Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Motol si na peníze ještě počká

  23:00aktualizováno  23:00
Lékaři i pacienti dětské transplantační jednotky kostní dřeně v Praze-Motole, která je v havarijním stavu, budou muset na novou jednotku asi ještě čekat. Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer totiž rozhodl, že peníze na výstavbu nové transplantační jednotky dostane motolská nemocnice až poté, co předloží nový projekt. "Pokud bude projekt racionálně sestavený, bude ministr souhlasit s příspěvkem, maximálně pětaosmdesát milionů korun," řekl mluvčí ministerstva Otakar Černý.

Tuto částku - během dvou let - slíbil v pátek motolské nemocnici Fišerův první náměstek Michal Pohanka.

Aby mohly první peníze přijít do motolské nemocnice už příští rok, jak sliboval Pohanka, musel by být projekt předložen nejpozději do prosince, kdy bude Poslanecká sněmovna schvalovat státní rozpočet. Do konce roku však projekt určitě hotov nebude. "Půjde o velikou částku, musíme tedy vypsat výběrové řízení na firmu, která ho zpracuje. Tuto společnost budeme znát někdy na jaře příštího roku," řekl Morávek.

Nemocnice, která podle původního Fišerova stanoviska neměla dostat na transplantační jednotku nic, si na postup ministerstva nestěžuje. "Vlastní projekt si hradíme sami. Je logické, že ministerstvo na něj čeká, aby vědělo, kolik peněz má uvolnit," říká Morávek.

Náměstek Pohanka Motolu dále přislíbil několikamilionovou havarijní dotaci. Tu měla nemocnice získat ještě letos. Zda se do nemocnice skutečně dostane, však není jasné.

"Podmínka s předložením projektu platí pro všechny případy, i pro tuto překlenovací dotaci," tvrdí Černý.

"Havarijní dotace nevyplácí ministerstvo zdravotnictví, ale financí. Myslím, že peníze nepřijdou do konce roku, ale až tak na začátku příštího," soudí naopak Morávek.

Udělení dotace provázejí zmatky. Náměstek Pohanka totiž podle všeho vyhlásil udělení dotace bez vědomí ostatních kolegů z vedení ministerstva, včetně ministra Fišera. "Ministerstvo nic nedá, řešení má v rukou Motol, ne my. Pan náměstek bude řešení navržené Motolem jen komentovat," řekl ČTK mluvčí ministerstva Otakar Černý v pátek před tiskovou konferencí.

Také ministr Fišer změnil názor až v poslední chvíli. "Stále platí to, co jsem řekl. Do Motola stát žádné peníze dávat nebude," řekl ještě o víkendu ministr pro deník Právo.

"Nevím, jak se to stalo. Ministr z toho však žádné důsledky pro náměstka Pohanku vyvozovat nebude," komentoval situaci Černý.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

V kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze se 16. ledna konalo...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

ŽIVĚ: V Česku si lze objednat stíhání, řekl Babiš. Žalobce Zeman se ohradil

Premiér Andrej Babiš hovoří na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19. ledna...

Při jednání Sněmovny o tom, zda bude vydán k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo, premiér Andrej Babiš řekl...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz