vytvářela tři pětiny globálního výstupu. K roku 1900, po průmyslové revoluci v Evropě a Americe, se asijský podíl na globálním výstupu snížil na jednu pětinu. Do roku 2050 už ale Asie značně pokročí na cestě zpět tam, kde byla tři sta let před tím.

Americký prezident Barack Obama (vpravo) a čínský prezident Chu Ťin-tchao na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). (Honolulu, 12. listopadu 2011) | foto: AP

Spojené státy ovšem namísto bedlivého sledování míče v této hře promrhaly první desetiletí současného století pohroužené do válek v Iráku a Afghánistánu. Teď se, jak v nedávném projevu prohlásila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, americká zahraniční politika „natočí“ směrem k východní Asii.

Ranou známkou pootočení na tomto čepu je rozhodnutí Baracka Obamy střídat na základně v severní Austrálii 2500 příslušníků amerického námořnictva. Nadto listopadová schůzka Asijsko-tichomořské hospodářské spolupráce, konaná na Havaji, Obamově domovském státě, podpořila nový soubor obchodních rozhovorů nazvaných Transpacifické partnerství. Obě události posilují Obamovo poselství směrem k asijsko-pacifickému regionu, že USA hodlají zůstat angažovanou velmocí.

Krize naše plavidlo neodchýlí

Natočení směrem k Asii neznamená, že ostatní části světa už nejsou důležité; právě naopak, například Evropa má mnohem větší a bohatší ekonomiku než Čína. Jak ale před časem vysvětlil Obamův poradce pro národní bezpečnost Tom Donilon, americkou zahraniční politikou v posledních letech zmítaly války v Iráku a Afghánistánu, obavy z terorismu, hrozby šíření jaderných zbraní v Íránu a Severní Koreji a nedávná arabská povstání. Obamova listopadová cesta do Asie byla snahou sblížit zahraničněpolitické priority USA s dlouhodobým významem regionu.

Donilonovými slovy, „povýšením tohoto dynamického regionu na jednu z našich strategických priorit dává Obama najevo odhodlání nedovolit převládajícím krizím, aby plavidlo našeho státu odchýlily od kurzu“. Obamova administrativa rovněž oznámila, že ať už debata o obranném rozpočtu dopadne jakkoli, „budeme dbát na to, abychom chránili potenciál, který potřebujeme k udržení přítomnosti v asijsko-pacifickém regionu“.

Čínu nezadržujeme, jen jí neuhýbáme

Obamova listopadová cesta byla také poselstvím pro Čínu. Po finanční krizi roku 2008 mnozí Číňané vyjádřili mylné přesvědčení, že USA jsou v konečném úpadku a že by Čína měla být průbojnější – zejména při prosazování svých námořních nároků v Jihočínském moři – na úkor spojenců a přátel Ameriky. Během Obamova prvního roku v úřadu jeho administrativa kladla velký důraz na spolupráci s Čínou, avšak Číňané si tuto americkou politiku podle všeho špatně vykládali jako příznak slabosti.

Start nosiče Dlouhý pochod ze základny v poušti Gobi ve čtvrtek 15:16 SELČ.

Tvrdší postoj administrativa zaujala, když Clintonová promluvila o tématu Jihočínského moře na setkání Sdružení států jihovýchodní Asie v Hanoji v červenci roku 2010. Následná oficiální cesta čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa do Washingtonu v lednu 2011 byla úspěšná, ale mnozí autoři čínských úvodníků si posteskli, že se USA snaží Čínu „zadržovat“ a bránit jejímu mírovému vzestupu.

Znepokojení Číny nad údajnou americkou politikou zadržování opět sílí, když teď Clintonová trvá na tom, aby se námořní spory země s jejími sousedy dostaly příští rok na program Summitu východní Asie v Manile, jehož se zúčastní Obama, Chu Ťin-tchao a další regionální předáci.

Americká politika vůči Číně se ale od zadržování sovětského bloku za dob studené války liší. Zatímco USA a Sovětský svaz měly omezený obchodní a společenský styk, USA jsou pro Čínu největším zahraničním trhem, uvítaly a usnadnily přijetí Číny do Světové obchodní organizace a brány svých univerzit každoročně otevírají pro 125 tisíc čínských studentů. Je-li současná politika USA vůči Číně pokládána za zadržování ve stylu studené války, jeví se jako neobvykle vřelá.

Americký velvyslanec v Číně Gary Locke

Revize východoasijské strategie Pentagonu, jíž se americká politika řídí od roku 1995, nabídla Číně integraci do mezinárodní soustavy prostřednictvím obchodu a výměnných programů. Přestože si USA svou sázku pojistily současným posílením spojenectví s Japonskem, nevzniká tím žádné zadržování. Ostatně čínští vůdci nemohou předjímat záměry svých následníků. USA sázejí na to, že budou mírové, ale kdoví. Určitá pojistka je výrazem obezřetnosti, ne agrese.

Studenou válku II snad nikdo nechce

Americké vojenské síly neusilují o „zadržování“ Číny po vzoru studené války, ale mohou přispět k formování prostředí, v němž se budoucí čínští lídři budou rozhodovat. Stojím si za svou výpovědí před Kongresem USA v roce 1995, kdy jsem v reakci na ty, kdo i tehdy chtěli politiku zadržování spíš než angažovanosti, prohlásil: „Zadržovat Čínu může jedině Čína.“

Bude-li Čína v asijsko-pacifickém regionu uplatňovat šikanu, k USA se přidají další země, aby se jí postavily. Ostatně právě proto od roku 2008, kdy průbojnost čínské zahraniční politiky zesílila, řada čínských sousedů upevnila své vazby s USA. Studená válka II je ale to poslední, co USA v Asii chtějí.

Ať už jsou konkurenční postoje obou stran jakékoli, čínsko-americká spolupráce v oblastech jako obchod, finanční stabilita, energetická bezpečnost, změna klimatu a pandemie prospěje oběma zemím. Zbytek regionu z ní bude těžit rovněž. Natočení Obamovy administrativy k Asii není hlas polnice vyzývající k zadržování, nýbrž signál uznání velkého potenciálu regionu.

Joseph S. Nye, Jr

Joseph S. Nye, bývalý náměstek ministra obrany USA, je profesorem Harvardovy univerzity a autorem knihy The Future of Power (Budoucnost moci).

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

VIDEO: Polská romantika na palubě letadla. Pilot požádal letušku o ruku

24. dubna 2024  18:17

O pořádnou dávku romantiky se postaral polský pilot, který požádal o ruku svou přítelkyni letušku...

Desítky miliard dolarů pro Ukrajinu a zákaz TikToku. Biden to podepsal

24. dubna 2024  17:16,  aktualizováno  17:46

Aktualizujeme Ve středu podepsal americký prezident Joe Biden po několikaměsíčním schvalování v Kongresu zákon...

Policie zadržela mladíka, který v tachovské škole vyhrožoval blízkým spolužačky

23. dubna 2024  15:03,  aktualizováno  24.4 17:22

Policisté v úterý zadrželi ve škole v Tachově mladíka, který nožem vyhrožoval zabitím. Při...

Izrael pokročil v přípravě akce v Rafáhu, civilisty ochrání, uvedl mluvčí vlády

24. dubna 2024  16:55

Izrael pokročil v přípravách pozemní operace namířené proti palestinskému hnutí Hamás v Rafáhu na...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...