Chálid Šajch Muhammad (10. 9. 2009)

Chálid Šajch Muhammad (10. 9. 2009) | foto: AP

Mozek útoků z 11. září stane před soudem nedaleko Ground Zero

  • 226
Údajný mozek teroristických útoků na USA z 11. září Chálid Šajch Muhammad a jeho čtyři spolupachatelé, kteří jsou v současné době v americké věznici Guantánamo, stanou před federálním civilním soudem v New Yorku. Tedy ve městě, kde v roce 2001 zemřelo při útocích na tři tisíce lidí.

"Vláda bude pro pětici obviněnou z účasti na útocích 11. září 2001 žádat trest smrti," oznámil americký ministr spravedlnosti Eric Holder a potvrdil, že muži stanou před civilním soudem.

Předběžné slyšení s Muhammadem a jeho údajnými komplici začalo už loni před vojenským soudem na Guantánamu. Pětice čelila obvinění z 2 973 vražd, za každou oběť útoků z 11. září. V případě odsouzení jim hrozila poprava. Prezident Obama ale v květnu požádal o dočasné pozastavení procesů v této věznici. - více o procesu s údajnými atentátníky na USA čtěte zde

A podle nejnovějšího rozhodnutí americké administrativy stane pět obviněných před soudem v New Yorku, tedy právě tam, kde 11. září 2001 po nárazu dvou dopravních letadel do věží Světového obchodního centra zahynulo nejvíce lidí. Od té doby se této části New Yorku na dolním Manhattanu říká Ground zero.

Proces v New Yorku vyvolá zřejmě silné reakce

Dá se proto čekat, že proces s údajnými strůjci nejhoršího teroristického útoku na území Spojených států v New Yorku vyvolá mezi Američany silné reakce, píše agentura Reuters.

Doznání

Muhammad se k zorganizování útoků z 11. září na New York a Pentagon přiznal. Jeho doznání ale může být během procesu podle televize CNN zpochybněno. Z tajných materiálů zveřejněných Barackem Obamou vyplynulo, že 183krát prošel takzvaným waterboardingem, při němž má vyslýchaný pocit, že se topí

Prezident Barack Obama na zprávu ještě před Holderem reagoval na společné tiskové konferenci s premiérem Japonska, kde dnes zahájil svou asijskou cestu. Nechtěl ale předbíhat oficiálnímu oznámení svého ministra spravedlnosti.

Uvedl pouze, že bude trvat na "přísné formě práva" pro Muhammada. "Jsem naprosto přesvědčený, že Chálid Šajch Muhammad se podrobí co nejpřísnějším požadavkům spravedlnosti."

Rozhodnutí je součástí Obamovy snahy zavřít kontroverzní věznici Guantánamo do konce ledna 2010, píše The Washington Post na svých webových stránkách. Kvůli legálním i technickým problémům se ale toto datum zdá stále více nereálné.

Administrativa podle listu očekává, že až 40 zadržovaných z Guantánama nakonec skončí před federálním či vojenským soudem v USA. Dalších 90 čeká repatriace nebo přemístění do jiných zemí. Zbývajících 75 podezřelých na Guantánamu zřejmě nějakou dobu zůstane pod takzvanými válečnými zákony, protože jsou příliš nebezpeční k propuštění nebo nemohou být souzeni kvůli nedostatku důkazů.

Deník připomíná, že rozhodnutí přichází ve stejný den jako oznámení o připravované rezignaci právníka Bílého domu Grega Craiga. Ten se údajně chystá odstoupit právě kvůli americkému vězení na Kubě. - čtěte Klíčový právník Bílého domu zřejmě odchází kvůli sporu o Guantánamo

PĚTICE OBVINĚNÝCH

CHÁLID ŠAJCH MUHAMMAD - Pákistánec považovaný za "číslo tři" v hierarchii teroristické sítě Al-Kajda se podle Američanů přiznal, že byl "mozkem", který útoky vymyslel a naplánoval. Dále se údajně přiznal k podílu na dalších zhruba 30 akcích, včetně prvního útoku na newyorské Světové obchodní středisko (WTC) v roce 1993 a atentátů na noční klub na indonéském Bali v roce 2002.

Chálid Šajch Muhammad, který se před vyšetřovateli označil za strůjce teroristických útoků 11. záříRodák z Kuvajtu (24. dubna 1965) vyrostl v pákistánské provincii Balúčistán (má pákistánský pas). Z USA odešel do Afghánistánu, kde bojoval proti Sovětům. Tehdy se údajně seznámil s Usámou bin Ládinem, vůdcem Al-Kajdy. V 90. letech se stal členem vojenského výboru Al-Kajdy a vypracoval se mezi šest nejvýznamnějších velitelů. Po 11. září 2001 působil v pákistánském Karáčí, odkud koordinoval rozmístění členů Al-Kajdy ve světě.

ALÍ ABDAL AZÍZ - Synovec Šajcha Muhammada je podezřelý z ALÍ ABDAL AZÍZtoho, že se podílel na obstarávání financí pro útoky. U některých teroristických činů fungoval také jako spojka mezi svým strýcem a dalšími atentátníky. Po jeho zatčení údajně převzal odpovědnost za plánování útoku na londýnské letiště Heathrow a za útok v Karáčí v roce 2003. Narodil se v pákistánském Balúčistánu, vyrůstal v Kuvajtu.

RAMZÍ BIN ŠIBH - Jemenec, jeden ze šéfů teroristické buňky v německém Hamburku (jejím vedoucím byl Muhammad Atta, RAMZÍ BIN ŠIBHjeden z pilotů, kteří narazili do WTC). Údajně sloužil jako spojka mezi vůdci Al-Kajdy a únosci letadel. Narodil se v květnu 1972 v Jemenu, kde do poloviny 90. let pracoval jako bankovní úředník. V té době zažádal o politický azyl v Německu, byl však odmítnut. Zatčen byl 11. září 2002 v Pákistánu.

MUSTAFÁ AHMAD HAVSÁVÍ - Je podezřelý z toho, že byl MUSTAFÁ AHMAD HAVSÁVÍ během líčení na Guantánamu.hlavním zdrojem financí pro teroristy. Narodil se v srpnu 1968 v Saúdské Arábii. Krátce po útocích v roce 2001 se údajně setkal s představiteli Al-Kajdy, včetně bin Ládina. V roce 2003 byl zadržen byl v Pákistánu.

VÁLID ATTAŠ - Pravděpodobně měl být jedním z únosců (teroristy prý také cvičil), akce se ale nakonec nezúčastnil, protože byl zatčen v Jemenu. Je podezřelý z organizace útoku VÁLID ATTAŠna americký torpédoborec Cole v jemenském přístavu Aden (2000) a údajně se spolu s Abdal Azízem podílel také na přípravě atentátů na americké ambasády v Keni, Tanzanii a Pákistánu. Narodil se v Jemenu, vyrůstal v Saúdské Arábii. Podle Američanů byl operativním šéfem Al-Kajdy od roku 1998 až do zatčení v roce 2003. Údajně také dělal bodyguarda bin Ládinovi.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video