Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Motorpal: jeden akcionář končí

  17:48aktualizováno  17:48
Jihlava - Rychle prodat svůj dvouprocentní podíl v Motorpalu se rozhodl minoritní akcionář Bohumil Vejvoda. Stalo se tak těsně po skončení páteční mimořádné valné hromady společnosti. Čelní představitelé Motorpalu jsou na dovolené a nemohli tak Vejvodovo rozhodnutí komentovat.

Akcionář chce odprodejem vyjádřit svou nespokojenost nad způsobem, jakým vedení strojírenského podniku vysvětlovalo okolnosti své více než pět let staré privatizace. Šéfové firmy ale už několikrát zdůraznili, že vše v privatizaci, kterou už dva roky vyšetřuje policie, bylo v pořádku a především odmítli nařčení, že by se kdokoliv z nich obohatil.

"Já rezignuji. V pondělí dám pokyn svému makléři aby můj podíl v Motorpalu prodal," řekl Bohumil Vejvoda, dvouprocentní akcionář jihlavského podniku, těsně po páteční valné hromadě. Na ní, spolu s dalším akcionářem alešem Hodinou, opakovaně zpochybnili více než pět let starou privatizaci firmy.

Vejvoda dále uvedl, že odchází uražen tvrzeními některých manažerů firmy, kteří ho považují za osobu výrazně škodící tomuto významnému jihlavskému zaměstnavateli. "Chtěl jsem pro firmu jen dobré. Pokud někdo mé činy bral jako poškozování, raději se stáhnu. Člověk by měl umět prohrávat, odcházím ale zklamán. Věřím, že čas ukáže kdo měl pravdu," dodal Vejvoda.

Právě jeho před nedávnem označil předseda představenstva Motorpalu Vladimír Drvota za muže číslo jedna v údajné skupině, která usiluje o převzetí společnosti. "Všechno se točí okolo Vejvody. On má majoritní podíl v ZPA Pečky, což je firma, která by teoreticky mohla vyrábět stejné produkty jako Motorpal. U nás by se zase dalo dělat něco z toho, co dělají v Pečkách. Je jasné, proč se mu u nás zalíbilo," uvedl před časem Drvota.

Jako způsob vedoucí k ovládnutí společnosti předseda uváděl právě svolávání mimořádných valných hromad minoritními akcionáři, kde se mělo řešit údajné předlužení. To mělo podle něj vždy velmi negativní vliv na hospodaření Motorpalu. Drvota také připustil, že skupina okolo Vejvody mohla mít napojení na policejního vyšetřovatele, který se od předloňského roku spornou privatizací zabýval.

Drvotovy výroky už tehdy Vejvoda důrazně odmítl s tím, že mimořádné valné hromady svolává pouze z obavy o budoucnost továrny. "Musím se nad tím pousmát. Samozřejmě že žádná spletitá organizace neexistuje. Nevím jak na něco takového přišel," řekl začátkem června akcionář Motorpalu, který je zároveň místopředsedou představenstva v ZPA Pečky.

Po páteční valné hromadě Vejvoda potvrdil, že měl původně zájem, spolu s jednoprocentním akcionářem Alešem Hodinou, odkoupit většinu akcií od jihlavské společnosti. Za tímto účelem poslal nedávno Hodina nabízecí dopis, který šéfové Motorpalu neakceptovali.  "Kdyby podíl prodali a já získal majoritu, choval bych se jinak než oni. Dnes už ale jejich akcie koupit nechci," doplnil Vejvoda. Trvající zájem o místní továrnu ale naopak neztratil jeho kolega. "Na mém zájmu o podnik se nic nemění," potvrdil Aleš Hodina.

Vedení podniku na páteční valné hromadě, po žádosti zmíněných dvou menšinových vlastníků, také předložilo zprávy o smlouvách, uzavřených mezi Motorpalem a osobami, které jsou s ním personálně a majetkově propojeny. Firma, podle zprávy, uzavřela mimo jiné na tři desítky smluv týkajících se poskytnutí automobilů, nákupu pozemků a provedení hrubých staveb domků pro členy vedení, dozorčí rady a managementu. "Vlastní pozemky prodávala firma i ostatním zájemcům. Domky stavěla za standardních podmínek stavební skupina Motorpalu," vysvětlil místopředseda představenstva František Chromý.

Autoři: ,


Témata: Dovolená, Motorpal

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz