Motor americké ekonomiky je zadřený, kdysi bohaté Kalifornii hrozí krach

  14:40
Kalifornie vypadá trochu jinak, než jak ji známe z filmů. A teď si navíc všimnete, kolik přibývá bezdomovců, zavřených obchodů a dalších příznaků ekonomického pádu. Ten začal ještě před současnou krizí. Zlatý stát, jak se Kalifornii říká, má vážné potíže. Co bude dál?

Pohasne jas Los Angeles? | foto: flickr.com

Žebráci všeho věku hladově koukají přes oddělující plexiskla do plných talířů lidí, kteří si v zahrádkách luxusních restaurací v centru San Diega dávají večeři. Kalifornské město je díky svému celoročně teplému počasí tradiční a oblíbenou bezdomoveckou destinací, takže zapáchajících podivínů s veškerým vlastnictvím poskládaným do neforemných balíčků tu potkáte více než na severu Spojených států.

Skeptici se však obávají, že se špatná sociální situace města při hranicích s Mexikem může stát předobrazem budoucnosti celé Kalifornie.

"Kvůli ekonomické krizi přibylo bezdomovců. Ale ne takových, které vidíte spát na ulici. Jsou to lidé, kteří přišli o dům a dnes bydlí u přátel, rodičů nebo třeba v autě," říká sociální pracovnice Michelle Aysonová.

Přes poslední statistiky, které naznačují, že se americká ekonomika zvedá, byla Kalifornie těžce postižena hospodářskou krizí.

Méně utrácení, méně práce

"Je to strašné, strašné, strašné," opakuje neustále číšník Dominic u restaurace na jedné z hlavních tříd San Diega. "Podívej se na ty lidi, chodí okolo jako panáci bez dolaru. Než aby k nám šli na večeři, raději stráví celý večer u kafe ve Starbucksu. Ještě jeden takový rok a můžeme zavřít," běduje s tím, že řada podniků už k takovému kroku přistoupila.

Symbol prosperity

Kalifornie byla vždy státem, který symbolizoval americkou dynamiku a rozvoj. Byla zemí "velké příležitosti". Odjakživa přitahovala pracovní sílu. Dlouho byla nejbohatším státem USA a zbytek země záviděl Kaliforňanům jejich blahobyt. Nebylo divu: kdyby byla Kalifornie samostatná, byla by pátou největší ekonomikou světa - a to přesto, že v ní žije jen 37 milionů lidí.

Dopady krize cítí i zdejší proslavená zoo, která bývá řazena na špici ve svém oboru. "Poklesl nám prodej hraček a suvenýrů. Lidé také méně utrácejí za jídlo," říká sekretářka zoo Janet Magnussonová. "Naopak se nám výrazně zvýšil podíl celoročně platících členů," doplňuje.

To je důsledek celoamerické politiky staycation (složeno z anglických slov "zůstat" a "prázdniny"), která vyzývá lidi, aby nejezdili na dovolenou do cizích krajů a peníze utráceli v okolí svého bydliště a pomáhali mu překonat krizi.

Kalifornii se sedmatřiceti miliony obyvatel, která by jako samostatná země byla osmou největší ekonomikou světa, zasáhla věc nebývalá. Stát, který od poloviny devatenáctého století nenasytně polykal pracanty z ostatních regionů USA i ze zahraničí, najednou hlásil zvyšující se nezaměstnanost (12 procent).

Vedlo to dokonce i k tomu, že se snížil příliv nelegálních migrantů z Latinské Ameriky. Naopak podle obyvatel sousední mexické Tijuany jsou v posledním roce daleko volnější kontroly na hranici, které lákají Mexičany, aby své výdělky dávali za zboží na sever od hranice.

"Dostal jsem padáka. A nejsem sám."

"V červenci jsem dostal padáka v obchodě, kde jsem dělal, a pak jsem dva měsíce strávil marnými pohovory a posíláním životopisů. Takových nás bylo... Nakonec jsem na přímluvu kamaráda dostal toto místo číšníka. Známosti fungují pořád nejlíp," směje se mladík Peter Parks.

Naopak jeho vrstevnice Lucy Wilsonová krizi považuje za nafouknutou záležitost. Před třemi měsíci se rozhodla přestěhovat z Floridy do Kalifornie a okamžitě si našla místo recepční v hostelu. "Stačí prostě chtít pracovat a chtít zaměstnání najít," říká budovatelsky.

Štědrý stát, jenž nesmí zvýšit daně

Podobné příznaky krize, kterou spustily nekontrolované kšefty na trhu s hypotékami a dluhy, prožívá celá Amerika. Ale současné problémy poukázaly na dlouhodobý kalifornský neduh: žití na dluh. Jen v rozpočtu pro letošní rok jí scházelo 26 miliard dolarů. Někteří skeptici se bojí, že v příštích letech může dojít k totálnímu kolapsu a Kalifornie nebude mít na vyplácení platů a dávek, ke kterým je zavázána vlastními zákony.
Operní zpěvačka v důchodu a oddaná příznivkyně Baracka Obamy, která nechce být jmenována, říká: "Kalifornie je daleko více sociální stát než třeba Ohio. Nemám proti tomu vůbec nic. Je správné dávat příspěvky třeba postiženým na kolečkové křeslo, ale někdo by měl kontrolovat, aby se to nezneužívalo. A hlavně by se měly vybírat vyšší daně."

Jenže to není tak jednoduché. Už v roce 1978 si republikáni, kteří v Kalifornii většinou představují opozici, prosadili, že zvýšení daní musí v parlamentu schválit dvě třetiny členů. Tím si v podstatě přisoudili právo veta. Naopak voliči si v častých referendech říkají o více příspěvků ze strany státu. Když jim však v květnu byly předloženy návrhy na zvýšení daní, které by mělo zalátat rozpočtovou díru, odmítli.

Arnold Schwarzenegger

Úpadek je vidět skoro všude

Kalifornie je v úpadku, jehož příznakem je i fakt, že někdejší tahouni -filmový a výpočetní průmysl - stále více svých aktivit přesouvají do levnějšího zahraničí. A nic s tím není schopen udělat ani "superhrdina" a nejslavnější z amerických guvernérů Arnold Schwarzenegger.

Arnie nic nezmohl

Kalifornie se potácí v potížích, přestože v jejím čele stojí akční hrdina, který si uměl poradit s každým problémem: guvernérem je už od roku 2003 slavný herec Arnold Schwarzenegger. Protože byl také úspěšným podnikatelem, měl by umět kalifornské problémy řešit. Problém je však v tom, že mu brání tamní legislativa.

Někdejší rakouský kulturista a herec z akčních filmů nahradil v předčasných volbách v říjnu 2003 neoblíbeného demokratického guvernéra. Jako republikánovi mu však zůstala demokratická většina v parlamentu, navíc ani jeho straničtí kolegové s ním nejsou vždy zajedno: další brzdy pro efektivní správu státu.

Dnes už nepopulární Schwarzenegger má svázané ruce a je nucen šetřit. Na rozdíl od filmového plátna si s protivníky nemůže poradit silou, a tak mu nezbývá než vymýšlet, co se dá. K jeho nepopulárním opatřením patří například zavedení tří volných (a neplacených) pátků v měsíci. Příspěvky na univerzity osekal o dvacet procent. Aby uchránil státní prostředky, uvažoval dokonce i o propuštění tří set tisíc vězňů odsouzených za menší prohřešky.

Pomoc z Washingtonu nečekejte

Panují obavy, že Kalifornie bude muset podobně jako banky nebo automobiloví průmyslníci poníženě žádat o pomoc Washington. Na Obamu by mohly působit argumenty, že by si tím zajistil hlasy největšího, a tedy rozhodujícího státu v prezidentských volbách 2012. Jenže z Bílého domu se dosud ozývala jasná odmítnutí podobných plánů. Podobné problémy nemá jen Kalifornie, ale i další státy, které by potom mohly v centru škemrat o záchranný kruh.

Hispánský stát Unie?

Nejpočetnější skupinou jsou běloši nehispánského původu (43,3 procenta) následovaní bělochy hispánskými (17,6), Asijci (12,4), černochy (6,1) a dalšími minoritami. Kolem roku 2040 se stanou nejpočetnější skupinou Hispánci.

Ale nechal by prezident opravdu krachnout dosavadní motor americké ekonomiky? Jaké by to mělo důsledky pro celou federaci? Nestane se z Kalifornie nakonec největší závaží na Obamově politické kariéře, byť stav financí jednotlivých států není jeho přímá odpovědnost?

"Kdyby ke státnímu bankrotu došlo, Kalifornie by zažila obrovský exodus do okolních států," předvídá Enrique Morones, bývalý sportovní manažer a dnes aktivista organizace na pomoc migrantům. "Ale není se čeho bát, Kalifornie je tak silná, že všechny problémy překoná."
V to doufají i Schwarzenegger a Obama.

Cesta byla spolufinancována Expedičním fondem Hedvábné stezky.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nenávist vůči Ukrajincům, segregace Romů. Amnesty International kritizuje Česko

24. dubna 2024  2:28

Ukrajinští uprchlíci se loni v Česku potýkali s nenávistnými projevy a diskriminací, pokračovala...

Místo do šrotu do opravny. Směrnice EU prodlouží záruku a zakážou „kazítka“

24. dubna 2024

Premium Do budoucna by měla být oprava rozbitých a porouchaných domácích spotřebičů jednodušší. A stejně...

Ignorovat, nebo demaskovat? Německá média řeší, jak informovat o AfD

24. dubna 2024

Premium Je to teď horké téma. Německá mainstreamová média stojí před volbou, nakolik a jakým způsobem...

Šibal z Prahy podmázl průvodčího, s Lorenovou v negližé předběhl konkurenci

24. dubna 2024

Seriál Byla teprve na začátku kariéry, ale fotografové na ni už stáli fronty. Snímek mladičké Sophie...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...